Moc jaką da kolektor próżniowy ? Obliczenia .

Kolektory słoneczną pochłaniają energię słoneczną i w inteligentny sposób i zamieniają ją na energię cieplną w naszych domach. Dowiedz się o wadach i zaletach kolektorów.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

elisan
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 24 lis 2012, 14:23
Moc jaką da kolektor próżniowy ? Obliczenia .

autor: elisan » 24 lis 2012, 14:28

Witam,

Otóż mój problem dotyczy części teoretycznej w sprawach kolektorów próżniowych. Potrzebuje informacji w jaki sposób mogę obliczyć ile energii w Wattach otrzymam miesięcznie, bądź dziennie wykorzystując 150 m2 kolektorów (pow. absorpcji).

Mogę przyjąć jakikolwiek kolektor chce, a nasłonecznienie może być dla jakiegokolwiek maista w polsce.

Z dotychczasowych obliczeń uzyskałem wynik 21 kW na dzień (lipiec) co wydaje się być chyba zbyt małą wartością. prosiłbym o pomoc.

Z góry dziękuje.

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36
Re: Moc jaką da kolektor próżniowy ? Obliczenia .

autor: Indiana » 24 lis 2012, 17:17

W przeciętny słoneczny dzień od wiosny do jesieni 1 m2 kolektora płaskiego dobrej klasy daje u mnie 4,0 kWh dziennie - mierzone atestowanym licznikiem ciepła, na wejściu do zasobnika (czyli już po odliczeniu strat przesyłu).
Kolektory mam ustawione pod kątem 45', z 10" odchyleniem na wschód, na szerokości geograficznej Krakowa.
Przy wstępnym podgrzewie wody (czyli pracy w niższych temperaturach jak u mnie - z większa sprawnością) można spokojnie uzyskać do 5kWh z m2 dziennie w słoneczny letni dzień. I tyle tez przyjmuje się do obliczeń wielkości zasobnika.
Czyli ze 150 m2 kolektora płaskiego dobrej jakości maksymalny dzienny uzysk wyniesie ok. 600 kWh.

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36
Re: Moc jaką da kolektor próżniowy ? Obliczenia .

autor: Indiana » 24 lis 2012, 22:25

Dodaję do poprzedniego postu, bo na szybko nie zauważyłem, że pytanie dotyczyło kolektorów próżniowych:
- sporo tutaj zależy od konstrukcji kolektora, a przede wszystkim definicji, o jakich m2 powierzchni kolektora mówimy :wink: Całe wykłady na ten temat można znaleźć na necie.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Moc jaką da kolektor próżniowy ? Obliczenia .

autor: bachus » 25 lis 2012, 18:11

Indiana pisze:Dodaję do poprzedniego postu, bo na szybko nie zauważyłem, że pytanie dotyczyło kolektorów próżniowych:
- sporo tutaj zależy od konstrukcji kolektora, a przede wszystkim definicji, o jakich m2 powierzchni kolektora mówimy :wink: Całe wykłady na ten temat można znaleźć na necie.

Tak. zgadza się, natomiast
elisan pisze: Otóż mój problem dotyczy części teoretycznej w sprawach kolektorów próżniowych. Potrzebuje informacji w jaki sposób mogę obliczyć ile energii w Wattach otrzymam miesięcznie, bądź dziennie wykorzystując 150 m2 kolektorów (pow. absorpcji).

Na wstępie należy sobie odpowiedzieć co to właśnie ta powierzchnia absorpcji, czy bardziej fachowo pow. apertury przy kolektorach próżniowych, z wyjątkiem kolektora próżniowego, w którym absorber jest płaskim listkiem umieszczonym wewnątrz pojedynczej rury. Nawet laboratoria badające kolektory mają trudności z zinterpretowaniem tej pow. przy próżniówkach.
Trudność polega na tym, że pow. apertury jest powierzchnią walca. Jeżeli promieniowanie pada prostopadle na walec to tam gdzie pada prostopadle ilość zamienianej energii jest największa, natomiast na skraju walca promieniowanie się już tylko praktycznie "ślizga" i ta wartość jest najmniejsza. I cały problem jest w uśrednieniu. Ale przyjmuje się, że pow apertury to rzut prostopadły walca na powierzchnię. I to ta pow. jest pow. apertury. Natomiast jeszcze większym cyrkiem będzie, jeżeli pod rurami umieścisz lustro: paraboliczne lub płaskie. Przyjmuje się, że pow. apertury będzie pow. lustra co nie jest prawdziwe szczególnie jeżeli chodzi o lustro płaskie. Dla czego mój wywód na temat pow. jest trochę przydługi? A to dla tego, że właśnie pow. jest tym nie wiadomym czynnikiem, który mówi o sprawności kolektora próżniowego. Przy płaskich rzecz jest prosta, przy próżniówkach nie do końca.
A więc teoretycznie wyznaczenie ile to uzyskasz ze 150m2 może być nie jednoznaczne. Najlepsza metoda to porównawcza tak jak to kolega Indiana ma u siebie. Ilość ciepła uzyskana z kolektorów jest mierzona ciepłomierzem a nie liczona ze sprawności.
pozdrawiam.
Witold


Wróć do „Kolektory słoneczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 43 gości

Gotowe projekty domów