uziemienie wanny metalowej

Domowe prace związane z prądem mogą być bardzo niebezpieczne. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat instalacji elektrycznych począwszy, od wymiany kontaktu po podłączenie prądu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

paulo
Początkujący
Początkujący
Posty: 24
Rejestracja: 13 paź 2006, 11:18
Lokalizacja: Kraków
uziemienie wanny metalowej

autor: paulo » 27 sty 2013, 21:22

Witam,
Może zacznę od nakreślenia sytuacji z jaka mam mały problem, mianowicie zabrałem się za remont łazienki w bloku który ma ok 15 lat i od początku jego istnienia wana była akrylowa więc nie doprowadzono przewodu uziemiającego wannę.Teraz mam zamiar wstawić wannę metalową i zastanawiam się w jaki sposób można wykonać uziemienie do podpięcia tejże wanny.? Dodam że instalacja w bloku jest trój żyłowa, posiadam również wyłącznik różnicowo-pradowy.
Być może jest to banalne pytanie, ale jeśli tak to nawet lepiej bo pewnie wiele osób będzie się orientowało jak wybrnąć z tej sytuacji.
Z góry dziękuję i pozdrawiam

elpapiotr
Re: uziemienie wanny metalowej

autor: elpapiotr » 27 sty 2013, 21:33

Witam.

A ja się zapytam inaczej - po co wprowadzać potencjał ziemi tam, gdzie go do tej pory nie było, lub nie było takiej potrzeby ?
Jak wstawisz metalowy wieszak do łazienki, też będziesz go uziemiał ?

PS. A odpowiedź jest w publikacjach doktora Musiała, na temat połączeń wyrównawczych. Proszę sobie poszukać.
Rury są wykonane z czego ?

paulo
Początkujący
Początkujący
Posty: 24
Rejestracja: 13 paź 2006, 11:18
Lokalizacja: Kraków
Re: uziemienie wanny metalowej

autor: paulo » 27 sty 2013, 22:08

z plastiku

elpapiotr
Re: uziemienie wanny metalowej

autor: elpapiotr » 27 sty 2013, 22:12

I wszystko na ten temat.
Kolejna lektura to
MIEJSCOWE POŁĄCZENIA WYRÓWNAWCZE
W POMIESZCZENIACH KĄPIELOWYCH W BUDYNKACH
Z RURAMI WODOCIĄGOWYMI Z TWORZYW SZTUCZNYCH

Też doktora Musiała.
Warto poczytać, zapoznać się tymi opracowaniami.

Interno
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2404
Rejestracja: 05 lis 2008, 22:07
Re: uziemienie wanny metalowej

autor: Interno » 28 sty 2013, 0:43

Pozwolę podpiąć się pod ten temat i może uzyskam odpowiedź w możliwie prosty sposób:
czemu w tym samym budynku są łazienki, gdzie tylko wanna metalowa na stalowych nogach ma podłączenie do uziomu natomiast w innych łazienkach są jeszcze podłączenia do grzejnika, stelaża spłuczki, bidetu, umywalki i na wszystkich podejściach wodnych metalowe zakończenia instalacji rur plastikowych.
Oczywiście jak będę miał dostęp do poleconej lektury nie omieszkam poszerzyć swojej wiedzy o ile jest w miarę przyswajalna.

elpapiotr
Re: uziemienie wanny metalowej

autor: elpapiotr » 28 sty 2013, 9:52

Witam.

Proszę zapytać najpierw projektanta, później wykonawcę, dlaczego, pomimo braku połączeń wyrównawczych głównych stosują miejscowe.
Polecane lektury są dostępne bez problemu, tylko należy zadać sobie trochę trudu, a nie na gotowca czekać :
http://www.edwardmusial.info/uz_fund_i_pol_wyr.html
http://www.edwardmusial.info/pliki/pola ... e_ochr.pdf
http://www.edwardmusial.info/pliki/pol_wyr_1.pdf
http://www.edwardmusial.info/pliki/pol_wyr_2.pdf
http://www.edwardmusial.info/pliki/pol_wyr_3.pdf

Reszta w PN-HD 60364-5-54:2010

PS. To jest pokłosie niesławnego Rozporządzenia, które, za sprawą elektryków zostało zmienione i wycofano idiotyczny zapis o obejmowaniu połączeniami wszystkiego, co pod rękę wpadło. Nawet metalowych zawiasów.
Zmiana nastapiła tutaj - Dz.U. 2010 nr 239 poz. 1597 2011.03.21. Nas interesuje paragraf 183, który wreszcie został doprecyzowany. Walczyliśmy 7 lat na poprawkę bubla.

paulo
Początkujący
Początkujący
Posty: 24
Rejestracja: 13 paź 2006, 11:18
Lokalizacja: Kraków
Re: uziemienie wanny metalowej

autor: paulo » 28 sty 2013, 20:54

Dziś przyszedł Pan elektryk z administracji i powiedział że uziemienie wanny metalowej jak najbardziej należy wykonać, i w tym celu najlepszym rozwiązaniem będzie doprowadzenie przewodu 4mm/kw z rozdzielni spod listwy uziemiającej. Osobiście nie jestem elektrykiem, ale jak widać cokolwiek by nie/zrobić będzie poprawnie. I bądź tu mądry :?

elpapiotr
Re: uziemienie wanny metalowej

autor: elpapiotr » 28 sty 2013, 21:28

Więc nie pozostaje nic innego, tylko poprosić Pana elektryka o rzetelne uzasadnienie, łącznie z aktem prawnym nakazującym takie postępowanie. Na piśmie !
Ja tylko podpowiem, żeby sobie porównać paragraf 183
Rozporządzenia ... w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z 2002 roku (Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690)
i
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 marca 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2009 nr 56 poz. 461 2009.07.08 )

Nastąpiły dziwne zmiany, prawda ?

A elektryk, (o, pardon - Pan elektryk) z administracji nie jest stroną do dyskusji.
Wannę będzie uziemiał przy rurach plastikowych. Ma ona chociaż jakiś zacisk do podłączenia tego przewodu 4 mm2, czy będziecie dziury borować lub inne objemki stosować ?

Ten jełop może najwyżej żarówki wymieniać.
Może również zostać zaproszony na to forum by się wypowiedział.

Powiedz mu, by świadectwo kwalifikacji oddał albo się douczył, gamoń jeden.
Kup sobie grzebień metalowy, połóż na półce i powiedz mu, żeby też uziemił. Tak samo jak metalową baterię - niech zrobi dziurkę, nagwintuje i podłączy do PE.
Siebie też może przy okazji uziemić, dla pewności. I niech nie zapomni o klamce, bo będzie różny potencjał od tej wanny.

A wogóle to wypierdziel go ze swojego mieszkania, niech idzie w diabły i nauczy się elektryki przed wsadzaniem nosa do czegoś, na czym zielonego pojęcia nie ma.

paulo
Początkujący
Początkujący
Posty: 24
Rejestracja: 13 paź 2006, 11:18
Lokalizacja: Kraków
Re: uziemienie wanny metalowej

autor: paulo » 28 sty 2013, 22:07

Dzięki wielkie elpapiotr za podrzucenie linków, właśnie przewertowałem artykuły dr Musiała które rozwiały moje wątpliwości na temat uziemiania wany w moim przypadku. Do wyrzuconych w błoto pieniędzy na zakup przewodu dorzucę jeszcze parę groszy na wydruk i zaniosę je Panu elektrykowi, a przewód niech se w ... wsadzi jako uziemienie obcego przedmiotu.

elpapiotr
Re: uziemienie wanny metalowej

autor: elpapiotr » 28 sty 2013, 22:22

I jeszcze, przy okazji zapytaj go, czy znane mu są pojęcia :
- część przewodząca dostępna
- część przewodząca obca.
Chciałbym zobaczyć jego minę przy tych pytaniach :D

Alak75
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 07 lut 2013, 18:18
Re: uziemienie wanny metalowej

autor: Alak75 » 26 lut 2013, 15:20

Polecam do tego celu wezwać specjalistę, przecież nie chciałbyś się kąpać i być porażonym prądem. Nie ma co igrać, bo to się robi niebezpieczne. Ja korzystam z usług firmy Energopol, są niedrodzy, a znają się na swojej pracy.

elpapiotr
Re: uziemienie wanny metalowej

autor: elpapiotr » 26 lut 2013, 15:25

A ile biorą ?


Wróć do „Instalacje elektryczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

Gotowe projekty domów