Junkers 'otwarty', płyta gazowa+okap z wyciągiem w kuchni

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Junkers 'otwarty', płyta gazowa+okap z wyciągiem w kuchn

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 20 kwie 2012, 9:16

Prawidłowo - oznacza tyle ile potrzeba! Nie więcej ani nie mniej. Natomiast pisanie "projektowanie wentylacji grawitacyjnej" jest dyskwalifikacją. Można ją sobie narysować.
Zacytuje dr Jerzego Sowę z IOiW PW - Nie dziś problemu wentylacji grawitacyjnej bo nie ma takiej wentylacji. Ktoś kto "projektuje" wentylacje grawitacyjną powinien oddać maturę. Kiedyś za równie głupie sprawy - w tv wręczano nagrodę plastikowego pogrzebacza!

jozin
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 46
Rejestracja: 13 maja 2011, 20:36
Lokalizacja: śląsk /żywiec
Re: Junkers 'otwarty', płyta gazowa+okap z wyciągiem w kuchn

autor: jozin » 20 kwie 2012, 12:12

dzięki sz P- Samouk za ten konkret tylko jakoś- kminie -jakby zamontować ten--odkraplacz taki znalazłem
http://systemy-kominowe.eu/produkt/12/1 ... placz.html
---nijak mi to nie pasuje do tego Aventis
[link do oferty na Allegro wygasł]
--------chyba ze to jakoś trzeba samemu podpiąć pod te kolana --Aventis-,ps;a Sz Pan miał jaka rurę wentylacyjna na myśli ?

samouk
Re: Junkers 'otwarty', płyta gazowa+okap z wyciągiem w kuchn

autor: samouk » 20 kwie 2012, 13:40

jozin pisze: 1. dzięki sz P- Samouk za ten konkret tylko jakoś- kminie -jakby zamontować ten--odkraplacz
Trzeba w najniższym punkcie osadzić jakiś króciec, nasadzić wężyk i dalej - jak pisałem wcześniej
jozin pisze: Sz Pan miał jaka rurę wentylacyjna na myśli ?
Chodzi o pion wentylacyjny wykonany z rury PCW (bo będzie tam mokro z powodu podłączenia okapu i dlatego pion murowany do tego celu się nie nadaje)

bajbaga
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 858
Rejestracja: 26 lip 2011, 9:55
Lokalizacja: sSiwy12
Re: Junkers 'otwarty', płyta gazowa+okap z wyciągiem w kuchn

autor: bajbaga » 23 kwie 2012, 13:20

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Prawidłowo - oznacza tyle ile potrzeba! Nie więcej ani nie mniej. Natomiast pisanie "projektowanie wentylacji grawitacyjnej" jest dyskwalifikacją. Można ją sobie narysować.
Zacytuje dr Jerzego Sowę z IOiW PW - Nie dziś problemu wentylacji grawitacyjnej bo nie ma takiej wentylacji. Ktoś kto "projektuje" wentylacje grawitacyjną powinien oddać maturę. Kiedyś za równie głupie sprawy - w tv wręczano nagrodę plastikowego pogrzebacza!


Zamiast niepotrzebnej dyskusji, cytat z opracowania (analizy), którego współtwórcą jest dr inż. Jerzy Sowa Metoda oceny efektywności energetycznej systemów wentylacji budynków mieszkalnych, opublikowane w Energia i budynek nr. 08 (51) 2011, w dziale Wentylacja, klimatyzacja

dwa warianty wentylacji referencyjnej:
wentylacja grawitacyjna (okna z nawiewnikami, kanały wentylacji
grawitacyjnej tak aby spełnione były wymagania PN-83/B-
03430/Az3:2000,

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Junkers 'otwarty', płyta gazowa+okap z wyciągiem w kuchn

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 23 kwie 2012, 13:45

bajbaga pisze:
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Prawidłowo - oznacza tyle ile potrzeba! Nie więcej ani nie mniej. Natomiast pisanie "projektowanie wentylacji grawitacyjnej" jest dyskwalifikacją. Można ją sobie narysować.
Zacytuje dr Jerzego Sowę z IOiW PW - Nie dziś problemu wentylacji grawitacyjnej bo nie ma takiej wentylacji. Ktoś kto "projektuje" wentylacje grawitacyjną powinien oddać maturę. Kiedyś za równie głupie sprawy - w tv wręczano nagrodę plastikowego pogrzebacza!


Zamiast niepotrzebnej dyskusji, cytat z opracowania (analizy), którego współtwórcą jest dr inż. Jerzy Sowa Metoda oceny efektywności energetycznej systemów wentylacji budynków mieszkalnych, opublikowane w Energia i budynek nr. 08 (51) 2011, w dziale Wentylacja, klimatyzacja

dwa warianty wentylacji referencyjnej:
wentylacja grawitacyjna (okna z nawiewnikami, kanały wentylacji
grawitacyjnej tak aby spełnione były wymagania PN-83/B-
03430/Az3:2000,

Dziękuję z ten cytat. Sam Pan widzi, że dr Sowa ma rację - nie można robić czegoś czego nie ma czyli wentylacji grawitacyjnej.
tak aby spełnione były wymagania

bajbaga
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 858
Rejestracja: 26 lip 2011, 9:55
Lokalizacja: sSiwy12
Re: Junkers 'otwarty', płyta gazowa+okap z wyciągiem w kuchn

autor: bajbaga » 23 kwie 2012, 14:09

Widzi Pan, co chce widzieć, bez racjonalnej oceny faktów niewygodnych dla Pana. Polecam przeczytanie całego opracowania.

Faktem jednak jest to, że projektanci też uważają, że nie ma co projektować i rysują tylko wymagany przepisami komin wentylacyjny, o wymaganym przekroju minimalnym. A prawda jest taka, że w większości przypadków jego przekrój powinien być większy, bo wynika to z czynników zewnętrznych w miejscu posadowienia domu. Również sposób zakończenia i wyprowadzenia komina wentylacyjnego nie może być przypadkowy i też (zgodnie z przepisami) powinien być projektowany w dostosowaniu do warunków zewnętrznych. O takiej drobnostce, jak dobór nawiewników, już nie wspominam.

Ps. A może jednak odżałuje Pan te sto pare złotych i zakupi normę, abym mieć choć trochę wiedzy w zakresie dyskusji nad przywołanymi założeniami rzeczonej normy ?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Junkers 'otwarty', płyta gazowa+okap z wyciągiem w kuchn

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 23 kwie 2012, 14:33

Uczyłem się fizyki, mam też doświadczenia z czasów gdy nie mogłem regulować wentylacji.
Jak czegoś nie ma to i norma nie pomoże - zwłaszcza idiotyczna.
Czy nie jest idiotyzmem, że wentylacja mechaniczna musi zapewnić określoną ilość powietrza a wentylacja "grawitacyjna" musi mieć otwory przez które określona ilość powietrza może przejść!

Szkoda, że ostatnio nie ma tu Pana JBZ - pisał o wentylacji grawitacyjnej
- to najlepsza znana wentylacja, tylko trzeba dopracować temat stałości strumienia i odzysku ciepła.

bajbaga
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 858
Rejestracja: 26 lip 2011, 9:55
Lokalizacja: sSiwy12
Re: Junkers 'otwarty', płyta gazowa+okap z wyciągiem w kuchn

autor: bajbaga » 23 kwie 2012, 15:26

A widział Pan gdzieś prawidłowo zaprojektowaną i wykonaną wentylację grawitacyjną, z regulowaną kratką wywiewną (wymóg normy wentylacyjnej i kominowej) i dobranymi nawiewnikami ?
A wie Pan dla jakich warunków i jak dobiera się wysokość i przekrój komina wentylacyjnego, tak aby mógł spełnić wymagania normowe co do ilości usuwanego powietrza ?
Jak się Pan zapozna z obowiązującymi przepisami w tym zakresie, to wtedy okaże się, że nie ma konfliktu między fizyką a wymaganiami określonymi przez przepisy.

Prawdą jest, że większość (w tym projektanci) nie ma o tym zielonego pojęcia i ich zasób wiedzy w tym zakresie kończy się na stwierdzeniu, że w łazience i kuchni ma być komin wentylacji grawitacyjnej o przekroju 0,016m2. Bardziej światły dopowie, że mają być nawiewniki (jakieś). Kominiarz przy odbiorze wykona jakieś czary mary z wiatraczkiem lub zapalniczką i po sprawie. I tak inwestor ma wentylację grawitacyjną.

Nie adresuję tego poniższego stwierdzenia akurat do Pana, i nie jest to złośliwość.
Jakoś tak jest, że ten problem wentylacji grawitacyjnej, a w zasadzie jej braku, podnoszą sprzedawcy wentylacji mechanicznej oraz osoby, które za kasę, piszą na potrzeby tych sprzedawców.

Jakoś żaden z przedstawicieli nauki nie pisze o tym jak prawidłowo powinna być wykonana wentylacja grawitacyjna (no może z nielicznymi wyjątkami, takim jak we wspomnianym wyżej opracowaniu), bo sprzedawcy typowych i systemowych kominów wentylacyjnych, nie mają w tym żadnego interesu i nie zlecają takich opracowań (badań).
I tak to się kręci i wszyscy są zadowoleni.

Ps. To stwierdzenie Pana JBZ, dokładnie ilustruje to co napisałem wyżej.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Junkers 'otwarty', płyta gazowa+okap z wyciągiem w kuchn

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 24 kwie 2012, 4:27

A widział Pan gdzieś prawidłowo zaprojektowaną i wykonaną wentylację grawitacyjną, z regulowaną kratką wywiewną (wymóg normy wentylacyjnej i kominowej) i dobranymi nawiewnikami ?

Na rysunku tak - działającą nigdy!
Jeszcze jedno o czym Pan zapomina - nie interesują mnie przepisy a człowiek - nie uznaję za budownictwo mieszkaniowe coś co zużywa ponad 30kWh/m2 rocznie. Czy widzi Pan dom czy mieszkanie izolowane z wentylacją "grawitacyjną"?
Co do wysokości kanałów pionowych - z wyliczenia w klasie 30 osobowej - to jakieś 480m wysokości! Oczywiście wg Pana normy!
Mogę Pana zapewnić ( bez złośliwości...) niech Pan kupi sobie miernik CO2 postawi na szafie - jak przekroczy 1000ppm ( też norma!!!!) to wentylacja do... tu powinna zadziałać grawitacja!

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Junkers 'otwarty', płyta gazowa+okap z wyciągiem w kuchn

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 24 kwie 2012, 4:45

Jakoś żaden z przedstawicieli nauki nie pisze o tym jak prawidłowo powinna być wykonana wentylacja grawitacyjna
Nie pisze - bo prawidłowo się tego zrobić nie da. Nauka to nie to samo co dyplom.
Kolejna sprawa - nie może Pan być oderwany od rzeczywistości... skoro 100% ( przynajmniej z tego co ja zbadałem) użytkowników wentylacji "grawitacyjnej" ma elementy wentylacji mechanicznej - okapy lub wentylatory w łazience lub jedno i drugie - to trzeba z tego wyciągnąć wnioski! Przepis jest MARTWY. Nie można udawać, że się tego nie widzi
Kolejna kwestia... nie można nie widzieć, że do mieszkania czy domu wprowadzą się ludzie dla których wentylacja jest wtedy gdy w ścinie łazienki czy kuchni jest kratka. Ci ludzie jak im wieje zimą po nogach , albo przyjdzie wysoki rachunek - zakleją plastrem Pana nawiewnik lub zafoliują kratkę ( bo i tak ona będzie)

Kolejna kwestia to - cel Pana pisania - gdybym - pochwalił wentylację "grawitacyjną" to Pan byłby super zwolennikiem WM. dlatego nie bardzo się tymi uwagami przejmuję.
Nie ma dla mnie WENTYLACJI GRAWITACYJNEJ NIE WRÓCĘ JUŻ DO TEGO SYSTEMU.
A JBZ -
to najlepsza znana wentylacja, tylko trzeba dopracować temat stałości strumienia i odzysku ciepła.
trafnie podsumował coulington " mam świetną siekierkę, muszę tylko wymienić w niej obuch i trzonek"
Pozdrawiam.

bajbaga
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 858
Rejestracja: 26 lip 2011, 9:55
Lokalizacja: sSiwy12
Re: Junkers 'otwarty', płyta gazowa+okap z wyciągiem w kuchn

autor: bajbaga » 24 kwie 2012, 9:05

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Na rysunku tak - działającą nigdy!
Co do wysokości kanałów pionowych - z wyliczenia w klasie 30 osobowej - to jakieś 480m wysokości! Oczywiście wg Pana normy.

I w tym stwierdzeniach tkwi sedno. Co prawda to Pan twierdzi, że tylko głupek może mówić o projektowaniu wentylacji grawitacyjnej, a więc ja jestem głupkiem, bo twierdzę, że należy zaprojektować i wyliczyć każdą wentylację, grawitacyjna także.
Przy projektowaniu zawsze wychodzi, czy jest możliwa do wykonania, jakim kosztem itp.
Normy nie są moje, ale ich przestrzeganie nie doprowadziłoby do absurdu pokazanego przez Pana.
Gdyby na etapie projektowania budynku, lub oddawania do użytku tej klasy ktoś, kto powinien ustawowo to zrobić, czyli projektant, stosowałby się do obowiązujących przepisów, w tej klasie nigdy by nie było wentylacji grawitacyjnej projektowanej, bo nie spełniałaby wymogów ustawowych.
Od początku powinna być wentylacja mechaniczna, bo projektowanie to nie tylko potwierdzenie słuszności wyboru, ale także, co najważniejsze, eliminacja rozwiązań, które w danym przypadku nie będą działały.
Niestety, większość ludzi, w tym Pan, ma gdzieś obowiązujące przepisy w zakresie wentylacji, awersje do projektowania wentylacji zgodnie z nimi (dotyczy projektantów), przy jednoczesnym autorytatywnym sposobie wypowiadania się w zakresie, o którym nie mają bladego pojęcia tj. obowiązujących przepisów.
Prawda jest taka, że gdyby projektanci znali przepisy, a nadzór by ich wymagał, to wentylacja grawitacyjna by działała, a w części domów musiałoby zastosować wentylacje mechaniczną, pełną lub częściową.

Ps. Mieszkam w dużym 15 letnim bloku (szczelne okna z nawiewnikami), nie mam wspomagania mechanicznego typu okap czy wentylator (bo przewody zbiorcze) i mam sprawną wentylację grawitacyjną. Nie mam cofek, pleśni, grzyba ani wszystkich innych możliwych kataklizmów, które wg. Pana niesie (musi nieść) za sobą wentylacja grawitacyjna. Jedyne co mam to niewielkie pizganie zimą po nogach. A i jeszcze mam wymienne kratki wentylacyjne, zimowe (dławiące) i letnie (pełen przekrój).

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Junkers 'otwarty', płyta gazowa+okap z wyciągiem w kuchn

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 24 kwie 2012, 10:48

bajbaga pisze:
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Na rysunku tak - działającą nigdy!
Co do wysokości kanałów pionowych - z wyliczenia w klasie 30 osobowej - to jakieś 480m wysokości! Oczywiście wg Pana normy.

I w tym stwierdzeniach tkwi sedno. Co prawda to Pan twierdzi, że tylko głupek może mówić o projektowaniu wentylacji grawitacyjnej, a więc ja jestem głupkiem, bo twierdzę, że należy zaprojektować i wyliczyć każdą wentylację, grawitacyjna także.
Przy projektowaniu zawsze wychodzi, czy jest możliwa do wykonania, jakim kosztem itp.
Normy nie są moje, ale ich przestrzeganie nie doprowadziłoby do absurdu pokazanego przez Pana.
Gdyby na etapie projektowania budynku, lub oddawania do użytku tej klasy ktoś, kto powinien ustawowo to zrobić, czyli projektant, stosowałby się do obowiązujących przepisów, w tej klasie nigdy by nie było wentylacji grawitacyjnej projektowanej, bo nie spełniałaby wymogów ustawowych.
Od początku powinna być wentylacja mechaniczna, bo projektowanie to nie tylko potwierdzenie słuszności wyboru, ale także, co najważniejsze, eliminacja rozwiązań, które w danym przypadku nie będą działały.
Niestety, większość ludzi, w tym Pan, ma gdzieś obowiązujące przepisy w zakresie wentylacji, awersje do projektowania wentylacji zgodnie z nimi (dotyczy projektantów), przy jednoczesnym autorytatywnym sposobie wypowiadania się w zakresie, o którym nie mają bladego pojęcia tj. obowiązujących przepisów.
Prawda jest taka, że gdyby projektanci znali przepisy, a nadzór by ich wymagał, to wentylacja grawitacyjna by działała, a w części domów musiałoby zastosować wentylacje mechaniczną, pełną lub częściową.

Ps. Mieszkam w dużym 15 letnim bloku (szczelne okna z nawiewnikami), nie mam wspomagania mechanicznego typu okap czy wentylator (bo przewody zbiorcze) i mam sprawną wentylację grawitacyjną. Nie mam cofek, pleśni, grzyba ani wszystkich innych możliwych kataklizmów, które wg. Pana niesie (musi nieść) za sobą wentylacja grawitacyjna. Jedyne co mam to niewielkie pizganie zimą po nogach. A i jeszcze mam wymienne kratki wentylacyjne, zimowe (dławiące) i letnie (pełen przekrój).

Mieszkam w 60 letnim bloku - okna szczelne - wychodzą na Aleje Jerozolimskie! Ogrzewanie elektryczne!
Ma Pan zryczałtowane ogrzewanie i nie jest Pan na ostatnim piętrze!!!! Mogę się z Panem założyć, że już teraz przy Pana nawiewnikach, nie wspomnę o maju czy czerwcu w sypialni nocą CO2 przekracza nie tylko 1000 ale i 2000ppm!
Co do norm Jakoś test szczelności nie wydaje się Panu normą 13829.
Tak Szanowny Panie uważam, że ktoś kto projektuje wentylację grawitacyjną nie ma podstawowej wiedzy o fizyce. Skoro teraz bez podstawowej wiedzy projektuje się wentylacje to jest głupota!
Nie jest moją winą, że nie ma fizyki na architekturze (kilkanaście godzin wykładów) - jak się ktoś w ogólniaku nie nauczył, to i izolacje przyklei za odbiornikiem i wentylację naturalną zaprojektuje i domem będzie nazywał coś co XXI wieku zużywa ponad 30kWh/m2 rocznie a nawet policzy zyski z solara jako własne!

bajbaga
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 858
Rejestracja: 26 lip 2011, 9:55
Lokalizacja: sSiwy12
Re: Junkers 'otwarty', płyta gazowa+okap z wyciągiem w kuchn

autor: bajbaga » 24 kwie 2012, 12:00

Nie mieszkam na ostatnim piętrze, ale mam z 3 stron ściany szczytowe, a na 4 w połowie klatkę schodową. Nie mam ryczałtu, a całe mieszkanie (CO) jest opomiarowane. Nie pochodzę też z Poznania, Krakowa, czy też Szkocji, dlatego otwieram okna, tak jak to robi, każdy normalny człowiek i bez względu na rodzaj wentylacji.
W mieszkaniu utrzymuję temperaturę około 21 stopni, poza sypialnią (10m2), gdzie spada nawet do 16 stopni (praktycznie zawsze uchylone okno), bo tak lubię.
Za ogrzewanie (tylko CO) za zeszły rok zapłaciłem 1.440zł (22zł/m2) 15 letni blok z wielkiej płyty. W bloku CO (wymiennik) jest sterowane pogodowo.

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Co do norm Jakoś test szczelności nie wydaje się Panu normą 13829.


Bo z tej normy nie wynika jak szczelny ma być budynek, to tylko narzędzie do stwierdzenia, czy budynek odpowiada warunkom szczelności, określonych Rozporządzeniem w sprawie WT., Zał nr.2 pkt. 2.3.2.

Pisanie, że budynek ma odpowiadać wymaganiom tej normy jest nieprawdą, bo ta norma nie wprowadza obowiązku wykonania próby szczelności, tym bardziej, że nie jest ona, niestety, przywołana żadnym aktem prawnym, a w związku z tym, nie jest obowiązkowa.

jozin
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 46
Rejestracja: 13 maja 2011, 20:36
Lokalizacja: śląsk /żywiec
Re: Junkers 'otwarty', płyta gazowa+okap z wyciągiem w kuchn

autor: jozin » 27 kwie 2012, 13:49

Mozę Panowie poradzą jakiej średnicy--100,150,200, ?? by musiała być ta rura wentylacyjna ( komin) ,czy to spiro,albo inna ---by do niej podłączyć okap kuchenny poprzez takie kolano
http://sklep.vent-systems.pl/pl/p/Baza- ... IS-I-A/232, (najmniej bym miał pracy przy takim rozwiązaniu ),ale --czy wystarczy taki jeden komin wentylacyjny by podołał przewietrzeniu parteru mego domu ,jakieś 90m


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości

Gotowe projekty domów