okap + cofka w domu jednorodzinnym

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

luka5z
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 26 gru 2012, 21:38
okap + cofka w domu jednorodzinnym

autor: luka5z » 03 mar 2013, 14:00

Obrazek

Miekszam w domu jednorodzinnym wybudowanym w połowie lat 80-tych. Ostatnio postanowiłem zamontować okap i prosze zobaczcie co się dzieje. (myślę, że z rysnku wszystko wynika). Co może być tego powodem? Wywala mi wszystko do łazienki na górze, czuć normalnie zapachami z kuchni, nie wiem czemu. Na dole jest wszystko w porządku. Zatkany komin powyżej górnej łazienki? Był sprawdzany 4 miesiące temu


oczywiście kocioł CO i junkersa mam podłączane do osobnych przewodów wentylacyjnych.. narysowany komin ma wylacznie odprowadzac pare wodna (wentylacja grawitacyjna) z pomieszczen

IWUBE
Re: okap + cofka w domu jednorodzinnym

autor: IWUBE » 03 mar 2013, 14:31

wystarczy komin odpowiednio ocieplić a zwiększy się podciśnienie w kominie i będzie ciągnąć jeszcze z łazienki ... uwaga na firanki w oknach w kuchni bo potrafi je porwać ze sobą do kanału wentylacyjnego

Obrazek

luka5z
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 26 gru 2012, 21:38
Re: okap + cofka w domu jednorodzinnym

autor: luka5z » 03 mar 2013, 19:23

ktoś jeszcze się wypowie?

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: okap + cofka w domu jednorodzinnym

autor: Bolas » 03 mar 2013, 21:11

Rozumie że okap jest wyposażony w wyciąg mechaniczny i tu leży problem ponieważ jako BOCHATER w swoim domu złamał pan przepisy prawa budowlanego zakazujące stosowania wentylacji mechanicznej w domach z wentylacją grawitacyjną.
Jedynie co pomoże to odłączenie pochłaniacza, wykonanie osobnych szachtów wentylacyjnych bo prawo też zakazuje stosowania wspólnych szachtów wentylacyjnych dla domów jednorodzinnych. Ale wentylacja i tak dostanie szału przy załączonym pochłaniaczu tym bardziej że pewnie w domu brak nawiewów - więc wszelkie kombinacje to tylko półśrodki i wyrzucanie pieniędzy.

luka5z
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 26 gru 2012, 21:38
Re: okap + cofka w domu jednorodzinnym

autor: luka5z » 03 mar 2013, 22:30

przy wlaczaniu okapu uchylam/otwieram okno w kuchni.

troche mi sie to wydaje nielogiczne (albo mam braki w wiedzy). czy jakby faktycznie komin mial za małą "moc" to czy powietrze nie byloby wypychane tez na dole w lazience w kratce (a raczej przede wszystkim tam)?? a tak nie jest. na dole normalnie mozna przylozyc kartke do kratki w lazience i ja przysysa. na gorze tak nie jest, a wrecz przeciwnie bo wydmuchuje powietrze. moze faktycznie cos z tym kominem nie tak i przytkany w gornej czesci?

okap na najnizszym biegu ma wydajnosc 140m3/h i tylko na takim chcialem go uzywac. po prostu zeby kierowal pare w strone kanalu wentylacyjnego.

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: okap + cofka w domu jednorodzinnym

autor: Bolas » 03 mar 2013, 23:35

Masło maślane możesz tak gdybać bez końca. Albo jedno albo drugie. Wentylacja konwekcyjna działa przy określonych warunkach. Jeżeli włożysz doń dmuchawę będzie działać tak jak jej będzie pasować i żadna filozofia ani zrozumienie nie będzie miało znaczenia.
Maksymalne rozwiązanie to pochłaniacz z filtrem węglowym a ujście umieścić jak najbliżej kratki wentylacyjnej.


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Dot [Bot] i 86 gości

Gotowe projekty domów