Obliczenia teoretyczne CWU + CO z kolektorów prózniowych

Kolektory słoneczną pochłaniają energię słoneczną i w inteligentny sposób i zamieniają ją na energię cieplną w naszych domach. Dowiedz się o wadach i zaletach kolektorów.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Obliczenia teoretyczne CWU + CO z kolektorów prózniowych

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 03 sty 2013, 8:40

Zasobnik z pompą ciepła wyłącznie do pokoju kąpielowego, umieszcza się nad łazienką na nie ogrzewanym poddaszu lun w garażu - ponieważ nie musi on pracować 24h/dobę - może kilka h , to duże mrozy nie mają znaczenia!!! jak jest - 10 czy nawet - 30 st temperatura na kawałku nieocieplonego poddasza czy w nieizolowanym garażu jest w ciągu dnia ( słońce) jest nawet powyżej zera! Jeżeli jest pochmurnie - nie ma też wtedy temperatur niższych niż - 5 st.
Poprzedniej zimy porównując podlicznik i wodę - COP przekroczył 3.

jeśli dziś użytkownik X płaci 200zł
Wyznawcy OZE ( nie nazwę tego wiedzą czy nauka) są zwolennikami ogromnego zużycia wody, ogromnego zużycia energii na ogrzewanie - bo tylko wtedy można próbować uzasadnić sens kolektorów słonecznych. Teraz są w panice - bo nauka i technologia - znalazła tańsze, prostsze w montażu i trwalsze źródło ciepła - przy tak ogromnym zużyciu... ZADANIOWE POMPY CIEPŁA NA PRĄD STAŁY

Ja nie skupiam się wyłącznie na energii.
m3 wody ( ze ściekami) kosztuje 14 zł - ogrzanie go prądem 15 zł pompą ciepła 5 zł! Najszybciej będzie drożeć woda i ścieki - Bilans jest dla mnie prosty,
Płacę za prąd do wody 150-170 zł rocznie na osobę - bo mam prysznic i bateria bezdotykowe i małe termy z dużą grzałką w kuchni i łazience.

bajbaga
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 858
Rejestracja: 26 lip 2011, 9:55
Lokalizacja: sSiwy12
Re: Obliczenia teoretyczne CWU + CO z kolektorów prózniowych

autor: bajbaga » 03 sty 2013, 9:41

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Ja nie skupiam się wyłącznie na energii.


To prawda. Skupia się Pan na oszczędnościach i to obsesyjnie - rzecz można, ze przekroczył Pan granicę skąpstwa.
Większość ludzi kocha swoją rodzinę (żonę, dzieci, a nawet teściową) i nie funduje im horroru w postaci mycia się i kąpieli w prawie zimnej (bo mniej niż 35 stopni) wodzie i to w dawkowanych ilościach.


Tomasz_Brzeczkowski pisze: m3 wody ( ze ściekami) kosztuje 14 zł - ogrzanie go prądem 15 zł pompą ciepła 5 zł! Najszybciej będzie drożeć woda i ścieki - Bilans jest dla mnie prosty,
Płacę za prąd do wody 150-170 zł rocznie na osobę - bo mam prysznic i bateria bezdotykowe i małe termy z dużą grzałką w kuchni i łazience.


30kWh miesięcznie pozwala ogrzać 1m3 CWU max. do temperatury 35 stopni i to bez strat, które jak powszechnie wiadomo, w małych termach też występują - a to w przypadku kobiet, dzieci i większości mężczyzn jest "lodowatą wodą".



Tomasz_Brzeczkowski pisze:Zasobnik z pompą ciepła wyłącznie do pokoju kąpielowego, umieszcza się nad łazienką na nie ogrzewanym poddaszu lun w garażu - ponieważ nie musi on pracować 24h/dobę - może kilka h , to duże mrozy nie mają znaczenia!!! jak jest - 10 czy nawet - 30 st temperatura na kawałku nieocieplonego poddasza czy w nieizolowanym garażu jest w ciągu dnia ( słońce) jest nawet powyżej zera! Jeżeli jest pochmurnie - nie ma też wtedy temperatur niższych niż - 5 st.


Ciekawe - nawet bardzo ciekawe. W ciągu godziny taka PCi potrzebuje od 300 do 450 m3 powietrza na h., przy pracy kilkugodzinnej "zużywa" dobrze ponad 1.000m3 powietrza.
W naszym przypadku (domy jednorodzinne), garaż ma kubaturę około 75m3, a nieużytkowe poddasze (strych) około 200m3 .
Ciekawe.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Obliczenia teoretyczne CWU + CO z kolektorów prózniowych

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 03 sty 2013, 9:53

Ciekawe - nawet bardzo ciekawe. W ciągu godziny taka PCi potrzebuje od 300 do 450 m3 powietrza na h., przy pracy kilkugodzinnej "zużywa" dobrze ponad 1.000m3 powietrza.

Przecież to nie wentylacja... Nie "zużywa" z odbiera ciepło, a powietrze nagrzewa się od dachu. Telefon do jednego z użytkowników - Pan ma ! Stoi zasobnik nad pokojem kąpielowym .
30kWh miesięcznie pozwala ogrzać 1m3 CWU max. do temperatury 35 stopni i to bez strat, które jak powszechnie wiadomo, w małych termach też występują - a to w przypadku kobiet, dzieci i większości mężczyzn jest "lodowatą wodą"
Wodę się ogrzewa do 55 st. potem jest mieszacz. Może Pan sprawdzić temperaturę prysznica - termometrem - lub poświęcić się wiedzy i porównać z temperatura moczu - 36... Co jest cieplejsze!

bajbaga
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 858
Rejestracja: 26 lip 2011, 9:55
Lokalizacja: sSiwy12
Re: Obliczenia teoretyczne CWU + CO z kolektorów prózniowych

autor: bajbaga » 03 sty 2013, 10:10

Tomasz_Brzeczkowski pisze: Wodę się ogrzewa do 55 st. potem jest mieszacz. Może Pan sprawdzić temperaturę prysznica - termometrem - ........


Co dalej daje średnio mniej niż 35 stopni !

Niemowlęta kąpie się w temperaturze około 37 stopni - każdy rodzic to wie i wie jak sprawdzać ciepłotę kąpieli, jak nie ma termometru - łokciem i ma być ani ciepła, ani zimna.

Tomasz_Brzeczkowski pisze: lub poświęcić się wiedzy i porównać z temperatura moczu - 36... Co jest cieplejsze!


Zwłaszcza dla Eskimosów, dla których jest to wrzątek - zresztą myli w moczu głowy (jak twierdzi wiedza).
Ale to co dobre dla Eskimosów, wcale nie musi być dobre dla nas - no chyba, że są takie jednostki .......

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Obliczenia teoretyczne CWU + CO z kolektorów prózniowych

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 03 sty 2013, 11:01

Dobrze, ze Pan nie kąpał niemowlaków - góra to 35st.C a łokieć nie ma 36st.C

bajbaga
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 858
Rejestracja: 26 lip 2011, 9:55
Lokalizacja: sSiwy12
Re: Obliczenia teoretyczne CWU + CO z kolektorów prózniowych

autor: bajbaga » 03 sty 2013, 11:33

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Dobrze, ze Pan nie kąpał niemowlaków - góra to 35st.C a łokieć nie ma 36st.C


No akurat ja jestem ojcem i rodzicem.

Widzę, że po fizyce budowli jest też Pan specjalistą pediatrii - niech Pan napisze, że tylko nieucy lekarze twierdzą coś takiego:

dr Agnieszka Gawrońska z Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego:


.... Do kąpieli niemowlęcia nie potrzeba dużo wody (wanienka jest niewielka i nie musi być wypełniona po brzegi). Temperatura wody powinna wynosić około 37°C, ale niektóre dzieci wolą cieplejszą. Warto więc obserwować malca i starać się odkryć jego upodobania w tej kwestii. .........


+ 10.999.873 innych pediatrów na całym świecie pisze to samo, ale tylko jedna osoba zna prawdę w tym zakresie.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Obliczenia teoretyczne CWU + CO z kolektorów prózniowych

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 03 sty 2013, 11:42

Cóż mogę tylko Panu współczuć! Są źródła geotermalne - jak nie ma Pan termometru - to tam podają 37st.C proszę wchodzić, zobaczy Pan! Zresztą - Pan prawie zawsze jest wszystkiemu przeciwny, dlatego namawianie Pana do zmierzenia, zadzwonienia, sprawdzenia czegokolwiek nie ma sensu.
Na szczęście są tacy co termometr mają i sprawdzą dla własnej wiadomości.

ireneuszirek
Aktywny
Aktywny
Posty: 211
Rejestracja: 05 lut 2012, 9:21
Re: Obliczenia teoretyczne CWU + CO z kolektorów prózniowych

autor: ireneuszirek » 03 sty 2013, 20:56

Byłem dziś w banku spłacić kolejną ratę za kolektory i tu miła niespodzianka. Kredyt uruchomiono pod koniec listopada a dotacja wpłynęła na konto 31 grudnia. Spodziewałem się, że nastąpi to najwcześniej pod koniec stycznia.

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36
Re: Obliczenia teoretyczne CWU + CO z kolektorów prózniowych

autor: Indiana » 03 sty 2013, 21:46

Łał, dobre:
"Wyznawcy OZE ( nie nazwę tego wiedzą czy nauka) są zwolennikami ogromnego zużycia wody, ogromnego zużycia energii na ogrzewanie - bo tylko wtedy można próbować uzasadnić sens kolektorów słonecznych"

Kto to taki te "wyznawce OZE" ? Do tej pory myślałem, że OZC jest to obliczeniowe zapotrzebowanie ciepła, a tu okazuje się, że to jakaś sekta ani chybi - wychodzi, że zamiast dodawać cyferki, to kombinują od rana do nocy jak nabić wyższy rachunek :-) Łotry jedne.....


Dobrze, że nasz TB nie przejmuje się ich wymysłami i wszystko robi "na pałę" - czyli fachowiec w stylu "będzie Pan zadowolony", he he :D

ireneuszirek
Aktywny
Aktywny
Posty: 211
Rejestracja: 05 lut 2012, 9:21
Re: Obliczenia teoretyczne CWU + CO z kolektorów prózniowych

autor: ireneuszirek » 13 sty 2013, 14:57

Dziś było tylko z godzinę słonecznego nieba u nas. Jak poszedłem zobaczyć czy kolektor grzeje, to dosłownie po 20s od momentu gdy spojrzałem na sterownik układ ruszył od razu na 100% mocy pomki. Temperatura na kolektorze była byla 23 st.c po chwili 28 st.C i tak w ciągu 1 minuty doszła do 58 st. C. Glikol rzeczywiście był gorący, bo po dotknięciu wlotu do zbiornika aż miło, było stwierdzić, że w ciągu dosłownie 2 minut zrobił się gorący.
No więc myślę sobie, że coś czujnik temperatury na kolektorze nie pracuje jak należy, bo dół zbiornika miał wtedy 16 st.C.
Gdyby ktoś miał jakieś uwagi w tym temacie to chętnie przeczytam.

Aha i jeszcze w sprawie zaśnieżenia kolektorów. No więc śniegu nie było (60 st. do poziomu) szron z rur próżniowych zszedł zanim przyszedłem, czyli przed 11.30.

kolektory_WATT
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 39
Rejestracja: 04 gru 2012, 12:05
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:
Re: Obliczenia teoretyczne CWU + CO z kolektorów prózniowych

autor: kolektory_WATT » 14 sty 2013, 14:33

nic dziwnego. wewnątrz kolektora mogło być 60 stopni. czujnik temperatury jest na wyjściu kolektora. gdy temperatura osiągnęła odpowiedni poziom na czujniku (np. temp. zasobnika +10 stopni), włączyła się pompka i gorący (60 stopni) glikol z kolektora został wypchany na czujnik temperatury i dalej w kierunku zasobnika.
dlatego czujnik zanotował szybki wzrost.

pozdr
Tomek

ireneuszirek
Aktywny
Aktywny
Posty: 211
Rejestracja: 05 lut 2012, 9:21
Re: Obliczenia teoretyczne CWU + CO z kolektorów prózniowych

autor: ireneuszirek » 14 sty 2013, 23:07

Dzięki za odpowiedź. No czyli jest ok.

Dziś od około 11.00 swieciło u nas słońce. Przez pierwsze 2 godziny 3 kolektory WATT CPC 9+ podciągnęły mi temperaturę w zasobniku 350l (zbiornik w zbiorniku) z 13 st. C do 15 st. C na dole zasobnika i u góry z 18 st. C do 24 st. C. Część energii wędrowała rurami do góry, czyli do kaloryferów (w pomieszczeniach temperatura około 14 st.C). Dom zasiedlimy za około 2 lub 3 tygodnie.

ireneuszirek
Aktywny
Aktywny
Posty: 211
Rejestracja: 05 lut 2012, 9:21
Re: Obliczenia teoretyczne CWU + CO z kolektorów prózniowych

autor: ireneuszirek » 14 sty 2013, 23:11

Zapomniałem dodać, ze temperatura na kolektorze około godziny 13.00 wynosiła 38 st.C a pomka cały czas chodziła na 100%.
Na liczniku czasu pracy instalacji przybyły dziś 4 godziny.

instalator 7
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 347
Rejestracja: 14 sty 2012, 11:07
Re: Obliczenia teoretyczne CWU + CO z kolektorów prózniowych

autor: instalator 7 » 16 sty 2013, 12:02

Przydałby się dla porównania jakiś opis działania instalacji solarnej na 3 kolektorach płaskich. Ciekawe jakie teraz uzyskują parametry :wink:

ireneuszirek
Aktywny
Aktywny
Posty: 211
Rejestracja: 05 lut 2012, 9:21
Re: Obliczenia teoretyczne CWU + CO z kolektorów prózniowych

autor: ireneuszirek » 26 sty 2013, 23:42

Dziś w ramach drobnego eksperymentu zdrapałem szron z 3 rur próżniowych kolektora CPC 9+ firmy WATT. Pozostałe zostawiłem oszronione, bo trochę zmarzłem a poza tym chciałem porównać wygląd tych odszronionych z tymi wyczyszczonymi. Te wyczyszczone zaszły potem lekka mgiełką, ale szron już się na nich nie pojawił. Przy całkowicie zachmurzonym niebie kolektor ogrzał się do 10 st.C. Temperatura na zewnątrz wynosiła wtedy -10 st.C.

A w piątek gdy przyjechałem na budowę około 11.00 kolektory pracowały od ponad godziny, mimo że były jeszcze oszronione, choć był to już mokry szron, który bez problemu z nich usunąłem.
Niebo było w piątek słoneczne, łączny czas pracy instalacji 6 godzin a temperatura na górze zbiornika 30 st. C. Niestety nie wiem od jakiej temperatury był start. I jeszcze taka informacja, że te 30 st.C spowodowało, że grzejniki były letnie, bo ciepło korzystająć z grawitacji wędrowało na bieżąco do góry.


Wróć do „Kolektory słoneczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości

Gotowe projekty domów