kuchenka gazowa umiejscowienie??

Dowiedz się wszystkiego o instalacjach gazowych, które zagwarantują Ci bezpieczne i przyjazne mieszkanie. Wybierz odpowiedni piec gazowy - funkcjonalny i praktyczny.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

rad
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 25 wrz 2012, 22:11
kuchenka gazowa umiejscowienie??

autor: rad » 26 sty 2013, 13:36

Dzień Dobry

Mam pytanie odnośnie przepisów dotyczących odległości między kuchenką gazową, a piecem kaflowym w kuchni. Czy ktoś może podać jakiś przepis ( znalazłem w starych warunkach z 74r. 1m)??

Czy ścianę kominową można obciążyć PG-6, bo według przepisów raczej nie?? (w łazience w mieszkaniu jest ściana kominowa na której można zawiesić, natomiast na przeciwległej ścianie jest wanna nad którą nie można wieszać, kubaturowa łazienka spełnia wymagania).

Dziękuje z góry za odpowiedzi

rad
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 25 wrz 2012, 22:11
Re: kuchenka gazowa umiejscowienie??

autor: rad » 30 sty 2013, 22:06

Witam

Znalazłem odnośnie kominów, że nie mogą być niczym obciążone.

Podbijam pytanie z piecami kaflowymi oraz urządzeniami gazowymi w lokalu, czy są jakieś przepisy, wytyczne??

samouk
Re: kuchenka gazowa umiejscowienie??

autor: samouk » 31 sty 2013, 21:59

Przeczytaj dział o instalacjach gazowych w tym Rozporządzeniu:
http://www.ciop.pl/5544.html
Nie pamiętam dokładnie co tam napisano, ale rzecz może dotyczyć nie tyle kuchenki gazowej w pobliżu pieca, co odległości rurociągu z gazem (począwszy od par.132).

rad
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 25 wrz 2012, 22:11
Re: kuchenka gazowa umiejscowienie??

autor: rad » 07 lut 2013, 22:02

Dziękuje za przepis:)

Niestety nic tam nie ma:(

Jeżeli chodzi o prowadzenie rur gazowych to wiadomo jak najbliżej kratki wywiewnej, przy czym rury miedziane lutowane, bądź stalowe spawane, z zaprasowanymi miedzianymi raczej nie (chociaż się zastanawiam).

Zastanawia mnie jeszcze czy istnieje jakiś przepis zabraniający instalacji gazowej w lokalu (PG oraz KG) oraz pieców kaflowych. Przeszukałem rozporządzenia, normy, forum i nic. W lokalu są piece kaflowe, kuchenka gazowa w kuchni oraz podgrzewacz gazowy w łazience - myślę w tym momencie o nawiewie zewnętrznym przez pokoje, ponieważ wentylacja i spaliny robią cofkę przy szczelnych oknach w zimie jak jest rozpalone w kaflowych.

Jeżeli ktoś mógłby coś zasugerować lub podać jakieś przepisy będę bardzo wdzięczny:D

Pozdrawiam

samouk
Re: kuchenka gazowa umiejscowienie??

autor: samouk » 07 lut 2013, 22:39

rad pisze:Zastanawia mnie jeszcze czy istnieje jakiś przepis zabraniający instalacji gazowej w lokalu (PG oraz KG) oraz pieców kaflowych.

Nie ma takiego przepisu, gdyż przy starych, nieszczelnych oknach JAKOŚ to działało.
Natomiast przy oknach szczelnych - to "tykająca" bomba zegarowa :(
rad pisze: myślę w tym momencie o nawiewie zewnętrznym przez pokoje, ponieważ wentylacja i spaliny robią cofkę

Nic dziwnego - WSZYSTKIE te urządzenia pobierają masę powietrza z mieszkania (także z kratek) i to cud zapewne, że nikt jeszcze dotąd się nie zaczadził :evil:
Przepisu tu nie ma, ale potrzebny jest zdrowy rozsądek :)
Jeśli nawiew, to w najdalszych, mało używanych pomieszczeniach aby powietrze po drodze się ogrzało.
Najważniejsze jednak - pozbyć się (I TO JAK NAJSZYBCIEJ :!: ) pieca kaflowego i tego podgrzewacza gazowego (zapewne z otwartą komorą spalania :?: ).
Najbezpieczniejsze w tej sytuacji - ogrzewanie elektryczne lub kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania :D
Sam nawiew (i to duży) nie załatwi sprawy, tylko wyziębi mieszkanie :mrgreen:

Pozdrawiam


Wróć do „Instalacje gazowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości

Gotowe projekty domów