Ogrzewanie wysokich pomieszczeń - 5 metrów

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Brum
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 28 gru 2006, 12:52
Ogrzewanie wysokich pomieszczeń - 5 metrów

autor: Brum » 22 sty 2007, 22:22

Witam
Jestem przed decyzyzją wyboru ogrzewania do poddasza...
Jest dość duże, ale głównie chodzi mi o salon... To pomieszczenie jest wielkie - 6 na 7metrów i wysokie po sam dach (ok 5m). Zastanawiałem się nad rodzajem instalacji ogrzewania gazowego: podłogowo czy tradycyjnie grzejnikowo ?

Które będzie ekonomiczniejsze w użytkowaniu tak dużego pomieszczenia?
(dogrzewanie kominkowe też jest zaplanowane)


PS. I jedno i drugie posiada minusy "wizualne" - grzejniki albo "chłodne"kafle zamiast drzewa... JEdnakże skupiam się teraz na ekonomiczności.
Dziękuje za odp.
jest czas zbierania kamieni i zrzucania

Awatar użytkownika
marcinradom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 953
Rejestracja: 04 cze 2006, 9:44
Lokalizacja: dach.radom.pl
Kontaktowanie:

autor: marcinradom » 22 sty 2007, 23:33

jeżeli ma być ekonomicznie to chyba gazowe nie powinna wchodzić w grę. ogrzewanie podłogowe jest bardziej "miłe" bowiem powietrze w domu nagrzewane jest od samego dołu, co sprawia że przemieszczając się ku górze powoduje iż wszędzie czujemy ciepło. dodatkowo jest bardziej estetyczne od grzejników jakich by nie użyć. należy jednak pamiętać, że przy ogrzewaniu podłogowym nie uzyskamy momentalnie ciepła, zaraz po uruchomieniu pieca. dużą bezwładność podłóg sprawia, że ciepło to czuć nie tak prędko jak to z grzejników. jednak i są tego zalety, bowiem podłogi nie stygną tak szybko jak grzejniki. dodatkowo podłogi w pomieszczeniach ogrzewanych podłogowo muszą być z nieizolującego cieplnie materiału.
pozdrawiam

Brum
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 28 gru 2006, 12:52

autor: Brum » 23 sty 2007, 0:23

Nie mam możliwości innego ogrzewania - tylko gaz.

Podłogówka ? A poradzi sobie z nagrzaniem takiego wysokiego pomieszczenia? Jak to wygląda w praktyce? Załóżmy, że podłoga ma 30°C i ... będzie zimno ?

Zakładam, że będę miał wysokie rachunki za gaz, ale wolałbym orientacyjnie przewidzieć ich zakres....
Dach - ocieplenie 25cm wełna.
jest czas zbierania kamieni i zrzucania

Awatar użytkownika
marcinradom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 953
Rejestracja: 04 cze 2006, 9:44
Lokalizacja: dach.radom.pl
Kontaktowanie:

autor: marcinradom » 23 sty 2007, 0:47

podłogówka poradzi sobie, jednak jak pisałem trwać to będzie dłużej niż w przypadku grzejników naściennych. wiesz zapewne, że ciepłe powietrze unosi się do góry, w związku z tym naprawdę będziesz musiał sporo grzać żeby poczuć ciepło nisko. zaletą podłogówki jest jeszcze możliwość zabawy dzieci na gołej podłodze bez obawy o ich zaziębienie. ja na twoim miejscu zamontowałbym i grzejniki naścienne i podłogówkę.
pozdrawiam

Awatar użytkownika
marcinradom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 953
Rejestracja: 04 cze 2006, 9:44
Lokalizacja: dach.radom.pl
Kontaktowanie:

autor: marcinradom » 23 sty 2007, 0:49

podłogówka poradzi sobie, jednak jak pisałem trwać to będzie dłużej niż w przypadku grzejników naściennych. wiesz zapewne, że ciepłe powietrze unosi się do góry, w związku z tym naprawdę będziesz musiał sporo grzać żeby poczuć ciepło nisko. zaletą podłogówki jest jeszcze możliwość zabawy dzieci na gołej podłodze bez obawy o ich zaziębienie. ja na twoim miejscu zamontowałbym i grzejniki naścienne i podłogówkę. wydatki na gaz zależeć będą od:
temperatury na zewnątrz domu
temperatury wewnątrz domu
izolacji domu
pozdrawiam

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 23 sty 2007, 7:55

Można grzejniki promiennikowe, jak nie chcesz czy nie możesz (ze względu na brak izolacji) podłogówki.

Brum
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 28 gru 2006, 12:52

autor: Brum » 23 sty 2007, 20:56

Promienniki ciepła - elektryczne... hmm.... Jak to się sprawdza w domowych warunkach? Znacie kogoś, kto się grzeje tak w domu... w papciach, na kanapie, z pilotem w dłoni???
Trochę mało jest wiedzy na ten temat.
W halach produkcyjnych ponoć się sprawdza.


W pokojach będę miał zwykłe grzejniki, a w salonie promienniki ?? Ma to sens i ekonomicznie uzasadnienie??
jest czas zbierania kamieni i zrzucania

adpas
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 01 lut 2007, 21:09
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ogrzewanie wysokich pomieszczeń - 5 metrów

autor: adpas » 01 lut 2007, 22:44

Brum pisze:Witam
Jestem przed decyzyzją wyboru ogrzewania do poddasza...
Jest dość duże, ale głównie chodzi mi o salon... To pomieszczenie jest wielkie - 6 na 7metrów i wysokie po sam dach (ok 5m). Zastanawiałem się nad rodzajem instalacji ogrzewania gazowego: podłogowo czy tradycyjnie grzejnikowo ?

Które będzie ekonomiczniejsze w użytkowaniu tak dużego pomieszczenia?
(dogrzewanie kominkowe też jest zaplanowane)


PS. I jedno i drugie posiada minusy "wizualne" - grzejniki albo "chłodne"kafle zamiast drzewa... JEdnakże skupiam się teraz na ekonomiczności.
Dziękuje za odp.


5 m. wysokości dla og. grzejnikowego nie stanowi problemu. Prosze tylko pamietać aby 65-75% zapotrzebowania ciepła dla grzejników było w częsci parteru. Przy podłogowym pojawią sie kłopoty ponieważ komfort cieplny podłogówki uzyskuje Pan średnio na wysokości głowy człowieka powyżej ciepłe powietrze stygnie.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Proximic [Crawler], Yandex [Bot] i 149 gości

Gotowe projekty domów