Strop drewniany w domku rekreacyjnym 5x7m.

Stropy są jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych, które oddzielają kondygnacje budynku. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak zbudować, wyciszyć i ocieplić strop koniecznie zapoznaj się z tym działem.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

bogus105
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 12 maja 2012, 18:19
Strop drewniany w domku rekreacyjnym 5x7m.

autor: bogus105 » 12 maja 2012, 18:46

Witam Wszystkich!

buduję na ogródkach działkowych mały domek rekreacyjny, murowany i zewnętrznych wymiarach 500x700. Ściany z gazobetonu 24cm, poddasze użytkowe - sypialnia. Jestem na etapie 'projektowania' stropu.

Obrazek


Powyżej zarys koncepcji. Założyłem belki stropowe o wymiarach 120szer i 160 wysokość. Największa rozpiętość konstrukcyjna wynosi 438cm. Belki są rozstawione wg rysunku. Belki nie są rozstawione równomiernie, bo chcę wykorzystać ścianki działowe (z bloczków gazobetonowych 12 i 8cm) jako ich podparcie, aby skrócić rozpiętość. W rezultacie pełna rozpiętość jest w lewej części rysunku domku. Oparte będą na zbrojonym wieńcu stropowym i te najdłuższe każda kotwiona. Czy przypadkiem nie są za daleko od siebie rozstawione? Na belki ma iść OSB 22mm, pianka i panele. Czy taka podłoga 'da rady'? Proszę o podpowiedzi. Głównie chodzi mi o wysokość belek przy tym rozstawie i rozpiętości. Na wysokość każdy cm jest na wagę złota (czyt. wysokość belek np. 20cm to już kolejne centymetry mniej na poddaszu), bo domek nie może przekroczyć wysokości 500cm (takie są przepisy związku działkowców).

Proszę o sugestie:)

bogus105
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 12 maja 2012, 18:19
Re: Strop drewniany w domku rekreacyjnym 5x7m.

autor: bogus105 » 12 maja 2012, 19:13

poniżej wersja z gęściej ułożonymi belkami stropowymi.

Obrazek

fruzin
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1138
Rejestracja: 28 kwie 2006, 0:03
Lokalizacja: Lublin
Re: Strop drewniany w domku rekreacyjnym 5x7m.

autor: fruzin » 14 maja 2012, 0:28

Nie sprawdzę ci obliczeń, ale im większą sztywność stropu zapewnisz tym większy komfort użytkowania. Jak dasz belki wys. 10 cm to najprawdopodobniej nic się nie stanie (pod względem bezpieczeństwa) natomiast każdy ruch np. osoby na poddaszu będzie widziany na parterze.
Jeżeli chcesz sam sprawdzić jaka wysokość jest odpowiednia to polecam czytelnie politechniki i lekturę nt. tradycyjnych konstrukcji drewnianych. Są przykłady i obliczenia.
Jak nie masz czasu to studencina na 3 roku powinna Ci to obliczyć za kratę piwa.
Jak chcesz mieć pewność to projektanci konstrukcji to policzą i też sobie za to policzą.
Jeżeli bardzo zależy Ci na minimalnej wysokości (a mniej na estetyce) rozważ strop w systemie kanadyjskim (deski blisko siebie) ale z belek dwuteowych - takich jak w systemowych deskowaniach stropowych np. Steico.
Najniższy betonowy strop prefabrykowany (i dostępny) jaki znam ma 16 cm. Żelbet lany dałoby radę zrobić na 10 może nawet 8 cm.
Można też dać belkę stalową powiedzmy IPE 120 po środku wzdłuż budynku i na niej oprzeć (na dolnej półce) jakieś belki drewniane.
Wszystko zależy jak bardzo cenna jest dla ciebie wysokość stropu.
Jak widać możliwości i rozwiązań jest sporo. Reszta zależy od kasy jaką posiadasz na ten cel.
Pozdrawiam
folia kubełkowa... czemu nie
robota będzie za parę lat...
i nie ma czegoś takiego jak 99% izolacji


Wróć do „Stropy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości

Gotowe projekty domów