Montaż gniazdek

Domowe prace związane z prądem mogą być bardzo niebezpieczne. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat instalacji elektrycznych począwszy, od wymiany kontaktu po podłączenie prądu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

marian_
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 08 kwie 2010, 22:09
Montaż gniazdek

autor: marian_ » 23 lip 2010, 14:52

Witam

mam wykonaną nową instalację elektryczną, w tej chwili z puszek wystają przewody i trzeba pomontować gniazdka i włączniki.
1. Czy to czy zamontuję gniazdko podwójne czy pojedyncze jest bez znaczenia? Tzn. do każdej puszki mogę podłaczyć gniazdko podwójne? (mając oczywiście na uwadze typ urządzeń które będę tam podłączał)
2. Z niektórych puszek wystają po 2 przewody (łącznie 6 żył) - elektryk jednym przewodem doprowadza prąd do puszki, a kolejnym rozprowadza do puszek kolejnych. Czy montując gniazdko w takiej puszcze muszę podobierać te żyły w "pary" i skręcić na zacisku w gniazdku? (po 2 fazy, 0 i uziemienie)? Czy też wsześniej trzebaby użyć kostki łączącej i do gniazdka dokręcać tylko po 1 żyle każdego koloru?

Pytania podstawowe, ale będę wdzięczny za odpowiedź.

elpapiotr
Re: Montaż gniazdek

autor: elpapiotr » 23 lip 2010, 15:39

Witam.

No taak. Ktoś zrobił, nie dokończył roboty, i pewnie nie wystawił oświadczenia o stanie technicznym instalacji, czyli nie dał potwierdzenia, że instalacja jest sprawna.
O gwarancji nie wspomnę.
Teraz użytkownik tej instalacji bierze się za montaż osprzętu oraz pomiary (pomontażowe-odbiorcze).

Ad 1. zgadza się.
Ad 2. A jakie puszki są zamontowane - płytkie czy głębokie fi 60 ?
Jeżeli głębokie, druga opcja jest korzystniejsza.

PS. Niestety, nie ma w gniazdach ani zera, ani uziemienia.

Awatar użytkownika
fazerkw
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 62
Rejestracja: 13 paź 2009, 16:06
Lokalizacja: Okolice Piotrkowa
Kontaktowanie:
Re: Montaż gniazdek

autor: fazerkw » 23 lip 2010, 18:06

i się wydaję ,że jeżeli autor postu zadaje takie pytania,to nie powinien oszczędzać i pozwolić dokończyć pracę elektrykowi ;)
Pozdrawiam
Anibazarek.pl

Awatar użytkownika
UNICOM
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 528
Rejestracja: 01 paź 2009, 6:18
Lokalizacja: RNI NISKO
Re: Montaż gniazdek

autor: UNICOM » 26 lip 2010, 5:29

AD2. To zalezy jakie gniazdka montujesz. Jezeli to sa gniazdka Mosaic z Legranda, albo Espace z Arnuolda to przed nimi ani w nich nic nie skrecasz tylko wciskasz przewody w odpowiednie poznaczone miejsca.
UNIKOM WSZELKIEJ PRACY!!!!

malina1000
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 72
Rejestracja: 06 kwie 2011, 13:23
Re: Montaż gniazdek

autor: malina1000 » 28 lut 2013, 20:19

Mam pytanie również dotyczące montażu gniazdek, czy faktycznie musi to zrobić elektryk, czy nie koniecznie?
Wodospad przyjemności:)

elpapiotr
Re: Montaż gniazdek

autor: elpapiotr » 28 lut 2013, 20:34

Witam.

Wskazane, by po zamontowaniu gniazd wykonać badanie/sprawdzenie odbiorcze instalacji, o czym wyraźnie wspomina PN-HD 60364-6:2008, następca PN-HD 60364-6:2007, która zastąpiła
PN-HD 384.6.61 S2:2006.
Wcześniej mieliśmy PN-IEC 60364-6-61:2000, która zastąpiła PN-E-05009-61:1993.
Czy nie-elektryk poradzi sobie z wymaganiami dotyczącymi oględzin, prób, pomiarów impedancji pętli zwarciowej ? Czy nie-elektryk wystawi oświadczenie o stanie technicznym instalacji ?
Czy nie-elektryk udowodni, że w/w nie stwarza zagrożenia pożarowego i porażeniowego, że instalacja nie zagraża życiu i zdrowiu ludzi, zwierząt i mieniu ?
Watpię, dlatego nie pytaj, tylko zaproś elektryka celem sprawdzenia spełnienia wymagań bezpieczeństwa.
Ma mieć mierniki i wiedzę. Nie wołaj żadnych murarzy, leśników i innych akrobatów, którym się wydaje, że to pryszcz, tym bardziej, że te jełopy nawet nie wiedzą, co, jak i czym mierzyć.

elektrix
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 05 mar 2013, 8:15
Lokalizacja: Górny Śląsk
Re: Montaż gniazdek

autor: elektrix » 05 mar 2013, 8:52

To Twój dom/mieszkanie.
Nie ma wymogów formalnych, może to zrobić leśnik, piekarz, bezrobotny.
Ty decydujesz komu powierzasz montaż i bezpieczeństwo instalacji z tym związane.

Aksa
Początkujący
Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 19 kwie 2012, 13:20
Re: Montaż gniazdek

autor: Aksa » 06 mar 2013, 11:55

to prawda, że lepiej takie rzeczy powierzać fachowcom :). a jakiej firmy wybrałeś sobie osprzęt?

Alarmserwis
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 52
Rejestracja: 17 sty 2013, 14:37
Kontaktowanie:
Re: Montaż gniazdek

autor: Alarmserwis » 29 mar 2013, 9:57

Zgadza sie,my sami powierzamy to odpowiednim ludziom,wiec poniekąd bierzemy też za to odpowiedzialność- w sensie za poprawność wykonania i funkcjonowania w naszym domu. Moim zdaniem także dobrym pomysł jest zatrudnienie fachowca,ale takiego z prawdziwego zdarzenia.

dendrytus
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 490
Rejestracja: 19 mar 2011, 12:19
Lokalizacja: lisie kupy
Re: Montaż gniazdek

autor: dendrytus » 30 mar 2013, 10:19

malina1000 pisze:Mam pytanie również dotyczące montażu gniazdek, czy faktycznie musi to zrobić elektryk, czy nie koniecznie?

W zasadzie tylko jedna osoba w tym kraju posiada wystarczające kwalifikacje do podłączanie gniazdek - elpapiotr.
Im wyżej wzlatujemy tym mniejsi wydajemy się tym, którzy nie umieją latać
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

elpapiotr
Re: Montaż gniazdek

autor: elpapiotr » 30 mar 2013, 12:09

I tak ma być, bo na szczęście niejaki dendrytus nie ma tych kwalifikacji, bo dopiero by się narobiło.
Strach się bać , a nawet pomyśleć.

mrw111
Aktywny
Aktywny
Posty: 115
Rejestracja: 13 gru 2010, 19:23
Re: Montaż gniazdek

autor: mrw111 » 01 kwie 2013, 15:14

Jeśli chodzi o elektryka to polecam firmę Elektrobud, która działa 24h na dobę. Jego oferta usług jest naprawdę bardzo bogata. Ja skorzystałem z jego usług i muszę uczciwie przyznać, że jest to facet godny polecenia, nie mam się do czego przyczepić :) Sprawdź sam

elpapiotr
Re: Montaż gniazdek

autor: elpapiotr » 01 kwie 2013, 15:32

No widzę, widzę.

Montuje instalacje przepięciowo-ochronne ( ? ) sprawdza skuteczność zerowania i mierzy czas samoczynnego wyłączenia urzadzeń, posługując się PN-IEC- 60364-6-61
https://sklep.pkn.pl/?m=product&a=find& ... mit=Szukaj

(PN-IEC 60364-6-61:2000 - NORMA WYCOFANA BEZ ZASTĄPIENIA)

Stoper chociaż ma, bo nie zauważyłem ? :(

To jest chore po prostu !!

szmeraczka
Aktywny
Aktywny
Posty: 175
Rejestracja: 01 maja 2013, 17:28
Re: Montaż gniazdek

autor: szmeraczka » 02 maja 2013, 13:40

Jeżeli chodzi o elektryków to polecić mogę instalacjeelektryczne.wwarszawie.pl

elpapiotr
Re: Montaż gniazdek

autor: elpapiotr » 02 maja 2013, 14:29

A umieją coś ?


Wróć do „Instalacje elektryczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Grapeshot [Crawler] i 19 gości

Gotowe projekty domów