Obliczenia teoretyczne CWU + CO z kolektorów prózniowych

Kolektory słoneczną pochłaniają energię słoneczną i w inteligentny sposób i zamieniają ją na energię cieplną w naszych domach. Dowiedz się o wadach i zaletach kolektorów.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

ireneuszirek
Aktywny
Aktywny
Posty: 211
Rejestracja: 05 lut 2012, 9:21
Re: Obliczenia teoretyczne CWU + CO z kolektorów prózniowych

autor: ireneuszirek » 06 gru 2012, 23:18

Dziś świeciło u nas słońce. Po pracy już niestety nie. Pan który maluje, kładzie kafelki no i przy okazji pali w piecu itp. odczytał dziś najwyższą temperaturę na kolektorze 80 st. C. W tym czsie na zbiorniku było około 50 st. C. Myślę, że instalacja włączyła się tak około 11.00 a skończyła pracę około 13.30 co by się zgadzało z czasem pracy, który zmierzył sterownik.
Jak już tam zamieszkam, to będę miał dokładniejsze dane.

ireneuszirek
Aktywny
Aktywny
Posty: 211
Rejestracja: 05 lut 2012, 9:21
Re: Obliczenia teoretyczne CWU + CO z kolektorów prózniowych

autor: ireneuszirek » 28 gru 2012, 20:41

28 grudnia.
Słońce świeciło od rana, tzn od około 8.30 do około 14.30.
Rano na dole zbiornika było 11 st. C a u góry 13 st. C. O godzinie 15.00 dół zbiornika miał 13,6 st. c a gora 26, 5 st. C. Temperatura w pomieszczeniach około 12 st. C a wody w piecu (bez ognia) wynosiła 24 st. C. Letnia woda unosiła się grawitacyjnie w górę, co spowodowało, że kaloryfery znajdujące się na parterze bezpośrednio nad piecem były o 8 st. C cieplejsze od otoczenia.
Czas pracy instalacji złożonej z trzech kolektorów CPC 9+ firmy WATT wyniósł dzis 6 godzin.
Temperatura kolektora około godziny 14.30 wynosiła 38 st. C.

Moim zdaniem jak na początek całkiem nieźle. Czekam na słoneczną drugą połowę stycznia i pełen słońca luty. Wtedy z racji dłuższej operacji słonecznej powinno być jeszcze lepiej.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Obliczenia teoretyczne CWU + CO z kolektorów prózniowych

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 29 gru 2012, 8:33

Szkoda, że Pan nie podaje zużycia i zużytych kWh - Można by wtedy wykazać jak nieekonomiczne jest to rozwiązanie! Ale tak pewnie Pan się lepiej czuje.
Letnia woda unosiła się grawitacyjnie w górę,
- to konwekcja nie grawitacja

ireneuszirek
Aktywny
Aktywny
Posty: 211
Rejestracja: 05 lut 2012, 9:21
Re: Obliczenia teoretyczne CWU + CO z kolektorów prózniowych

autor: ireneuszirek » 29 gru 2012, 15:42

Nie potrafię podać Panu zużycia. Albo jeszcze inaczej zużycie wynosi 100% tego co podgrzeje kolektor. Dom jeszcze przez odrobinę czasu będzie niezamieszkały i wszystko co nagrzeje słońce to mój zysk, bo o tyle mniej muszę wyprodukować w piecu.

A ja myślałem, że owo zjawisko, którego nazwę raczył Pan był zapodać, to właśnie działaniem grawitacji jest spowodowane, bo mnie uczyli, że woda chłodniejsza ma większą gęstość i będzie spływać w dół, a ta o mniejszej gęstości, czyli cieplejsza powędruje do góry. No ale może być, że się nie znam.

A wracając do sedna sprawy, czyli kolektorów, to od 6 listopada, kiedy je zamontowałem instalacja chodziła 88 godzin, pogoda była u nas do d... nie licząc może z 5 dni, w których świeciło słońce ( w tym ten wczorajszy).
Czekam na poprawę pogody i dłuższy dzień, wtedy mam nadzieję zobaczyć, na co stać moją instalację. Na razie napiszę tak: Po tym co zaobserwowałem do tej pory, uważam, iż jest szansa, że będzie całkiem nieźle.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Obliczenia teoretyczne CWU + CO z kolektorów prózniowych

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 29 gru 2012, 19:02

A ja myślałem, że owo zjawisko, którego nazwę raczył Pan był zapodać, to właśnie działaniem grawitacji jest spowodowane, bo mnie uczyli, że woda chłodniejsza ma większą gęstość i będzie spływać w dół, a ta o mniejszej gęstości, czyli cieplejsza powędruje do góry. No ale może być, że się nie znam.
Na szczęście źle Pana uczono (przynajmniej o wodzie) - nie byłoby życia na ziemi gdyby tak było jak Pan pisze.
A googlach może Pan sprawdzić co powoduje ruchy konwekcyjne .

A co do tematu... Pisałem, że kolektory są nieekonomiczne - głównie dlatego, że można je stosować wyłącznie do nieekonomicznego , centralnego ogrzewania. W domach izolowanych nie stosuje się centralnego - nie da rady!!! Dlatego polecający kolektory są takimi przeciwnikami oszczędzania energii i WODY.

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36
Re: Obliczenia teoretyczne CWU + CO z kolektorów prózniowych

autor: Indiana » 29 gru 2012, 22:51

Na całe szczęście mamy na podorędziu forumowego geniusza, który ukończywszy aż 1 semestr na WAT-cie chętnie służy pomocą i dzieli się swoją wielką wiedzą :-).
Tak więc tłumaczy cierpliwie, że woda w zakresie temperatur 12 - 26'C zachowuje się tak, że cieplejsza płynie na dół, a zimniejsza do góry. Dzięki temu przecież istnieje życie na naszej planecie :-)

Poruszył też jakże ciekawy temat, mianowicie że obecność układu solarnego wymusza istnienie złowrogiej, energochłonnej i w ogóle niepotrzebnej instalacji CO.

Proszę tutaj naszego forumowego miszcza, aby raczył oświecić mniej oświeconych - w końcu studiowało się mniej (licząc w latach), niż Pan Tomasz (licząc w dniach), więc i braki w wiedzy wychodzą :-) Dlaczegóż to posiadanie solarów wymaga obecności CO?

PS
Jak tam próby wykorzystania paneli PV do podgrzewania podłogówki wodnej w domu zeroenergetycznym :-) Ile jeszcze lat będzie Pan to testował - bo średnio zdolny student zna wyniki od ręki :-)

ireneuszirek
Aktywny
Aktywny
Posty: 211
Rejestracja: 05 lut 2012, 9:21
Re: Obliczenia teoretyczne CWU + CO z kolektorów prózniowych

autor: ireneuszirek » 30 gru 2012, 10:08

Ano sprawdził i co? (Pozwoliłem tu sobie sparafrazować powiedzenie jednego z bohaterów polskiej komedii, która lubię od czasu do czasu kolejny raz obejrzeć).

Konwekcja

Konwekcja, pionowe przenoszenie energii cieplnej. Występuje w atmosferze i hydrosferze w dwóch postaciach;
1) swobodnej, powstałej wskutek różnicy gęstości danej masy w porównaniu z masami otaczającymi



Ale pomyślał ja sobie, że może źródło niewiarygodne i sprawdzał ja dalej:

W instalacjach obejmujących jeden budynek woda może krążyć w wyniku zmian gęstości przy zmianach temperatury (CO grawitacyjne) lub jej przepływ jest wymuszany pompą. W większych instalacjach stosuje się wyłącznie systemy z wymuszonym obiegiem. Z uwagi na to, iż ogrzewanie grawitacyjne wymaga zastosowania rur o większej średnicy i większej powierzchni grzejników (znacznie mniejszy przepływ czynnika grzewczego przez grzejniki), obecnie prawie w ogóle nie jest stosowane. Także w małych budynkach (np. domach jednorodzinnych) stosuje się obieg wymuszony.

oraz

Grzejniki konwekcyjneGrzejniki konwekcyjne ogrzewają pomieszczenie w wyniku grawitacyjnego przepływu masy powietrza wewnątrz radiatora grzejnika, w wyniku czego następuje jego ogrzanie. Przepływ grawitacyjny wynika z różnicy gęstości powietrza ze zmianą jego temperatury. Grzejniki zasilane są prądem elektrycznym lub gorącą wodą. Woda dostarczana jest instalacją centralnego ogrzewania (CO).

Z tego wynika, że tych co byli źle uczeni jest więcej, no bo ja i autorzy tych wpisów również.

Ale to wszysko nic to. Intryguje mnie tylko to Pańskie stwierdzenie " na szczęście".
No więc czemu "na szczęście " Panie Tomaszu?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Obliczenia teoretyczne CWU + CO z kolektorów prózniowych

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 30 gru 2012, 10:23

Sam Pan widzi, że nie grawitacyjnie a konwekcyjnie! Grawitacja jest non stop - konwekcja tylko gdy jest dostarczane ciepło. Ruch spowodowany siłami grawitacji będzie nawet bez najmniejszego dostarczania ciepła, bez zmiany temperatur. Ruchy konwekcyjne są związane wyłącznie z ciepłem. Sam Pan widzi ilu jest niedouczonych... Potem nic dziwnego, że dopuszcza się np. coś tak idiotycznego jak przyklejanie styropianu za ścianą na fundamencie itp... Sam Pan widzi, fizyka u budowlańców kuleje!
Cieszę się, że Pan takie idiotyzmy wydłubał.

ireneuszirek
Aktywny
Aktywny
Posty: 211
Rejestracja: 05 lut 2012, 9:21
Re: Obliczenia teoretyczne CWU + CO z kolektorów prózniowych

autor: ireneuszirek » 30 gru 2012, 10:38

Panie Tomaszu bez urazy, ale Pan ma niezwykly dar.
Patrzy Pan na czarne a mówi Pan białe i jeszcze do tego próbuje innych przekonać, że jednak białe.

Pozwolę sobie zapytać w ten sposób: A gdyby było dostarczana energia, ale nie istniałaby grawitacja (teoretycznie), to czy nadal cieplejsza woda unosiłaby się do góry a chłodniejsza spływała w dół?

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36
Re: Obliczenia teoretyczne CWU + CO z kolektorów prózniowych

autor: Indiana » 30 gru 2012, 14:40

Miszczu - czekamy niecierpliwie na odpowiedź :-) Mnie uczono, może i źle, że konwekcja to ruchy powietrza wywołane różnicą gęstości i wymagają grawitacji; podobnie rzecz się ma z wentylacją zwaną grawitacyjną, a nie słyszałem jeszcze o wentylacji konwekcyjnej.
Prowadź miszczu, bo bez Twoich przygłupich rad stoimy w miejscu :-)

bajbaga
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 858
Rejestracja: 26 lip 2011, 9:55
Lokalizacja: sSiwy12
Re: Obliczenia teoretyczne CWU + CO z kolektorów prózniowych

autor: bajbaga » 31 gru 2012, 9:10

Bo mistrz nie dopuszcza do swojej świadomości, że gdyby nie było grawitacji, to także nie byłoby opisywanego zjawiska fizycznego - ot, taka fanaberia mistrza.

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Obliczenia teoretyczne CWU + CO z kolektorów prózniowych

autor: Bolas » 31 gru 2012, 9:33

To że to konwekcja to bezsprzeczne zjawisko fizyczne które błędnie jest nazywane w języku potocznym ruchem grawitacyjnym. Wszyscy o tym wiemy ale nadal będziemy używać złego sformułowania do tej samej czynności.
Nikt też nie podważy tego że słońce wytwarza energię i że tą energię można pożytkować. Chodzi o całościowy uzysk i wykorzystanie tej energii. To co uzyskamy - to co wsadzimy w instalację = zysk. Pan opisuje tylko proces uzysku jako to miarę a TB pyta o to ile energii trzeba wcisnąć w instalację żeby ten uzysk otrzymać wtedy będziemy mieć dane do wyliczenia zysku i opłacalności przedsięwzięcia.
To tak jak opisywać ile ciepła wytworzył mi kocioł bez obliczenia ile kosztował mnie zakup paliwa.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Obliczenia teoretyczne CWU + CO z kolektorów prózniowych

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 31 gru 2012, 10:06

To tak trudno rozróżnić wlewana zimną wodę do naczynia z gorącą - ruch spowodowany grawitacją
i podgrzewanie naczynia z zimną wodą - ruch spowodowany konwekcja?
Może i trudno, dla kogoś kto wciska klientowi, że wyrzutnia się rosi , bo wilgotność względna przekroczyła 100%. To trudne dla kogoś kto wciska klientom 109% sprawności kotłowni, czy dopuszcza 20 cm styropianu za porothermem bez paroizolacji!
jak to mogą człowiekowi mózg wyprać na kursach OZE !!!

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Obliczenia teoretyczne CWU + CO z kolektorów prózniowych

autor: Enerbau » 31 gru 2012, 10:35

Konwekcja i grawitacja są z sobą powiązane. Wypadkową działania obu zjawisk są prądy powietrzne, albo wodne w zależności od miejsca występowania zjawiska.

bajbaga
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 858
Rejestracja: 26 lip 2011, 9:55
Lokalizacja: sSiwy12
Re: Obliczenia teoretyczne CWU + CO z kolektorów prózniowych

autor: bajbaga » 31 gru 2012, 10:43

Tomasz_Brzeczkowski pisze:To tak trudno rozróżnić wlewana zimną wodę do naczynia z gorącą - ruch spowodowany grawitacją
i podgrzewanie naczynia z zimną wodą - ruch spowodowany konwekcja?!


Czyli twierdzi Pan, że w przypadku braku grawitacji konwekcja także wystąpi ?!

Czyżby jakieś nowatorskie spojrzenie na prawo Archimedesa ?


Wróć do „Kolektory słoneczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 42 gości

Gotowe projekty domów