Poszerzenie ław fundamentowych a ich izolacja

Fundament może być wykonany z różnych materiałów, a jego poprawne wykonanie jest podstawą budowy domu. Jeżeli jeszcze nie wiesz jakiego materiału użyć do budowy swojego domu to w tym dziale z pewnością poznasz zalety i wady różnych materiałów i rodzajów fundamentów.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

dikom1
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 02 kwie 2012, 21:19
Lokalizacja: Kielce
Poszerzenie ław fundamentowych a ich izolacja

autor: dikom1 » 02 kwie 2012, 21:56

Obecnie mam wykonane podpiwniczenie budynku. Posadowienie istniejących fundamentów jest na -2,70m. Punkt zero 269,2. Poziom posadowienia 3,7m. Czyli wystają po za grunt około 1m.

Teren posadowienia ław wilgotny i gliniasty. Mam wykonać poszerzenie istniejących ław. Obecnie robię tylko jedną na próbę. W całej piwnicy są już wykonane fundamenty, zaizolowane, zagęszczone piachem i zalane 10cm betone. To nam tworzy jedną równą powierzchnię.

Zrobiłem tak. Wyciąłem otwór odpowiedni do wymiaru nowej większej ławy. Skółem beton, wykopałem dół. Zalełem chudziak. Teraz chcę zazbroić (wiercenie i kotwienie). I problem mam jak to zaizolować ?

W projekcie jest Ceresit BT 21. Kosztuje kosmicznie drogo (64zł/m2). Doradźcie mi jakie papy czy folie nadają się do tego wykopu by można w nie wlać beton ?
Kierownik i ja twierdzimy, że nie ma sensu dawać super ciężkiej izolacji. Teren nie jest mokry i nie stoi tam woda.
Ponadto do betonu przewidziany jest środek Penetron, który zapobiega dostaniu się wilgoci.
dikom

SGL
Re: Poszerzenie ław fundamentowych a ich izolacja

autor: SGL » 02 kwie 2012, 22:06

dikom1 pisze:W projekcie jest Ceresit BT 21. Kosztuje kosmicznie drogo (64zł/m2). Doradźcie mi jakie papy czy folie nadają się do tego wykopu by można w nie wlać beton ?


zamiast drogiego Ceresit'u posmaruj masłem albo pomaluj farbą olejną...

dikom1 pisze:Kierownik i ja twierdzimy, że nie ma sensu dawać super ciężkiej izolacji. Teren nie jest mokry i nie stoi tam woda.
Ponadto do betonu przewidziany jest środek Penetron, który zapobiega dostaniu się wilgoci.


Nie dawaj. po co... tylko "niepotrzebny koszt" tak samo jak zaprojektowana izolacja z "drogiego" Ceresitu. Wrzuć 10 kostek masła albo dolej płynu do spryskiwacza -25 st... i będzie git.

ps. kierownik nie ma prawa zmieniać niczego w projekcie.

fruzin
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1138
Rejestracja: 28 kwie 2006, 0:03
Lokalizacja: Lublin
Re: Poszerzenie ław fundamentowych a ich izolacja

autor: fruzin » 03 kwie 2012, 18:06

Znam ten materiał. Wymaga on stosunkowo równej powierzchni do aplikacji, ale też działa natychmiast po przyklejeniu (taka izolacja samoprzylepna).
Nie zrozumiałem gdzie ma być ona umieszczona.
Z jakiegoś powodu projektant wybrał taką izolację a nie inną. Może ze względu na szybkość aplikacji, co przy podbijaniu jest wskazane.
Uważam, że zmiana jest możliwa ale tylko na wyrób nie gorszy niż zaprojektowany.

Warunki gruntowe (glina) nie należą do najszczęśliwszych więc izolacja typu ciężkiego jest może lekką przesadą, ale tylko lekką i na pewno nie jest błędem. Projektant zna warunki wodne, ja nie.

Pozdrawiam i życzę zdrowego rozsądku popartego doświadczeniem
folia kubełkowa... czemu nie
robota będzie za parę lat...
i nie ma czegoś takiego jak 99% izolacji

kabushi
Początkujący
Początkujący
Posty: 24
Rejestracja: 01 kwie 2012, 14:08
Lokalizacja: katowice
Kontaktowanie:
Re: Poszerzenie ław fundamentowych a ich izolacja

autor: kabushi » 04 kwie 2012, 10:20

a co kierownik budowy proponuje , z reguły to doświadczeni ludzie w branży , niechce nikogo obrazić ale czasami sie zdarza że architekci na,, wyrost ,, proponują rozwiązania nie licząc sie z kosztami inwestora , i dlatego prosze doradzić sie kierownika budowy ,bo zawsze można uzyć materiałów zastepczych :D

SGL
Re: Poszerzenie ław fundamentowych a ich izolacja

autor: SGL » 04 kwie 2012, 20:37

Przecież napisał wprost że kierownik i on ma w 4-rech literach projekt izolacji i chcą go samowolnie zmieniać... bo "za drogi" środek.

Kierownik nie ma prawa stosować samowolnie "materiałów zastępczych" bez akceptacji projektanta.

dikom1
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 02 kwie 2012, 21:19
Lokalizacja: Kielce
Re: Poszerzenie ław fundamentowych a ich izolacja

autor: dikom1 » 18 kwie 2012, 21:33

Tu nie chodzi wyłącznie o sam koszt. Porozmawiajmy zatem o sposobie, metodzie lub pomyśle. Jak zrobić izolację w istniejącym już wykopie pod nową ławę fundamentową ?

Przypomnę, że po obu stronach jest piach a na nim chudziak. Dokładniej. Była sobie ława zagęszczona piachem a na nim wylany chudziak. Teraz wyciąłem ławę, 50cm, chudziak po 100cm z każdej strony ławy. Mam otwór 250cm. Wykopałem piach, glinę. Robię beton podkładowy 10cm. I co dalej ?
dikom


Wróć do „Fundamenty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości

Gotowe projekty domów