Poddasze 25m2 - potrzebne centralne i wentylacja?

Jeżeli chcesz zaadaptować swoje poddasze to koniecznie musisz znać wszystkie aspekty, z jakimi możesz się spotkać przy remoncie poddasza. Oprócz tego w tym dziale poznasz pomysły innych na aranżacje tego pomieszczenia.

Moderator: Redakcja e-dach.pl

Skoopi
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 17 maja 2012, 17:47
Poddasze 25m2 - potrzebne centralne i wentylacja?

autor: Skoopi » 17 maja 2012, 18:43

Witajcie,

Mamy mały domek drewniany parterowy (2 pokoje, łazienka i strych), z uwagi na powiększenie się rodzinki potrzebne jest nam trochę więcej miejsca. Dom ma niecałe 60m2, dach jest dwuspadowy, więc poddasze jest malutkie. Chcemy zrobić nad jednym z pokoi sypialnie (czyli zaadoptować połowę strychu) W sumie taka sypialnia miała by ok 25m2 powierzchni licząc po podłodze. Wejście było by schodami z pokoju na parterze.

Nie chcemy wkładać w to dużo pieniędzy, ponieważ w planach mamy budowę domu - za 2-3 lata, więc szkoda nam pakować się w duże inwestycje.. typu okna dachowe, centralne itd...

Domek jest po generalnym remoncie zrobionym ok 4 lata temu, nowe ogrzewanie, ocieplony jest watą, także strych (dach jest z blachy, nie wiem dokładnie co jest pod blachą bo nie znam się na tym aż tak, ale napewno jest wełna mineralna dość grubo ułożona, jakaś folia trochę w dotyku jak materiał, a od środka zakrywa to OSB). Generalnie strych jest zamknięty włazem, jest okno 90x90cm od wschodu - teraz przeważnie zamknięte. W lecie da się wytrzymąc, jest trochę duszno, ale po godzinie przy otwartym oknie robi się ok. W zimie jest jakieś 13-15 stopni, z tym że strych jest odcięty od części mieszkalnej i cieple powietrze z dołu nie dochodzi.

I teraz moje pytania ;)

Wentylacja - zastanawiam się czy zamontować wentylator kanałowy na poddaszu z wyciągiem na zewnątrz, w szczycie poddasza mogę bez problemu poprowadzić kanał 100-120mm od ściany gdzie jest okno i był by wywiew do drugiego końca sypialni. Pomyślałem sobie, że gdyby bylo duszno uchylił bym okno i włączył wentylator, który wyciągał by z drugiego końca powietrze. Tworzył by się obieg, powietrze wpadało by przez okno, gonilo przez całą długość poddasza i wsysane byłoby przez wentylator kanałowy.Z uwagi na małą powierzchnie taki zabieg szybko wywietrzył by poddasze. Jest sens? Może jakieś inne rozwiązania?

Ogrzewanie - czy jest potrzeba do tak małego pomieszczenia ciągnąć centralne? Wejście będzie schodami z pokoju. Zastanawiam się, czy przez otwór 2-2,5m x 0,7m, gdzie będą schody będzie na tyle dobra wymiana powietrza, że ciepłe powietrze z dołu zdoła dogrzać coś górę (strop drewniany)? Dół jest bardzo ciepły, piecyk gazowy chodzi na 15-20% mocy max i często jest tak, że uchylamy w zimie okna bo jest za ciepło. Ewentualnie zastanawiałem się też nad wymuszeniem mechanicznie cyrkulacji powietrza między dołem a górą...tylko nie mam za bardzo pomysłu jak.

Będę wdzięczny za wszelkie porady na ten temat.

Chcę się tym głównie sam zająć, moja znajomość budowlańcz jest na stopniu hobbystyczym, wykończyłem dół i zrobiłem elektrykę i wyszło bardzo fajnie, ale nie chcę pchać się w grubsze rzeczy, typu przeróbka centralnego, wstawianie okien dachowych itd bo się na tym nie znam, a jak mówiłem chce to zrobić najmniejszym kosztem i jak najmniej inwazyjnie.

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Poddasze 25m2 - potrzebne centralne i wentylacja?

autor: Enerbau » 17 maja 2012, 19:45

Jeżeli to ocieplony domek to idealne byłoby ogrzewanie podłogowe foliami grzewczymi. 0,3mm grubości pod panele nie spowoduje podniesienia podłogi. Można samemu zainstalować, zakłada się na "sucho".

samouk
Re: Poddasze 25m2 - potrzebne centralne i wentylacja?

autor: samouk » 19 maja 2012, 15:52

Skoopi pisze: Wentylacja - zastanawiam się czy zamontować wentylator kanałowy na poddaszu z wyciągiem na zewnątrz, ?

Wentylator wentylatorowi nierówny :wink: Bez rysunków bądź (chociażby) fotek (nie mówiąc o koniecznej w takim przypadku wizji lokalnej) trudno Ci coś odpowiedzialnie doradzić :?
Ważne są bowiem i takie szczegóły, których Ty po prostu nie zauważasz :roll:


Wróć do „Poddasze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości

Gotowe projekty domów