rekuperator Luna 200 czy własnoróbka ?

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

jedrula
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 08 maja 2007, 9:59
rekuperator Luna 200 czy własnoróbka ?

autor: jedrula » 22 gru 2011, 9:18

Witam.

Do mojego mieszkania 60m2 idealnie pasuje rekuperator Luna 200, mieszkanie na parterze w piwnicy pod spodem rekuperator niemal w srodku, starymi kominami (kiedys byly tu piece kaflowe) chcę doprowadzić przewody elastyczne fi 80mm w izolacji , 3 nawiewy, 3 wywiewy, rury od 6 do 8 metrów max., w domu 4 osoby.

I teraz pytanie: wg wszystkich opinii jakie znalazłem na necie rekuperator Luna 200 :

1. ma do kitu filtry i najlepiej zamontować własne na zewnątrz, kasetowe i wymieniać płótno
2. ma do kitu plasikowy wymiennik
3. orginalne sterowanie pilotem (z 6-cioma biegami) jest też do kitu bo niby głośne i mało oszczędne

jeśli ktoś używa Luny proszę o potwierdzenie lub zaprzeczenie powyższym.

Dodatkowo szukałem filtrów kasetowych , znlazłem za prawie 200zł/szt. więc stwierdziłem że zrobie je sam. Obudowa z twardej sklejki , mechanizm podobny jak w tych filtrach kasetowych do wkładania włókniny, otwory na nyple fi 150 i już mam 4 szt. filtrów za mniej niż 50zł.

Tak dłubając przy jednym z takich filtrów po skończonej robocie szukałem skrzynek rozdzielczych które poleca Pan TB (a ja się zgadzam z jego opiniami w całym zakresie). I cieżko było znaleźć o odpowiednich średnicach 1xfi150, 3xfi80, więc wpadłem na pomysł jak przy filtrach - że zrobię je sam i tu mam zagadkę jaką objętość powinna mieć taka skrzynka ? Może ktoś orientacyjnie podpowiedzieć na co zwrócić uwagę przy ich konstuowaniu ?

W celu zabezpieczenia sklejki (przed wilgocią ?) wyłożyłem wszystko wewnątrz folią aluminiową
Do czerpni przez piwnicę częsciowo ogrzewaną leci rura fi150 10m a pod ziemią jakieś 2m i tylko dlatego że tam mam drzewka i krzaczki które ładnie czerpnie chowają.

I tak siedząc i czytając na temat Luny widzę ze po zakupie zostanie mi jedynie obudowa :D
Wiec postanowiłem że przed zakupem rozważe samodzielne skonstruowanie centrali wentylacyjnej.
Dzięki redukcji kosztów mogę zakupić droższe i lepsze wentylatory, pytanie jakie kupić aby dało się zastosować jakieś rozsądne sterowanie (może byc też na kablu) ?
Szukam i szukam i powiedźcie gdzie mogę kupić sprawdzony i dobry wymiennik przeciwprądowy ?

Chciałbym się w kosztach za wentylatory, sterowanie i wymiennik zmieścić w kosztach zakupu Luny 200. (1600zł) Czy to się może udać ? Czy jednak kupić tą Lunę ?

Każdy wniosek i sugestia mile widziana, po zakończeniu prac podziele się dokumentacją zdjeciową.

pozdrawiam
andrzej

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: rekuperator Luna 200 czy własnoróbka ?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 22 gru 2011, 10:13

Zakup wentylatorów w hurcie to 125 euro szt. + VAT ( przy 20 szt. - nie wiem ile za dwie szt.) + koszt przesyłki - wymiennik heatexa - zaczyna się od 150 euro ( oczywiście +VAT i przesyłka ) - sterownik - przy wentylatorach AC/EC to może 100zł. - z doświadczenia wiem, że to tak jak samemu składanie samochodu.

jedrula
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 08 maja 2007, 9:59
Re: rekuperator Luna 200 czy własnoróbka ?

autor: jedrula » 22 gru 2011, 16:58

ok, zatem jeden problem odpadł - kupię gotową Lunę
zatem:
1. czy te orginalne sterowanie Dosplea z pilotem jet OK ?

2. na allegro widzę tą samą centralę z innym sterowaniem: [link do oferty na Allegro wygasł]
czy ktoś miał z tym do czynienia ?

3. Jak z tymi skrzynkami rozdzielczymi 1x fi 150 na 3 x fi 80 , może ktoś podać orientacyjne wymiary wysokość, długość, głębokość ?

jedrula
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 08 maja 2007, 9:59
Re: rekuperator Luna 200 czy własnoróbka ?

autor: jedrula » 23 gru 2011, 8:46

i jeszcze tylko pytanie czy złym pomysłem jest umieszczanie nawiewów nisko nad podłogą ?
rury są w piwnicy i wchodzą kominami w górę więc mogę dać dziury albo nad podłogą albo pociągnąc pod sufit...

wywiewy mam pod sufitem

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: rekuperator Luna 200 czy własnoróbka ?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 23 gru 2011, 8:55

Luna ma energochłonne wentylatory AC - ( przy 90m3/h to coś koło 60-70W ( dla porównania wentylatory AC/EC EBM papst - biorą 11-12W)
Co do sterownika - Wentylatory AC mogą być sterowane 1 falownikiem 2 transformatorem 3 tyrystorowo.
1 - falownik ( w uproszczeniu ) jest super - steruje częstotliwością - tylko cena... od 700zł.
2 - transformator - obniża napięcie - spada moc ale wentylator cicho pracuje - cena od 200 zł z dwoma odejściami max i 1/2
3 - tyrystor - steruje przez krótkotrwałe odcinanie zasilania - jest niema jest niema - im wolniej ma wentylator chodzić tym przerwy są dłuższe. Powoduje głośną pracę wentylatorów przy mniejszych prędkościach - im wolniej tym głośniej. Skraca też żywotność wentylatorów. koszt 20 zł ( przy sterowaniu gałką)

W podanym linku - cena na falownik nie wskazuje - transformatora nie widać - tak więc układ do bani.
Kolejna sprawa to rozmiary--- LUNA zajmie Panu pół mieszkania to ogromna centrala do postawienia na strychu!

jedrula
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 08 maja 2007, 9:59
Re: rekuperator Luna 200 czy własnoróbka ?

autor: jedrula » 23 gru 2011, 9:39

bardzo dziękuje

Zakupię transformator z 4 odejsciami + OFF z możliwością montażu gałki regulacyjnej w mieszkaniu

Luna będzie u mnie w 50m2 piwnicy :-) , miejsca jej nie zabraknie

Panie Tomaszu tylko jeszcze niech Pan doradzi jakiej wielkości są te skrzynki rozdzielcze (orientacyjnie) i czy to dobry pomysł z nawiewem przy podłodze ?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: rekuperator Luna 200 czy własnoróbka ?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 23 gru 2011, 12:19

LUNA bez kanałów ma 180m3/h z instalacją mniej, nie ma więc sensu stosowanie więcej jak max i 1/2!!!
Co do rozmiarów ( widział Pan lunę "na żywo"? --- 3-4m2 - mieszkania, to wyjdzie najdroższa centrala na świecie!
Pan mi powie... dlaczego nie kupi Pan super urządzenia mieszczącego się w szafce 60-tce - ciche lekkie 290m3/h , energooszczędne....

jedrula
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 08 maja 2007, 9:59
Re: rekuperator Luna 200 czy własnoróbka ?

autor: jedrula » 23 gru 2011, 16:31

centrala ma być w piwnicy nie w mieszkaniu... piwnica ma ponad 50m2 więc Luna tam wejdzie i zginie

ok, zatem kupię mniejsze trafo

chociaż gydbym mógł usłyszeć jaki to rodzaj buczenia wystepuje na zwykłym regulatorze np. [link do oferty na Allegro wygasł]

to może nie warto nawet trafo kupować

A z ciekawości ile kosztuje takie ciche, lekkie i energooszczędne ?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: rekuperator Luna 200 czy własnoróbka ?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 23 gru 2011, 20:58

Najwyższa półka 250-300m3/h - to 3500 netto. 95% wymiennik, AC/EC EBM papst ...

jedrula
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 08 maja 2007, 9:59
Re: rekuperator Luna 200 czy własnoróbka ?

autor: jedrula » 23 gru 2011, 22:07

a coś do 120m3/h ?

4 osoby w mieszkaniu (2 dzieci do 4 lat) 70m2

parametry: płyta elektryczna indukcyjna (2 polowa), nie ma kuchenki ani kotła gazowego w mieszkaniu, 1 łazienka razem z WC bez pralki za to wanna z hydromasażem która wytwarza potworne ilości pary (wilgoci), kuchnia otwarta z salonem, 1 przedpokój, 3 pokoje

A tak przy okazji wykonałem remont zgodnie z Pana propozycjami izolowania domów. Po prostu po zakupie mieszkania w trakcie remontu rozebrałem starą podłogę pogłębiając mieszkanie o 30cm, na to poszły legary, styropian pomiędzy nie, warstwy pianki z aluminium, wylewka i znów pianka z aluminium i panele. Najciekawsze było to jak kazałem ekipie remontowej ocieplać (izolować) ściany od wewnątrz :D Naradzali się klika dni i pukali w czoło, jak mówiłem że będę montował rekuperator to wpierw nie zrozumieli o co chodzi a potem śmiali mi się za plecami i
Po zbiciu tynków, połozyłem głębokie profile pod płyty karton-gips a pomiędzy ułożyłem styropian 5cm i 3 warstwy pianki z aluminium połaczone na tyle ile się dało z izolacją podłóg. Wykonałem szczelny termos bo zamurowałem też kratki wentylacji grawitacyjnej, więc jak najszybciej muszę zamontować WM.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: rekuperator Luna 200 czy własnoróbka ?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 27 gru 2011, 9:35

http://www.ebmpapst-wentylatory.pl/went ... y-serii-rb
Te najlepsze wentylatory z kontrolą elektroniczną (AC/EC ) zaczynają się od 250m3/h.


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 43 gości

Gotowe projekty domów