Zamarznieta rura PE niebieska

Wszystko o kanalizacji i odwodnieniu. Dział poświęcony poradom na temat najnowszym rozwiązaniom technologicznym związanymi z kanalizacją, drenażem i oczyszczaniem ścieków.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

anteklukasz
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 04 mar 2012, 8:56
Zamarznieta rura PE niebieska

autor: anteklukasz » 04 mar 2012, 9:09

Witam,

Szanowni Fachowc

Na początku lutego podczas mrozów zamarzła mi rura PE niebieska sredniaca 25 mm
z studni do domu, dlugosc rurociągu to ok 270 mb
Wiem że miejscami jest bardzo płytko zakopana temu tez 24 na dobe lala sie wodą lecz -34 zrobiło swoje i chwyciło wode


Mamy wiosne i czekam nadal az odmarznie
ale mam kilka pytań
1,czy mozna jakoś rozgrzac powietrze w tej rurze ?
2 Czy aby uniknąć kolejnej zimy zamarznięć chcę wprowadzić przewód grzejny do tej rury
tylko mam pytanie jak wyjść w domu z tym przewodem grzejnym z rury gdzie jest obieg zamknięty a musze podłączyć prąd

jak bede mial jakąś myśl bede pisał na bieżąco bede wdzięczny za pomoc

Alibaba
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 765
Rejestracja: 15 lip 2008, 7:20
Re: Zamarznieta rura PE niebieska

autor: Alibaba » 04 mar 2012, 19:52

anteklukasz pisze:1,czy mozna jakoś rozgrzac powietrze w tej rurze ?

A skąd tam powietrze?
anteklukasz pisze:2 Czy aby uniknąć kolejnej zimy zamarznięć chcę wprowadzić przewód grzejny do tej rury
tylko mam pytanie jak wyjść w domu z tym przewodem grzejnym z rury gdzie jest obieg zamknięty a musze podłączyć prąd

jak bede mial jakąś myśl bede pisał na bieżąco bede wdzięczny za pomoc

Może jednak odpuść sobie dalsze takie przemyślenia. Zaoszczędziłeś na głębokości, to teraz się męcz.
Zawsze pozostaje odkopać i wkopać głębiej, przynajmniej nie zostaniesz oskarżony o morderstwo z premedytacją.

anteklukasz
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 04 mar 2012, 8:56
Re: Zamarznieta rura PE niebieska

autor: anteklukasz » 05 mar 2012, 17:51

Witam


Kolego Alibaba
1 . Powietrze jest w rurze bo jest ona zamarznięta na odcinku ok 20 mb
reszta wody spłyneła

2 Piszesz że zakopałem za płytko dodam iż rura biegnie dnem potoku jest to teren skalisty!!!
bez wiercenia itp nie ma możliwosci wskopać głębiej

Pisząc tutaj liczyłem an porade a nie kopanie bardziej!

Wavin Metalplast-Buk
Aktywny
Aktywny
Posty: 179
Rejestracja: 15 sty 2009, 13:51
Lokalizacja: Buk
Kontaktowanie:
Re: Zamarznieta rura PE niebieska

autor: Wavin Metalplast-Buk » 03 kwie 2012, 14:44

Na rynku dostępne są maty grzewcze stosowane na rury do ich ocieplenia - wraz z izolacją powinno wystarczyć by kolejnej zimy nie mieć podobnych problemów.

Alibaba
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 765
Rejestracja: 15 lip 2008, 7:20
Re: Zamarznieta rura PE niebieska

autor: Alibaba » 05 kwie 2012, 19:30

Tylko jak autor tematu napisał:
1. Jest tego ok. 270m. a więc koszt mat ogromny
2. Do ich ułożenia trzeba rurę i tak przynajmniej częściowo odkopać.
3. Ona jest w wodzie.

Super łazienki
Re: Zamarznieta rura PE niebieska

autor: Super łazienki » 05 maja 2012, 0:33

Witam Panów!
Rzeczywiście - temat przewodów grzejnych stosowanych wewnątrz instalacji doprowadzających wodę pitną wywołuje przeważnie strach już na samą myśl o takim rozwiązaniu!
Dla pewności i bezpieczeństwa zarówno samych stałych użytkowników, jak też przypadkowych osób postronnych mogących mieć kontakt z instalacją - zarówno dobór komponentów, jak i wykonawstwo całej instalacji grzewczej należy zlecić autoryzowanemu przez producenta wykonawcy. Również dla zachowania warunków gwarancyjnych na zakupione materiały. Nie robić nic samemu!
Z tym, że koszty są duże - przykładowo koszt zakupu kabla grzewczego samoregulującego 300m plus dławiki, przewody przyłączeniowe, wyłącznik różnicowo-prądowy, zabezpieczenia i inne akcesoria, trójniki i przeróbka instalacji wodnej - razem materiał będzie kosztować ok. 9000zł. plus wykonanie instalacji, pomiary, dokumentacja powykonawcza - min. 2500zł. Czyli łączny koszt ok. 11-12 tyś. zł.
Przykładowy materiał grzewczy z opisem znajduje się tu: http://www.e-elkab.pl/?products=product&prod_id=532 z tym, że producentów jest dużo - należy wybrać w miarę rozsądnie, nie kierować się tylko ceną.
Koszty użytkowania też będą duże - każdy metr kabla, to 10W - dla 300m, to 3kW x 24h = 72kWh na dobę. Należy to dobrze obliczyć, bo później kasy nie starczy na zapłatę za zużytą energię elektryczną. Miesięczne max. zużycie energii wyniesie ok.: 72kWx30dni=2160kWh
Ile płacicie za 1kWh? Załóżmy ok. 60gr plus koszty przesyłowe itd. czyli na miesiąc ok. 1500zł.
Jeżeli jest podział na taryfę nocną i dzienną to nocna jest o połowę tańsza. czyli min. opłata przy 2 taryfach około 1100zł na mc.
To w skrócie - odpowiedź na zadane pytanie - zaznaczam, że nie jestem elektrykiem!.
Proponuję, uszczegółowić temat u fachowców - link podałem powyżej.
Życzę powodzenia!


Wróć do „Kanalizacja i odwodnienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości

Gotowe projekty domów