Ile kosztuje ogrzewanie domu

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

piekar
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: piekar » 13 lis 2012, 12:40

Witam Serdecznie... Może troche nie na temat ale chciałbym sie państwa poradzić w kwestii ogrzewania..

Buduje dom który ma powierzchni mieszkalnej 110m2 jest poddasze użytkowe ktore ma 70m2 ale ono nie będzie wykorzystane. Strop jest teriva.
Początkowo chciałem zrobić ogrzewanie podłogowe wodne zasilane paliwem stałym własnie na pellet czy ekogroszek.

Ostatnio wyczytałem że jest ogrzewanie elektryczne panelami na podczerwień ale rozmawiałem póki co z trzema osobami które takie ogrzewanie ma i sobie bardzo chwala.. W internecie za duzo opini niema bo wiekszosc to reklamy i zachwalanie.
Bo tak sobie mysle że zrobie to ogrzewanie przykladowo na pellet ale pellet czy ekogroszek też nie lezy na ulicy tylko trzeba kupic. Elektryczne to praktycznie bezobsługowe ustawiam temperature i mam z głowy. Myśle ze np kupując pellet czy ekogroszek to przez sezon grzewczy bedzie trzeba za niego zaplacic z 3-4 tysiące. To chyba prądu za tyle nie zużyje mam racje??

Moje przemyślenia to:
Ogrzewanie panelami na podczerwień
Ciepła woda z pompy ciepla typu powietrze woda
Kominek rekracyjnie.

Ocieplenie domu:
Fundament styropian 10cm
Posadzka: piasek,folia, B-15 10cm i teraz mysle dać folie +styropian 15cm + wylewka
Sciany ytong 24cm ocieplony bedzie styropianem grafitowym 15cm lambda prawdopodobnie 031
Okna KBE88mm 3 szyby
Poddasze wełna 20cm


Gazu ziemnego niema na pompe ciepła gruntowa mnie nie stac :)

Co Państwo o tym myslicie?? prosze o Wasze opinie.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 13 lis 2012, 13:00

W podłodze minimum to 30 cm styropianu z ekonomicznie 50. Ocieplanie ściany z ytonga od zewnątrz - to nieporozumienie - Ytong odprowadzi ciepło przez fundament do gruntu a wilgoć w ścianie zrobi resztę!
Folie grzewcze na syficie ( ogrzewanie podłogowe na podczerwień) jest bardzo fajne, sam mam takie, ale przy dobrej izolacji - a tu nawet Polskie Normy nie są spełnione!

Izolacja termiczna i wentylacja z odzyskiem ciepła - świadczą o wyniku nie to czy element grzewczy jest na suficie ( podczerwone podłogowe ) czy w podłodze ( zwykłe podłogowe)

piekar
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: piekar » 13 lis 2012, 13:12

Sciany z ytonga od fundamentu są odciete folia fundamentową na lepiku.

na podłodze 50cm styropian?? :o

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: Enerbau » 13 lis 2012, 13:46

Może Pan też rozważyć ogrzewanie powierzchniowe (podłogowe) na podczerwień. Kalkulację zużycia energii dla domu 135m2 o zapotrzebowaniu 30-40 kWh/m2 na rok
http://www.enerbau.pl/kalkulacja.pdf

Można też izolować korkiem ekspandowanym
http://www.enerbau.pl/index.php/produkt ... andowanego







Nie po to izolujemy, by robić centralne.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 13 lis 2012, 14:00

Sciany z ytonga od fundamentu są odciete folia fundamentową na lepiku.
Brak folii paroizolacyjnej w ścianie od wewnątrz ( jak w dachu) po wzroście ciśnienia spowodowanego włączeniem ogrzewania - będzie skutkował migracją powietrza wewnętrznego przez ytong i styropian . Powietrze stygnąc będzie zostawiać wodę. Dojdzie jeszcze woda z dyfuzji pary wodnej! Woda to będzie ściekać grawitacyjnie w kierunku ławy fundamentowej, ale zostanie zatrzymana w ścianie przez
Sciany z ytonga od fundamentu są odciete folia fundamentową na lepiku.
- Tak naprawdę to ręce opadają!!!
Obrazek

Obrazek

Co do izolacji od gruntu... nawet suchy piach 6 x lepiej odbiera ciepło niż powietrze!

Gdyby Pan ( grzejnik 100W) musiał przenocować zima w namiocie 3 m3 ( taka jedynka) to mając do dyspozycji parę płyt styro - dałby je Pan głównie w ścianę i dach czy pod du..?
Czy jak się Pan zimowo ubiera - to ruska papacha, furmański kożuch i sandały - czy dobre ciepłe buty lżejsza kurtka i najcieńsza czapka?
Minimalna ilość styro od gruntu to 30 cm i musi on się łączyć z izolacją w ścianie! Dlatego izoluje się domy od wewnątrz!! Jeżeli ocieplamy na zewnątrz to styropian jest dookoła fundamentu!


Obrazek

Obrazek

piekar
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: piekar » 13 lis 2012, 14:15

To by było na tyle... rozbieram dom i zaczynam od początku tak jak prawi T.B

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 13 lis 2012, 14:17

To najtańsze wyjście. Za kilka lat będzie drożej -

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: Enerbau » 14 lis 2012, 23:13

Tak sobie czytam komentarze na temat kosztów ogrzewania domów i znalazłem taki komentarz do artykułu w onet.pl na temat kosztów ogrzewania bloku mieszkalnego. Cytuję: JEŚLI LUDZIE Z BLOKU MYŚLĄ że ogrzewanie domu mniej kosztuje to niech sobie zakupią lub wybudują domek,a przekonają się by ogrzać dom piętrowy gazem to koszt dochodzić może do 10 000zł,taniej jest węglem bo zmieścimy się w kwocie około 8 tyś zł zaś drewnem najtaniej ale ile musimy się przy tym napracować by takie drewno przygotować jako opał,zaś zakup drewna do opalania będzie o około 20% tańszy od węgla / Zaznaczam że opalając musimy się przy tym wiele razy wybrudzić,tak samo musimy pilnować pieca by nie zagotowała się w nim woda co grozi wybuchem lub podkładać opał by nie wygasło bo za chwilę będziemy mieli zimno.
A my proponujemy ogrzewanie elektryczne do domów izolowanych. Wystarczy się zapoznać z naszą kalkulacją zużycia energii i porównać jej koszty w porównaniu do kosztów tradycyjnego ogrzewania...
http://www.enerbau.pl/kalkulacja.pdf

witczma3
Aktywny
Aktywny
Posty: 135
Rejestracja: 06 maja 2008, 13:29
Lokalizacja: kalisz
Kontaktowanie:
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: witczma3 » 16 lis 2012, 9:57

Panowie,
Skrócę wasze męki. Niewinem jak dokładnie sie to liczy, więc podam wyniki ogrzewania gazem.
Dom 200,65 m2 - całość ogrzewana, dom parterowy. W w/w metrażu jest garaż 36 m2 troszkę mniej grzany, ale grzany - więc możecie go wliczyć lub nie. Dom wybudowany z keramzytu ocieplony 15 cm styropianem, w posadce 25 cm styropianu, strop drewniany ocieplony wełną 60 cm, folią aluminiową i płyta k-g. na górze stropu płyta MFP 22.
Kotłownia gazowa, piec immergaz 24 kw + zbiornik na wodę 120 l.
Rachunek za cały rok grzania gazem - od listopada do listopada 2200 zł. ok (bo nie pamiętam) 1100 m3 gazu. Zaznaczam, że było to pierwsze grzanie. 90 % powierzchni to podłogówka, reszta kaloryfery - sypialnia i 2 pokoje dzieci.

Zapomniałem jeszcze dodacć że dom wyposażony jest w kominek i rekuperator z odzyskiem ciepła firmy comfowent.

Czy to jest dobry wynik? - bo wg mnie tak.
Ile to KWh rocznie- nie mam zielonego pojęcia, może Wy mi powiecie.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 16 lis 2012, 10:24

Ciekawe podejście... Jak ktoś ogrzewa się elektrycznie podaje ile zużył prądu jak ktoś ogrzewa się gazem to już zużycia prądu nie podaje! Szanowny Panie - dom normatywny z reku powinien się zmieścić w 6000kWh Uwzględniając zyski - Czyli jeżeli ma Pan kocioł o sprawności 50% to górne zużycie energii!
W domach normatywnych i izolowanych ciut lepiej niż najgorzej nie stosuje się ogrzewania centralnego - koszty i komfort.

witczma3
Aktywny
Aktywny
Posty: 135
Rejestracja: 06 maja 2008, 13:29
Lokalizacja: kalisz
Kontaktowanie:
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: witczma3 » 16 lis 2012, 10:32

Widzi Pan Panie TB,
nie potrafi Pan odpowiedziec na proste pytanie. ile to KWh. i pisze Pan bardzo wymijająco. Ja poprostu przedstawiłem Panu czyste ekonomicznie wydane pieniądze. Co prawda nie liczyłem zużycia energii bo to już przesada, licząc energię musiałbym zliczyć ile wody dopompowano co pieca itd..
Przedstawiłem zużycie kwotowe w odniesieniu do gazu, tak jak kazdy to liczy. nie liczyłem kosztów pośrednich. proste z najprostrzych wyliczeń 2200 zł - koszt ogrzania budynku 200 m2 gazem.
ile to KWh? wg Pana?

ps.
jestem ciekaw jak Pan wyliczył sprawnośc mojego kotła na poziomie 50%

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 16 lis 2012, 11:09

Przecież odpowiedziałem - Ten dom jest poza normą - Płaci Pan za brak izolacji! Zainwestował Pan w doprowadzenie gazu i kotłownie a zaniedbał pan izolację! Stąd tak duży rachunek .
Z tym, że ja nie lubię rozpatrywać dzisiejszych cen... nauczony doświadczeniem - Np. w 1995 roku kWh kosztowała 0.21zł m3 gazu 0.40 zł litr oleju opałowego 0.60 zł - i były podobne jak z Panem teksty:
-Po co mam izolować? Zakopię zbiornik 1000 l założę buderusa - przywiozą przed zima z raz w zimie --- pójdzie 2000 litrów - zapłacę 1200 zł i jaki sens wydawać na izolację?

I tak ma być zrównana cena GJ a potem ceny energii mają nas zmusić do korzystania z domów zero energetycznych ( za 7 lat) http://instalacjeb2b.pl/wydarzenia/gosp ... rowadzenia

Podsumowując - zbudował Pan drogi system grzewczy i teraz sporo pan za to płaci - a i tak długo to nie posłuży.
Tej wielkości dom przy ogrzewaniu niecentralnym powinien się mieścić w 1000-1200zł

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 16 lis 2012, 11:11

jestem ciekaw jak Pan wyliczył sprawnośc mojego kotła na poziomie 50%
Nie liczyłem - przyjąłem najwyższą sprawność systemu ogrzewania kotłem kondensacyjnym
Założyłem, że kotła pulsacyjnego Pan jeszcze nie ma - wtedy byłoby pod 80%.

witczma3
Aktywny
Aktywny
Posty: 135
Rejestracja: 06 maja 2008, 13:29
Lokalizacja: kalisz
Kontaktowanie:
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: witczma3 » 16 lis 2012, 11:17

... to co Pan wypisuje to chyba Pan sam w to nie wierzy.
Koszt 200 metrowego domu, ogrzanego gazem w kwocie 2200 zł to dla Pana dużo?
większość ludzi na taki metraż wydaje 3000-3500 zł!
ogrzanie takiego domu kwotą 1000-1200 zł jest możliwe ale przy temperaturze 15 stopni.

a kwh i tak Pan nie wyliczył - wynika z tego że chyba Pan nie potrafi.

witczma3
Aktywny
Aktywny
Posty: 135
Rejestracja: 06 maja 2008, 13:29
Lokalizacja: kalisz
Kontaktowanie:
Re: Ile kosztuje ogrzewanie domu

autor: witczma3 » 16 lis 2012, 11:18

to co Pan wypisuje to chyba Pan sam w to nie wierzy.
Koszt 200 metrowego domu, ogrzanego gazem w kwocie 2200 zł to dla Pana dużo?
większość ludzi na taki metraż wydaje 3000-3500 zł!
ogrzanie takiego domu kwotą 1000-1200 zł jest możliwe ale przy temperaturze 15 stopni.

a kwh i tak Pan nie wyliczył - wynika z tego że chyba Pan nie potrafi.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 114 gości

Gotowe projekty domów