Czyszczenie kanałów wentylacyjnych - obawy!

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Jak często należy czyścić kanały wentylacyjne w domu jednorodzinnym?

raz na 3 lata
0
Brak głosów
raz na 5 lat
0
Brak głosów
rzadziej niż raz na 5 lat
0
Brak głosów
czyszczenie nie jest konieczne
2
100%
 
Liczba głosów: 2

Michal Ludwin
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 09 maja 2010, 8:03
Kontaktowanie:
Czyszczenie kanałów wentylacyjnych - obawy!

autor: Michal Ludwin » 20 cze 2012, 7:24

Chciałbym prosić o podzielenie się doświadczeniami w zakresie konieczności
i metod czyszczenia kanałów wentylacji mechanicznej
w domach jednorodzinnych.

Moi Klienci pytają o konieczność czyszczenia kanałów.

Często pojawia się teoria, że najłatwiejsze do czyszczenia są sztywne kanały metalowe typu spiro,
ale ja mam w tym zakresie wątpliwości.
Zaglądałem kiedyś [mini robotem z kamerą] do systemu kanałów okrągłych
i biorąc pod uwagę wszystkie złączki,redukcje i wystające do środka wkręty
ośmielam się wątpić, czy da się taki system naprawdę wyczyścić.

Chętnie skorzystam z doświadczeń szanownych forumowiczów.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Czyszczenie kanałów wentylacyjnych - obawy!

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 20 cze 2012, 7:38

Badaliśmy "zawartość" kanałów nawiewnych w domach gdzie reku chodzi od 1992 -5 roku i nic. Kanały nawiewne są suche, a na wejściu jest filtr ( najlepiej "4") . Jeżeli teraz ktoś chciałby czyścić kanały... jest to praktycznie niemożliwe w kanałach stalowych. Występują tam redukcje uniemożliwiające wprowadzenie "kreta" . Są też od wewnątrz szpary ( o czym pisze założyciel tematu) na łączeniach, w które wprowadzany jest ewentualny brud.
Jeżeli do tego dołożymy znacznie wyższy poziom szumów i problemy z doborem średnic ( optymalna V w kanałach wynosi od 2 do 5 m/sek.) widać dlaczego znający zagadnienie - wykluczają sztywne blaszane kanały z domowej wentylacji.
- Sztywne kanały nie są montowane ( w domach) nigdzie w UE - wykluczają teki montaż znane nas firmy BRINK i Zehnder .

aandrzej
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 13 maja 2012, 22:29
Re: Czyszczenie kanałów wentylacyjnych - obawy!

autor: aandrzej » 20 cze 2012, 8:25

Nie ma szans wyczyścić instalacji spiro sztywnego - należałoby na zamontować kolanka i trójniki z rewizją i dojście do tej rewizji, w wykończonym budynku to jakaś masakra. Gdybym powiedział o konieczności wykonania takowej w salonie - to mam po kliencie, przyjdzie następny instalator który powie: "nie róbmy, a po co czyścić? " i to będzie to co inwestor będzie chciał usłyszeć...

Michal Ludwin
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 09 maja 2010, 8:03
Kontaktowanie:
Re: Czyszczenie kanałów wentylacyjnych - obawy!

autor: Michal Ludwin » 20 cze 2012, 14:07

skoro nie ma możliwości efektywnego czyszczenia instalacji ze sztywnych rur typu spiro
to skąd na rynku takie mocne przekonanie????

Z drugiej strony jak wyżej napisał forumowicz
jeżeli po kilku latach kanały są czyste to po co martwić się o ich czyszczenie???

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Czyszczenie kanałów wentylacyjnych - obawy!

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 20 cze 2012, 14:21

Ponieważ pierwszy zakładałem takie instalacje i robie to od 23 lat, jeżeli ktoś z decydentów ma ochotę przeprowadzić ekspertyzę 20 letnich kanałów - odnajdę adresy klientów i poproszę o udostępnienie!

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Czyszczenie kanałów wentylacyjnych - obawy!

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 22 cze 2012, 7:33

Dostałem wczoraj projekt wentylacji do realizacji... odpowiedziałem, że nie robimy na sztywnych kanałach bo nie ma odpowiednich średnic, nie da się zrobić tak by nie było słychać itp. Spytałem się czy projektant gwarantuje bezgłośność - NIE! Dlaczego więc na stalowych? Odpowiedź "tradycyjna" - by można było czyścić - ? - Tak mi powiedział projektant!!!
Pokazuje klientowi, że przed każdym anemostatem nawiewnym ma wstawioną przepustnicę - pokazuje jak przepustnica wygląda i pytam się - Czy kanał z przepustnicą można czyścić?
Zrozumiał klient, że id..ta projektował.

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Czyszczenie kanałów wentylacyjnych - obawy!

autor: Bolas » 23 cze 2012, 8:51

Panie Tomaszu ale trzeba sobie szczerze powiedzieć że na upartego kanały giętkie i system rozdzielaczowy jest łatwiej wyczyścić.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Czyszczenie kanałów wentylacyjnych - obawy!

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 23 cze 2012, 10:38

Łatwiej.???.. Na trójnikach to jest ogromy problem !!! Jeżeli ktoś zakłada czyszczenie - to skrzynkę rozdzielczą umieszcza w dostępnym miejscu, kupuje w sklepie elektrycznym "pilota" do peszla 25mb ( 20 czy 15) wpuszcza w kanał przyczepia nasączoną detergentem gazę czy flanelę i przeciąga.
Przy trójnikach, za dużych średnicach, redukcjach , nie wspominając już o przepustnicach - to praktycznie niemożliwe.
A jeśli nawet się uda wszędzie dotrzeć, to "syf" ( gdyby był) wciśniemy w szpary na łączeniu!

Obrazek

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Czyszczenie kanałów wentylacyjnych - obawy!

autor: Bolas » 24 cze 2012, 8:32

O tym właśnie mówię. :)

Michal Ludwin
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 09 maja 2010, 8:03
Kontaktowanie:
Re: Czyszczenie kanałów wentylacyjnych - obawy!

autor: Michal Ludwin » 25 cze 2012, 8:19

bardzo dziękuję za pomoc
cieszę się, że sprawa czyszczenia kanałów została wreszcie wyjaśniona!

Podsumowanie:

1. kanały sztywne można czyścić podobnie jak kanały o małej średnicy
2. instalacje z kanałów sztywnych metalowych są trudne do czyszczenia, Jeżeli w instalacji są trójniki, redukcje czy przepustnice to wyczyszczenie takiej instalacji jest praktycznie niemożliwe
3. kanały o małej średnicy praktycznie nie wymagają czyszczenia [ większa prędkość powietrza załatwia sprawę]
Jeżeli zajdzie taka konieczność kanały o małej średnicy można łatwo wyczyścić dzięki temu, że w systemach rozdzielaczowych nie stosuje się redukcji czy przepustnic i cały kanał jest wygodnie dostępny do czyszczenia.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Czyszczenie kanałów wentylacyjnych - obawy!

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 25 cze 2012, 8:47

1. kanały sztywne można czyścić podobnie jak kanały o małej średnicy

Jest pewna zasadnicza różnica... w kanałach sztywnych są szczeliny wewnątrz "zbierające" cały brud ze szczotki.

Szydlak
Aktywny
Aktywny
Posty: 151
Rejestracja: 13 maja 2020, 12:52
Re: Czyszczenie kanałów wentylacyjnych - obawy!

autor: Szydlak » 24 wrz 2021, 8:48

Czytałem, że brak modernizacji wentylacji może przełożyć się na pożar, co mnie przyznam przestraszyło i od razu się praktycznie skontaktowałem ;) Nie ma żartów generalnie z takimi rzeczami, szczególnie przy utrzymaniu obiektu komercyjnego.

Klimecki88
Aktywny
Aktywny
Posty: 105
Rejestracja: 28 sty 2021, 14:51
Re: Czyszczenie kanałów wentylacyjnych - obawy!

autor: Klimecki88 » 11 paź 2021, 10:44

Environ Projekt w Warszawie projektuje systemy sanitarne, wentylację, klimatyzację i zapewnia pomoc w kontroli technicznej budynku, w odbiorze nieruchomości. Ekspertyzy hałasu dodatkowo, co chcesz w zakresie utrzymania obiektu. Według mnie niezbędny kontakt w tych czasach, żeby z urzędnikami nie mieć problemu. Wiadomo, jak to jest. Zaniedbasz i po Tobie.


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości

Gotowe projekty domów