Ogrzewanie kominek + rekuperator + elektryka

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

hugoartem
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 16 lut 2007, 0:20
Ogrzewanie kominek + rekuperator + elektryka

autor: hugoartem » 16 lut 2007, 0:52

Witam,
Jestem tu nowy więć na wstępie chciałem sie przywitać z wszystkim użytkownikami tego forum.
Obecnie jestem w trakcie oczekiwania na pozwolenia na budowę domu. Mój dom to "Klasyk" ze zbiorów Studia Atrium ( http://www.studioatrium.pl/projekt-domu ... ,opis.html )
pow użytk - 143m (parter - 75m, poddasze - 68m) + garaż 26m, kubatura 740m3.
Ustawienie na działce można uznać za dosyć dobre, wjazd od strony północnej, kuchnia - wsch, salon - płdn, pokoje - wsch lub płdn, pomieszczenie gosp - zach.

A teraz moje pytanie.
Myślałem aby wykorzystać kominek z płaszczem wodnym do:
- ogrzewania nagrzewnicy wodnej rekuperatora,
- ogrzewania ciepłej wody w bojlerze z dwoma wężownicami, druga wężownica wykorzystana była by do paneli słonecznych, ewentualnie podgrzewania elektrycznego,

Na chwile obecną nie przewiduje wykorzystania energii z gazu, oleju opałowego, paliw stałych.
Myślałem o rekuperacji z mądrym rozprowadzeniem ciepła z kominka i ewentualnym dogrzewaniu pomieszczeń energią elektryczną (dwutaryfową: noc, dzień) i piecami akumulacyjnymi.

Oczywiście mogę być w wielkim błędzie odnośnie takiego rozwiązania ogrzewania tego domu ale nie chcę brudu z paliw stałych oraz martwienia się o ciągłe zmiany ceny gazu i oleju opałowego. Dodam, że nie mam możliwośći podłączenia gazu.

Jeżeli ktoś mógłby się wypowiedzieć czy takie rozwiązanie ma sens. Jestem totalnym laikiem w tym temacie. Z góry dziękuje.

Krzysztof
Aktywny
Aktywny
Posty: 247
Rejestracja: 03 lut 2005, 14:58
Lokalizacja: Warszawa

autor: Krzysztof » 16 lut 2007, 10:56

Witam:)

1. Ładny domek, który ma fajne, miłe rozplanowanie o niezbyt dużej zabudowie.
2. Pomysł z kominkiem z płaszczem wodnym jest dobry, ale skoro kominek stoi w środku budynku, to parter mógłbyś ogrzać samym powietrzem wylatującym z nad kominka
3. Rekuperator jest wspaniałym pomysłem do wszystkich rodzai domów.
4. Chciałbym zaóważyć, że kominek ogrzewając daje enegię, która jest zaczerpnięta ze spalania materiału - więc przy kominku musisz mieć zapas drzewa (paliwo stałe)!
5. Kolektor słoneczny jest też bardzo miłym rozwiazaniem, a mając dach pod tym kątem możnaby było kolektor wstawić podczas budowy dachu, a nie układać nad dachem, co pomogłoby ładnie wkomponować się w bryłę.
6. Wracając do kwestii kominka, to radziłbym to przemyśleć, bo pomimo starań producentów, i słów niektórych handlowców, to jednak kominek troszeczkę dymi, i licz się z koniecznością nieco częstrzych malowań salonu, i aneksu kuchennego.
7. Jeżeli skupiamy się na ogrzewaniu paliwami stałymi bez podajnika, w budynku ciągle jest ktoś potrzebny, kto będzie "kotłować" :)
8. Jeżeli lubisz wieczory przy kominku, to Twój pomysł jest dobry.

9. Prąd też niestety ma tendencje drożeć...

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 16 lut 2007, 11:16

W tak źle izolowanym domku, kominek oczywiście ma sens. Nie łacz, go z wentylacją. wentylacja ma stały niewielki strumień, natomiast ogrzewanie jest sterowane temperaturą, (choć przy kominku to praktycznie nie wykonalne). Powietrze wentylacyjne zapodajemy od góry , ciepłe od dołu. Nie ma też możliwości, przy łączeniu wentylacji z ogrzewaniem odprowadzić wentylacją nadmiaru ciepła. No i to przesuszone powietrze...!
Co do ogrzewania elektrycznego, jest one na tyle precyzyjne (oczywiście w wersji niecentralnej), że uwzględni dokładnie ciepło z kominka . Jest ono też najtańszym źródłem ciepła w domach izolowanych. Warto więc poświęcić więcej uwagi izolacji a nie kilku systemom ogrzewania. Przecież przy domu zużywającym 40kWh/m2 rocznie łatwo policzyć czy "prąd" jest drogi!
Kolektor słoneczny w naszy klimacie to już najgorsze rozwiązanie, koszty cyrkulacji, topiania sniegu, pośrednictwa... dużo lepsze efekty dają niecentralne termy i krany bezdotykowe. Zużycie wody spada spokojnie 5-8 razy, więc i rachunki są śmieszne. No chyba , że masz basenik wtedy kolektor jak najbardziej!.

hugoartem
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 16 lut 2007, 0:20
Ogrzewanie kominek + rekuperator + elektryka

autor: hugoartem » 16 lut 2007, 22:43

Dziękuje za odpowiedz, jeśli chodzi grubość ścian to wiem że na pewno będą zmiany.
Majster od budowy stiwerdził że zrobi to troszke inaczej - zresztą poinformowałem go, że chciałbym aby dom był dosyć dobrze izolowany po prostu "ciepły".
pozdrawiam

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 17 lut 2007, 10:01

Izolacja to nie ściany! To bardziej termosik. Aktualnie zalecane minima to 30cm styropianu wpodłodze 30 cm wełny w ścianie (suchej!) i 50 cm w dachu. Lepiej zaoszczędzić na ogrzewaniu niż izolacji i wentylacji.

adi7
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 26 sty 2007, 14:20

autor: adi7 » 17 lut 2007, 12:59

co ile izolacji??????????????????????????

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 17 lut 2007, 13:37

Dyrektywy na 2006 rok! Mogę przesłać projekty, coraz wiecej architektów nie trzyma się kurczowo dyrektyw dyrektyw i daje ciut więcej. Przecież dom chcesz eksploatować i z a10 lat!


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Yandex [Bot] i 98 gości

Gotowe projekty domów