czym łączyc sztywne rury spiro

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

darek505
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 26 gru 2009, 23:59
czym łączyc sztywne rury spiro

autor: darek505 » 03 maja 2012, 20:14

Mam problem sam składam wentylację mechaniczną za pomocą okrągłych fi 160 sztywnych 3m rur spiro problem polega na tym że łącze je za pomocą sylikonu uniwersalnego daję go naprawdę dużo ale rury podczas dalszych prac nawet jak obchodzę się z nimi delikatnie po wyschnięciu ok 1 dnia przełamują się tzn sylikon puszcza. Mam pytanie jak powinno się to robic jak łączyc te rury czymś dodatkowo owijac. Z góry dziękuję za odpowiedz.

I jeszcze jedno pytanie - układ w kilku miejscach będzie zakończony przejściem z okrągłych rur spiro na stalowe kanały płaskie 150x50, napiszcie proszę czy można zastosowac na ich zakończeniach dla wygłuszenia przed anomostatem takie przewody miękkie tylko innego wymiaru

[link do oferty na Allegro wygasł]

IWB
Re: czym łączyc sztywne rury spiro

autor: IWB » 03 maja 2012, 21:15

wiesz co nie znam się na tym ale co ty na to http://www.peritus.net.pl/pvc.html

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: czym łączyc sztywne rury spiro

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 03 maja 2012, 22:20

darek505 pisze:Mam problem sam składam wentylację mechaniczną za pomocą okrągłych fi 160 sztywnych 3m rur spiro problem polega na tym że łącze je za pomocą sylikonu uniwersalnego daję go naprawdę dużo ale rury podczas dalszych prac nawet jak obchodzę się z nimi delikatnie po wyschnięciu ok 1 dnia przełamują się tzn sylikon puszcza. Mam pytanie jak powinno się to robic jak łączyc te rury czymś dodatkowo owijac. Z góry dziękuję za odpowiedz.

I jeszcze jedno pytanie - układ w kilku miejscach będzie zakończony przejściem z okrągłych rur spiro na stalowe kanały płaskie 150x50, napiszcie proszę czy można zastosowac na ich zakończeniach dla wygłuszenia przed anomostatem takie przewody miękkie tylko innego wymiaru

[link do oferty na Allegro wygasł]

Nie wolno robić ze sztywnych domowych wentylacji!!! A jeszcze takie średnice! Będzie to głośne !
Prędkość w kanałach nie może być niższa od 2m/sek i wyższa od 5!!!

darek505
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 26 gru 2009, 23:59
Re: czym łączyc sztywne rury spiro

autor: darek505 » 04 maja 2012, 18:35

hmm nie wiem ale u dwojga moich znajomych z takich rur są zrobione instalację ocieplone 3 i 2cm wełny i nic się nie dzieje ja mam tej wełny 5cm zapomniałem napisac ze 160 to rura główna później są 125 i 100.
Ale dalej nie uzyskałem odpowiedzi na moje pytania

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: czym łączyc sztywne rury spiro

autor: Bolas » 04 maja 2012, 19:30

Czy spiro to nie ocynk?

darek505
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 26 gru 2009, 23:59
Re: czym łączyc sztywne rury spiro

autor: darek505 » 04 maja 2012, 19:39

tak ocynk a jakie ma to znaczenie ??

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: czym łączyc sztywne rury spiro

autor: Bolas » 04 maja 2012, 19:50

Silikony uniwersalne a w szczególności te oparte na kwasie octowym mają kwaśny odczyn i mogą reagować z ocynkiem dlatego też się go nie trzymają.

darek505
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 26 gru 2009, 23:59
Re: czym łączyc sztywne rury spiro

autor: darek505 » 04 maja 2012, 20:06

w takim razie jak łączyc te rury ??

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: czym łączyc sztywne rury spiro

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 04 maja 2012, 20:34

O wadach samochodu sąsiada dowie się Pan po jego sprzedaży. Nie robi się instalacji na trójnikach bo nie można tego mierzyć i regulować. Przy trójnikach słychać też nawet szepty między pokojami. Jeżeli producent dobrał minimalną i maksymalną prędkość powietrza wychodzącego z centrali na od 2 do 5 m/sek czyli jeżeli jest 160mm to minimum jest niecałe 150m3/h a maksimum 380. m3/h - powietrze w kanałach "bocznych nie powinno się rozprężać. Suma pół przekrojów kanałów odchodzących od głównego powinna wynosić 200cm -
Będzie Pan w nocy wentylację słyszał! Przy za dużych kanałach są większe straty ciepłą - powietrze jest tam dłużej i ma większy radiator.
Samemu Pan sobie może tak robić, gdyby to robiła firma - to ryzykowanie, że będzie reklamacja bo wentylację w nocy słychać, że jest - mogłoby grozić bankructwem..
Wie juz Pan dlaczego z 400-tki ma Pan wyjście 160mm?

darek505
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 26 gru 2009, 23:59
Re: czym łączyc sztywne rury spiro

autor: darek505 » 05 maja 2012, 17:05

hmmm sam nie wiem co o tym myslec mam juz ok 75% instalacji zrobione

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: czym łączyc sztywne rury spiro

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 05 maja 2012, 18:39

Przekona się Pan jak się wprowadzi. Przy instalacji na trójnikach słychać szepty miedzy pokojami - fakt, że nie zawsze ale ponieważ nie da się tego przewidzieć a potem naprawić...
Proszę też zauważyć, ze nie ma Pan możliwości zrobienia pomiarów i regulacji - dlatego wszystkie firmy ( brink, zehnder dospel ...robią na skrzynce rozdzielczej.
No i OPTYMALNA PRĘDKOŚĆ POWIETRZA W KANALE - to podstawowy parametr - optymalna czyli najcichsza i o najmniejszych oporach ....

darek505
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 26 gru 2009, 23:59
Re: czym łączyc sztywne rury spiro

autor: darek505 » 06 maja 2012, 5:32

Możliwość regulacji jest, na anomostatach i na przepustnicach. System o którym Pan mówi możliwe że jest dobry, jednak strasznie drogi i jak się zorientowałem w moim rejonie prawie każdy kto ma rekuprację ma to zrobione na sztywnych rurach spiro.
Jeśli mogę ponawiam pytanie czym poza sylikonem je izolować - wzmocnić by się nie przełamywały w trakcie składania i czy ten z linka elastyczny kanał płaski mogę zastosować przy zakończeniach w celu tłumienia dzwięków.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: czym łączyc sztywne rury spiro

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 06 maja 2012, 6:08

Szanowny Panie pierwszy montowałem rekuperatory w domach (90') i robimy to do tej pory. - I nie ma możliwości regulowania wentylacji domowej na anemostatach - Podstawowy anemostat używany w domach fi 80mm ma dokładność nastawu 50m3/h - jeżeli teraz ( by nie przesuszać) wentylacja chodzi na 130m3/h a ma Pan więcej nawiewów niż 4 to regulacja nie jest możliwa . Kolejna kwestia - to pomiar - ponieważ nie da się mierzyć tak małych ilości powietrza w układzie naczyń połączonych, więc regulacja i z tego powody jest niemożliwa.
Co do ceny... Najlepsze centrale wentylacyjne ( faktyczne 90-95% 15-17 W przy 150m3/h super ciche z bypassem) to cena 5000-6000 netto przy 400-600m3/h ze sprężem dyspozycyjnym 400-500 Pa !
Kanały izolowane to 13 zł /m 160 tki 9 zł/m 80 i 100, Skrzynka rozdzielcza to 150zł.

Jest sens ryzykować głośną wentylację?

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: czym łączyc sztywne rury spiro

autor: Bolas » 06 maja 2012, 9:51

Tym bardziej że kanały i rury na małych średnicach łatwiej jest ukryć w wylewce, ścianie czy podwieszanym sufitem.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: czym łączyc sztywne rury spiro

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 06 maja 2012, 10:27

Mitem jest, że im większa średnica tym mniejsze opory. predkość optymalna to od 2 do 5m/sek.
Jak przy trójnikach być pewnym, że uniknie się słyszenia wszystkiego między pokojami?
Za duże średnice - to większy radiator i czas przebywania tam powietrza - większe straty
Za mała prędkość powietrza powoduje szumy

Można sobie samemu tak robić - ale po co o tym pisać ? Przecież ludzie to czytają i ktoś jeszcze tak zrobi. Jest drożej materiałowo, większe straty i kłopoty, jest ryzyko słyszalności wentylacji - Żadnej zalety


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości

Gotowe projekty domów