Szambo czy oczyszczalnia - proszę o poradę

Wszystko o kanalizacji i odwodnieniu. Dział poświęcony poradom na temat najnowszym rozwiązaniom technologicznym związanymi z kanalizacją, drenażem i oczyszczaniem ścieków.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

amaryll
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 17 wrz 2010, 18:35
Szambo czy oczyszczalnia - proszę o poradę

autor: amaryll » 13 mar 2012, 20:39

Witam serdecznie!
Zwracam się z prośba o pomoc w podjęciu decyzji.
Sprawa nie jest typowa, domek będzie zamieszkały przez dwie osoby od kwietnia do listopada.
Mogę zbudować albo szambo (koszt ok 4 tys) albo oczyszczalnię biologiczną ze studzienką chłonną (koszt ok 11 tys)
Przede wszystkim chodzi o finanse, ponieważ budując oczyszczalnię, nie stać mnie będzie już na inne wykończeniowe sprawy, ale będę miała oczyszczalnię i problem szamba z głowy.
Z drugiej jednak strony, czy przy niepełnym użytkowaniu (ok 3-4 miesiące domek będzie odwiedzany tylko na weekendy) jest sens inwestować aż tyle pieniędzy. Czy może szambo by wystarczyło?
Nie wiem jaką decyzję podjąć... będę wdzięczna za rady.

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Szambo czy oczyszczalnia - proszę o poradę

autor: Bolas » 14 mar 2012, 7:25

Osobiście wybrałbym szambo. Mimo że droższe w utrzymaniu to na weekendowy domek wystarczy w zupełności a koszta szamba "eko" wystarczą na wywózki szamba na kilkanaście lat.

Przemysław Kalicki
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 437
Rejestracja: 26 sty 2011, 11:13
Re: Szambo czy oczyszczalnia - proszę o poradę

autor: Przemysław Kalicki » 14 mar 2012, 9:27

przydomowa oczyszczalnia ścieków załatwia sprawe i nie generuje kosztów np. wywozu

amaryll
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 17 wrz 2010, 18:35
Re: Szambo czy oczyszczalnia - proszę o poradę

autor: amaryll » 14 mar 2012, 10:20

Koszt dobrego szamba ok 4 tys. Koszt budowy oczyszczalni ok 10 tys. Różnica w kosztach, w przypadku sezonowego przebywania na działce dwóch osób, zwróci się nie po 2-3 latach, tylko po około 7, ale kiedyś się jednak zwróci. Poza tym nie trzeba sie martwić comiesięcznym wywozem i wizją przepełnienia.
Nawet skłaniałabym sie ku samodzielnemu montażowi, zaoszczędzę wówczas 2,5 tys.
Chyba jednak POŚ ma przewagę :)

kowalak
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 22 maja 2012, 9:49
Re: Szambo czy oczyszczalnia - proszę o poradę

autor: kowalak » 22 maja 2012, 10:02

Moim zdaniem szambo było by lepszym rozwiązaniem. Oczywiście przy wyborze szamba proszę się kierować nie tylko ceną. Przerabiałem to na własnej skórze. Mam na działce wysoki poziom wody gruntowej i po instalacji taniego szamba betonowego niestety napływała mi do niego woda. Byłem zmuszony zakupić nowe szambo plastykowe. Polecam szamba firmy NARO . Uwineli się szybciutko , pełen profesjonalizm .

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Szambo czy oczyszczalnia - proszę o poradę

autor: Bolas » 22 maja 2012, 19:13

Betonowe szamba są też szczelne i kosztują o połowę mniej od plastików a te też można kupić od bochatera w swoim domu. Jeżeli chodzi o POŚ to tak jak pisałem za 10tysi sam materiał to jeszcze coś konkretnego można kupić. Co do stawiania dziś robiłem badanie gruntu dla oczyszczalni koło Rybnika niestety na głębokości 1,2 lustro wody a nie padało z 2tygodnie :)

kowalak
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 22 maja 2012, 9:49
Re: Szambo czy oczyszczalnia - proszę o poradę

autor: kowalak » 24 maja 2012, 8:19

Przesada z tą połową ceny za szambo betonowe. faktycznie są tańsze , ale po moich przejściach z betonówką zacytuję święte słowa " jak nie kupisz dobrego , to kupisz dwa razy" Nie da się ukryć że żyjemy w świecie chemii. W moim betonowym szambie izolacja została dosłownie "zjedzona" przez chemikalia. I to w okresie niecałych 4 lat.

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Szambo czy oczyszczalnia - proszę o poradę

autor: Bolas » 24 maja 2012, 22:04

Proszę podać ofertę szamba plastikowego o pojemności od 3-6m3 i porównać ją z cenami plastików o tej samej pojemności.

Arowana14
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 304
Rejestracja: 25 maja 2012, 13:46
Re: Szambo czy oczyszczalnia - proszę o poradę

autor: Arowana14 » 25 maja 2012, 14:20

Zgadzam się, lepiej zainwestować raz a porządnie. Nie warto kupować tanich produktów. Ja polecam szamba ekologiczne, wykonane z żywicy i włókna szklanego, dzięki czemu są dużo trwalsze niż tradycyjne szamba betonowe. No i co istotne są szczelniejsze, nie pobierają żadnych wód z gruntów, a co za tym idzie rzadziej się je opróżnia. A to chyba ważne, przynajmniej dla mnie... Wydaje mi się, że ich cena jest przystępna, biorąc pod uwagę ich dobrą jakość. W zasadzie te zbiorniki mają same plusy. Ja sam mam taki przy domu (firmy NARO) i póki co nie mogę narzekać. Mogę Wam dać adres strony sklepu gdzie dokonałem zakupu. Przejrzyjcie sobie: www.szamba-baseny.com.pl
BOB-BUDOWNICZY


Wróć do „Kanalizacja i odwodnienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 41 gości

Gotowe projekty domów