Energooszczędność a nieszczelności powietrzne budynków

Budownictwo energooszczędne zyskuje coraz większą popularność. Tu znajdziesz mnóstwo podpowiedzi na temat budowy domu energooszczędnego i pasywnego ? od opłacalności takiej inwestycji, poprzez wybór projektu i wykonawców, do technologii budowy i montażu instalacji.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Jarosław Juźwiak
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 28 lip 2010, 19:08
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Energooszczędność a nieszczelności powietrzne budynków

autor: Jarosław Juźwiak » 28 lip 2010, 21:32

Niskoenergetyczne (energooszczędne) budownictwo kojarzy się w większości przypadków z kwestiami termoizolacyjnymi. Mało inwestorów jest świadomymi jak na koszty ogrzewania wpływa poziom nieszczelności budowanych budynków. A nadmierne nieszczelności skutecznie niweczą starania o dobry efekt energetyczny. Przez dziury (nieszczelności) - jak w dziurawym wiadrze, ucieka to co do wnętrza wpompujemy. Tak więc czemu nie ograniczać ucieczki - jakby nie było drogiego przecież ciepła. W Europie od dawna ogranicza się stopień tych nieszczelności i ocenia ich wielkość - po to, aby ograniczyć ilość uciekającego ciepła do akceptowalnego poziomu. Mniej dziur w przegrodach zewnętrznych budynków - to niższe koszty użytkowania budynków - i w efekcie niższe koszty ich ogrzewania.
Mało kto z budujących obecnie rozmyśla, czy w wieku podeszłym stać go będzie na utrzymanie budowanego domu. Wielu budując zakłada, że jakoś to będzie. Takie podejście może po prostu skończyć się sytuacją, w której niskie emerytury zmuszają do marznięcia (odcinanie ogrzewania w części pomieszczeń) lub w efekcie do zmiany domu/mieszkania na mniejsze. A może być inaczej. Trzeba tylko rzeczywiście zadbać o to, by budowany dom miał możliwie jak najniższe zapotrzebowanie na energię do ogrzewania.
Jaki jest przepis na sukces w tej kwestii - są to:
- dobre ale nie koniecznie najlepsze/największe ocieplenie budynku,
- pozwalająca się kontrolować wentylacja wnętrz
- niski poziom nieszczelności powietrznej budynku
- wykonanie budynku z dbałością o detale
Najlepsza idea wybudowania budynku niskoenergetycznego może zostać bardzo łatwo wypaczona przez nierzetelne wykonanie. Jak temu zapobiec - w prosty sposób - sprawdzając jakość wykonania budynku poprzez wykonanie testu nieszczelności i zweryfikowanie wyniku uzyskanego w weryfikowalnym pomiarze z wynikiem oczekiwanym/zaprojektowanym. Można oczekiwanie określonego poziomu z tego pomiaru wprowadzić do umowy, co z pewnością skłoni wykonawcę do uważnego podejścia do zadania wybudowania domu o z założonym - niskim poziomie zapotrzebowania na ciepło.
Na zakończenie - jako osoba zajmująca się wyznaczaniem nieszczelności oraz oceną właściwości energetycznych budynków, nadmienię iż potrzeba sprowadzenia stopnia nieszczelności do przyzwoitego poziomu jest już usankcjonowana w prawie budowlanym (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych ...), i ciekawe jest to, że wszyscy w naszym kraju budują zgodnie z wymogami prawa - zaczynając od projektu - potwierdzając, że wszystkie wymogi prawa są spełnione, i przy odbiorach zarzekając się, że wybudowano zgodnie z wszystkimi wymogami prawa. A rzeczywistość jest inna.
Wszystkich chętnych do podyskutowania na te tematy zapraszam do zgłaszania swoich uwag. Pozdrawiam
Jarek_J

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Energooszczędność a nieszczelności powietrzne budynków

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 29 lip 2010, 9:36

Izolacja to termos, gruby suchy i zamknięty! A częściowy termos jest do ...
Mało inwestorów jest świadomymi jak na koszty ogrzewania wpływa poziom nieszczelności

Tu Szanowny Panie Jarku ostro protestuję! Tej świadomości nie maja architekci, budowlańcy i to w znakomitej większości. Wystarczy poczytać JBZ...

tomikiw
Początkujący
Początkujący
Posty: 24
Rejestracja: 21 gru 2010, 23:39
Lokalizacja: Kraków/ kiedyś Wieliczka
Re: Energooszczędność a nieszczelności powietrzne budynków

autor: tomikiw » 28 gru 2010, 0:35

z tym jak z dziurawym wiadrem - woda ucieka, tylko że woda jest tańsza niż ciepło.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Energooszczędność a nieszczelności powietrzne budynków

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 29 gru 2010, 8:43

Dla ciepła "dziury" to przerwa w izolacji termicznej, to wilgoć w izolacji termicznej, czy zbyt jej cienka warstwa. Bo choć dziś trudno pisać o nieszczelnościach dla powietrza, bo nie wyobrażam sobie montażu okien czy drzwi bez pianki , czy dziurawych ścian - to do dziś widzę styropian czy wełnę przyklejaną ZA NOTORYCZNYM ODBIORNIKIEM CIEPOŁA jakim jest ściana na fundamencie. Polski "inżynier" potrafi nawet przykleić styropian do fundamentu w domu niepodpiwniczonym z JEDNEJ STRONY - uzasadniając " by zimno nie weszło"!
Ale do tematu... badanie szczelności ma sens w domach energooszczędnych czy izolowanych. A u nas się takich praktycznie nie buduje. Państwo czerpiąc zyski z akcyz i z VAT- na nośniki szkoli pseudobudowlańców? , którzy zrobią wszystko by izolacja termiczna nie zepchnęła ogrzewania na margines . Wpuszczony w pompę ciepła, solar , gaz? inwestor wyda kup... kasy na ?cudowne ogrzewania? byleby tylko nie izolować domu. W domu w którym jakiś szkodnik zaprojektował symboliczne 20 cm styro w podłodze i za ścianą - zrobił stary centralny system ogrzewania to badanie szczelności nie ma sensu. Straty przez nieszczelności są ,pomijalne z tym co idzie w komin, czy do gruntu.

Przypomnę, że izolacja termiczna musi być sucha ( do 1%) i zamknięta . Izolacja termiczna zaczyna się od 0.1W/m2xK ściana i podłoga i 0.08 dach - to jest 30 cm i 50.

rpilski
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 04 kwie 2009, 16:05
Re: Energooszczędność a nieszczelności powietrzne budynków

autor: rpilski » 27 lip 2011, 7:49

@Jarosław Juźwiak

Na jakim etapie prac budowlanych wykonujesz badania szczelności (co jest wykonane, a co jeszcze nie) ?

Co robią inwestorzy gdy wykryjesz im np. nieszczelności przy zabudowie skosów dachu płytami k-g? Odkręcają płyty i poprawiają paro/wiatroizolację ?

rpilski
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 04 kwie 2009, 16:05
Re: Energooszczędność a nieszczelności powietrzne budynków

autor: rpilski » 15 lut 2012, 8:59

Sorry za off-topic, myślałem, że to żartowniś jakiś jednak może nie...

http://www.dailymail.co.uk/news/article ... emics.html


Wróć do „Dom energooszczędny i dom pasywny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości

Gotowe projekty domów