Kocioł na pelet czy ekogroszek??

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Pawe77
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 56
Rejestracja: 19 mar 2010, 14:26
Kocioł na pelet czy ekogroszek??

autor: Pawe77 » 23 mar 2010, 10:11

Zastanawiam się nad zakupem kotła, chciałbym źeby było w miare i tanio i wygodnie. Zastanawiam się tylko czy wybrać piec na przystosowany tylko na pelet czy na ekogroszek. Głównie paliłbym pelletem bo mam dostawce dobrego peletu w okolicy u którego zaopatrują się znajomi. Czy kotły na ekogroszek dobrze sprawdzają się do palenia pelletem??

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: Kocioł na pelet czy ekogroszek??

autor: Jarecki79 » 23 mar 2010, 10:24

Najczęściej kotły na sam pellet są sporo droższe od odpowiednika na ekogroszek.

Są tez konstrukcje uniwersalne. Znany mi model to kocioł typu TRIO z retorta obrotową i dyszami powietrza wtórnego. Cena detaliczna za moc znamionową 25kW (jedyny model) to 10600zł brutto.
TRIO jest ustawiony pod spalanie pellet.
Czekam na atest na ten typ kotła. Mam kilka fotek, mogę wysłać, jeżeli na priva podasz swojego maila.

Inna opcja to np. wybranie kotła z palnikiem II-ej generacji typu Ekoenergia/Brucer np. Skam-P Premium. Ten palnik spala miał, ekogroszek 0-31,5mm, spala także poprawnie pellet. Przy chęci opalania pellet należy domówić II-gi system zabezpieczający tj. zbiornik zalewowy plus zawór automatyczny. Doskonałe wyniki uzyskuje sie przy współspalaniu miksu pellet z miałem czy groszkiem lub też miksu ziarna owsa z miałem lub groszkiem.


Jeżeli masz dostęp w dobrej cenie do pellet, to warto pomyśleć.

Dam Ci przykład, jeżeli Twój dom np.150m2 potrzebuje średniorocznie 16500kWh, oznacza to 4,1tony pellet przy jego kaloryczności 17500kJ

Dla ekogroszku 26000kJ w tych samych warunkach będziesz potrzebował 2,8tony opału

Pawe77
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 56
Rejestracja: 19 mar 2010, 14:26
Re: Kocioł na pelet czy ekogroszek??

autor: Pawe77 » 24 mar 2010, 15:37

Aż taka jest różnica w zuużyciu?? Myślałem że jest ona dużo mniejsza a dodatkowym atutem peletu jest to że nie trzeba tyle zajmować się piecem

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: Kocioł na pelet czy ekogroszek??

autor: Jarecki79 » 24 mar 2010, 20:43

W pelet o kaloryczności 17500kJ w procesie spalania 1kg np. ze sprawnościa 88% produkujesz ok.4,28kW energii

Przy ekogroszku 26000kJ w procesie spalania 1kg np. ze sprawnością nawet 80% produkujesz 5,78kW

To, ile spalisz zależy od start ciepła budynku a więc od ilości energii, którą musisz uzupełniać.

Kto Ci powiedział, że przy pellet nie trzeba zajmować się kotłem?
Trzeba czyścić, trzeba wynosić popiół, korzyścią jest fakt,że ten popiół możesz wysypać np. na ogródek jako nawóz. Podczas spalania jest inny zapach, nie brudzi sie na czarno... tylko pyli drewnem. Pracy wymaga każdy kociol na paliwo stałe.

Pawe77
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 56
Rejestracja: 19 mar 2010, 14:26
Re: Kocioł na pelet czy ekogroszek??

autor: Pawe77 » 23 lip 2010, 20:37

nie no wiadomo że trzeba tak jak każdym, tyle że jest bardziej bezoobsłuogowy. Rzadiej się wybiera popiól itp. a jak jest jeszcze zapalarka to też nas odciązą

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: Kocioł na pelet czy ekogroszek??

autor: Jarecki79 » 23 lip 2010, 20:54

Jeżeli wiadomo,że trzeba się kotłem zająć, to ok.

Zawsze lepszym wyborem jest kocioł typowo pod pellet, jest lepiej zabezpieczony. Posiada 2mechanizmy podające, jeden wyciąga pelletki a drugi wpycha separowane dawki na palenisko. Zapalarka to wygoda.

Uniwersalne czyli z palnikiem trio czy nawet brucer to głównie palniki węglowe, w których lepiej spalać miks do 40%pellet z groszkiem

Sam pellet na retorcie trio czy brucer/ekoenergia to jednak wyższe ryzyko a zbiornik zalewowy to żadne rozwiązanie problemu.

Kotły na pellet kupowane z pełną świadomością, że nie są bezobsługowe to bardzo fajne wyroby

Doctor No
ZABLOKOWANY
Posty: 181
Rejestracja: 28 gru 2009, 21:40
Lokalizacja: PoznaD
Kontaktowanie:
Re: Kocioł na pelet czy ekogroszek??

autor: Doctor No » 24 lip 2010, 22:19

Jarecki, Jarecki, Jarecki. Dalej wpjerdalacie ludzi w problemy swoimi błędnymi (celowo czy z niewiedzy?) obliczeniami? Nie wstyd jako Katolikowi?

sob
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 61
Rejestracja: 05 wrz 2012, 13:35
Re: Kocioł na pelet czy ekogroszek??

autor: sob » 07 wrz 2012, 13:41

Witajcie ,

według mnie używanie palletu dobrej jakości np: Stelmetu wydłuży żywotność pieca

Kanicek
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 70
Rejestracja: 12 sie 2011, 22:46
Re: Kocioł na pelet czy ekogroszek??

autor: Kanicek » 08 wrz 2012, 21:39

Jarecki79 pisze:Najczęściej kotły na sam pellet są sporo droższe od odpowiednika na ekogroszek.


Róznica chyba zaczyna się zacierać. Na przykład typowo peletowa Westfalia 21 kW kosztuje poniżej 9 tysięcy. W Poznaniu widziałem jeszcze dwóch innych producentów z podobnymi kotłami w cenie poniżej 10 tysięcy.

Łukasz571
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 18 wrz 2012, 11:02
Re: Kocioł na pelet czy ekogroszek??

autor: Łukasz571 » 24 wrz 2012, 7:39

A dlaczego chcecie się ograniczać do kotła zasilanego tylko jednym paliwem ? A co gdy ceny poszczególnych paliw będą się zmieniać ? Będziecie siedzieć i pluć sobie w brodę. Ja zainwestowałem i od dwóch sezonów używam KMB-RP PLUS, opał kupuje taki jaki w danym momencie jest tańszy.

Pozdrawiam.

Timon120777
Re: Kocioł na pelet czy ekogroszek??

autor: Timon120777 » 24 wrz 2012, 21:24

a jakiej mocy masz to cudo od Witkowskiego??? jak się brucer w nim sprawuje??? nie kopci na małej mocy??? nie pali tylko z jednej strony??? a sterownik ogarnąłeś czy się jeszcze nie odnalezleś z wyjściem z kotłowni??? a zasypałeś go samym peletem i mogłeś spokojnie iść spać bez obawy że Ci się paliwo w koszu zapali i chałupa z dymem pójdzie????
chętnie przeczytam odpowiedzi na postawione pytania.

Łukasz571
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 18 wrz 2012, 11:02
Re: Kocioł na pelet czy ekogroszek??

autor: Łukasz571 » 25 wrz 2012, 12:54

Kolego Timon już Ci odpowiadam :

Timon120777 pisze:a jakiej mocy masz to cudo od Witkowskiego???


mam piec 15 kW

Timon120777 pisze:jak się brucer w nim sprawuje???


nie narzekam

Timon120777 pisze:nie kopci na małej mocy???


nie spotkałem się z jakimś dużym kopceniem, powiem że w porównaniu do mojego starego pieca to niebo a ziemia.

Timon120777 pisze:nie pali tylko z jednej strony???


nie

Timon120777 pisze: a sterownik ogarnąłeś czy się jeszcze nie odnalezleś z wyjściem z kotłowni???


Tak nie miałem większych problemów, poza tym spokojnie mogłem uzyskać informacje
u producenta jak czegoś nie wiedziałem.

Timon120777 pisze:a zasypałeś go samym peletem i mogłeś spokojnie iść spać bez obawy że Ci się paliwo w koszu zapali i chałupa z dymem pójdzie????


Kocioł był robiony przez Firmę, która się tym zajmuje a nie w domu w komórce, więc zaufanie mam.

Timon120777 pisze: chętnie przeczytam odpowiedzi na postawione pytania.


Mam nadzieję że moje odp Cię usatysfakcjonowały.

Timon120777
Re: Kocioł na pelet czy ekogroszek??

autor: Timon120777 » 25 wrz 2012, 14:22

Twoje odpowiedzi mnie nie satysfakcjonują
wrzuć proszę fotki jak to się pali u Ciebie. mam Brucera w swoim kotle i nie bardzo u mnie się pali może podpowiesz mi jak to robisz że u Ciebie jest dobrze???
Przybliż mi jeszcze proszę sposób obsługi sterownika i jak się zachowuje grzejąc tylko CWU latem a jak podczas rownoczesnego ogrzewania domu
Na jakich parametrach pracuje teraz a na jakich zimą???
przyznam że Twoje odpowiedzi są wymijające

Awatar użytkownika
Andrzej Wysocki
Początkujący
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 26 cze 2012, 11:40
Re: Kocioł na pelet czy ekogroszek??

autor: Andrzej Wysocki » 27 wrz 2012, 12:16

Jarecki79 pisze:W pelet o kaloryczności 17500kJ w procesie spalania 1kg np. ze sprawnościa 88% produkujesz ok.4,28kW energii

Przy ekogroszku 26000kJ w procesie spalania 1kg np. ze sprawnością nawet 80% produkujesz 5,78kW


Witam!
Chciałbym odnieść się do danych odnośnie kaloryczności.
Ekogroszek jest najczęściej składowany luzem co sprawia, że przy jego początkowej kaloryczności 24MJ/kg, w trakcie jego spożytkowywania ma kaloryczność na poziomie 18MJ/kg.
Kaloryczność podana przez producenta jest faktycznie o wiele niższa podczas spożytkowywania ekogroszku.
Pellety pakowane są w zgrzewanych workach, co sprawia, że nie ma obaw o zabrudzenie kotłowni.
Każda paleta dodatkowo foliowana hermetycznie co zabezpiecza pellet przed wilgocią a co za
tym idzie, przed utratą kaloryczności i swoich właściwości opałowych.

Ponadto ilość pozostałego po spaleniu popiołu pomiędzy tymi dwoma surowcami jest ogromna. Po spaleniu 1 tony pelletu Stelmet LAVA pozostanie ok. 3,5 kg popiołu, natomiast OLIMPU ok. 2,4kg. Porównując to do ekogroszku - po owym pozostaje aż 90kg popiołu!!
Którym to nie można tak, jak popiołem uzyskanym z pelletu nawieźć ogródka, więc pojawia się koszt utylizacji!
Andrzej Wysocki
_____________________________
eRzecznik pelletów Stelmet: LAVA, OLIMP

Łukasz571
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 18 wrz 2012, 11:02
Re: Kocioł na pelet czy ekogroszek??

autor: Łukasz571 » 17 paź 2012, 12:42

Kolego Timon,
nie lubię sie rozpisywać ale jak sobie życzysz- tym razem postaram się odpowiedzieć lepiej.
Mój kocioł jest ustawiony: 18 s podawania, 50 s przerwa między podawaniami (teraz tzn. okres letni, zimowe ustawienia mam gdzieś zapisane, nie mogę znaleźć). Moc dmuchawy 6 bieg.
Co możesz zrobić żeby było ok? Przeczyść kanały doprowadzające tlen, stosuj paliwo o zalecanej wilgotności i granulacji.
Zauważyłem, że jak jest trochę wilgotne paliwo to więcej spala i brak efektu spalenia paliwa na pyłek (spieka się).

Sposób obsługi jest prosty. Masz 3 tryby pracy. Tryb lato/zima. Wszystkie parametry edytujesz z poziomu przycisku P+A. Wartości zmieniasz + i .
Tutaj link do instrukcji: http://www.prond.pl/index.php?option=co ... &Itemid=69

Wrzucam Ci foty o które prosiłeś - tu masz opis zdjeć
1 kocioł wraz z częścią instalacji, po prawej bojler
2 bardzo dobrze dopalony popiół, popiół z ekogrosku, 18 s podaje, 50 s pauza, fot od góry
3 rozkręcający się ogień na palniku eko-groszek
4 ruszta wodne, widać że pył, ktoś mi kiedyś mówił, że jak mam r. wodny to mam szadzę w kotle?? można zobaczyć kocioł biały i to w okresie letnim
5 wyczystka kotła, susza i pył
6 pyłek z kanałów, pięknie dopalony
7 palenisko automatyczne kotła w trybie czuwania, chwile po przejściu z trybu pracy



Obrazek
[/img]
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Gdybyś Timon miał problem z ustawieniami spróbuję pomóc, ale po ilości postów to widać, że trochę wiesz więcej ode mnie :)


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Proximic [Crawler], Yandex [Bot] i 195 gości

Gotowe projekty domów