SKŁADOWNIE WIĘŹBY

Więźba dachowa to drewniana konstrukcja dachu, jego szkielet, który jest elementem konstrukcyjnym. Dlatego tak ważną sprawą jest jej dobre i bezpieczne wykonanie. Poznaj tajniki więźby dachowej i nie daj się zaskoczyć przy budowie dachu swojego domu.

Moderator: Redakcja e-dach.pl

LUKALIP
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 18 gru 2011, 21:09
SKŁADOWNIE WIĘŹBY

autor: LUKALIP » 18 gru 2011, 21:16

Proszę o informacje:
czy istnieją przepisy regulujące sposób składowania więźby dachowej.
Mój budowlaniec dostarczył na mój plac drzewo, które dość niestarannie zostało złożone bezpośrednio na ziemi, bez przekładek oraz poprzesuwane ( leżało tak przez 8 dni. czy nadaje się jeszcze do montażu. Proszę o rady.

SGL
Re: SKŁADOWNIE WIĘŹBY

autor: SGL » 18 gru 2011, 21:28

Masz Kierownika Budowy ?

Drewno do zwrotu.

drab
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 418
Rejestracja: 02 mar 2011, 19:26
Lokalizacja: Tarnów
Kontaktowanie:
Re: SKŁADOWNIE WIĘŹBY

autor: drab » 19 gru 2011, 6:10

zawsze się będzie nadawało jeśli nie zaczęło gnić, najwyżej cieśle będą się mordować jeżeli się pokrzywiło

Przemysław Kalicki
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 437
Rejestracja: 26 sty 2011, 11:13
Re: SKŁADOWNIE WIĘŹBY

autor: Przemysław Kalicki » 19 gru 2011, 13:49

na drewnie przeznaczonym na więźbę dachową może pojawić sie sinizna
http://www.e-dach.pl/a/2198,ochrona-wiezby-cz-1
ale to też nie dramat

LUKALIP
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 18 gru 2011, 21:09
Re: SKŁADOWNIE WIĘŹBY

autor: LUKALIP » 19 gru 2011, 16:55

TO WŁAŚNIE TEN CZŁOWIEK TAK ZLECIŁ SKŁADOWANIE DRZEWA. PYTAM TYLKO CZY MAM SIĘ MARTWIĆ.PO MONTAŻU W PROTOKOLE ZAZNACZĘ TE INFORMACJE ORAZ ZDJĘCIA. MYŚLĘ, ŻE TO WYSTARCZY??

SGL
Re: SKŁADOWNIE WIĘŹBY

autor: SGL » 20 gru 2011, 9:16

LUKALIP pisze:TO WŁAŚNIE TEN CZŁOWIEK TAK ZLECIŁ SKŁADOWANIE DRZEWA.

Tylko pogratulować zatrudnionego "fachowca" za kilka stówek...

LUKALIP pisze:PYTAM TYLKO CZY MAM SIĘ MARTWIĆ.PO MONTAŻU W PROTOKOLE ZAZNACZĘ TE INFORMACJE ORAZ ZDJĘCIA. MYŚLĘ, ŻE TO WYSTARCZY??

To myśl tak dalej... napewno zamoknięte i odkształcone drewno się twojego wpisu wystraszy i nie będzie pękać ani się dalej odkształcać :lol:

Racek
Aktywny
Aktywny
Posty: 296
Rejestracja: 20 mar 2011, 13:56
Lokalizacja: mazowieckie
Re: SKŁADOWNIE WIĘŹBY

autor: Racek » 20 gru 2011, 18:23

Szanowny SGL-u

Kto powiedział że drewno się odkształciło namokło i popękało??? Mowa jest o zaleganiu bezpośrednio na ziemi, a jaka ta ziemia była tego nie wie nikt, moim zdaniem sucha jak pieprz, równa jak stół i to ona ciągnęła wilgoć z surowego drewna :lol: :lol: :lol:
Twoje debilne wnioski wyciągnięte na podstawie kilku zdań powodują u mnie odruch wymiotny.
Proponuję ostrożniej używać wyrażenia przyimkowego "na pewno", a gdy już zaryzykujesz, uczyń to zgodnie z zasadami pisowni polskiej.

SGL
Re: SKŁADOWNIE WIĘŹBY

autor: SGL » 20 gru 2011, 22:22

Nie jedną w życiu budowę widziałem... i na żadnej z niej nie zaobserwowałem "gruntowego" idealnie płaskiego (wypoziomowanego) placu składowego :lol:

Drewno przeznaczone na konstrukcję więźby dachowej powinno się odpowiednio składować - odsyłam do odpowiedniej literatury.

drab
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 418
Rejestracja: 02 mar 2011, 19:26
Lokalizacja: Tarnów
Kontaktowanie:
Re: SKŁADOWNIE WIĘŹBY

autor: drab » 21 gru 2011, 8:00

SGL po co wypowiadasz się na tym forum skoro nie dajesz nigdy konkretnych odpowiedzi, masz masę książek ale jakoś nigdy z ani jednej nic mądrego nam nie napisałeś

Proponuję spróbować przekonać nas że jesteś inteligentnym człowiekiem a nie gburowatym przemądrzalcem.

Vipmaster
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 30 lis 2011, 18:37
Lokalizacja: warszawa
Re: SKŁADOWNIE WIĘŹBY

autor: Vipmaster » 21 gru 2011, 8:56

Składowanie drewna - sztaplowanie

Powinno zainteresować

Drewno świeże, a nawet drewno suszone, musi być przechowywane w przewiewnych i najlepiej nasłonecznionych miejscach. Wyższa temperatura, którą zapewnia słońce powoduje przeciskanie się wody przez komórki drewna do jego górnych powierzchni i potem ich odparowanie do powietrza. Z kolei wymiana powietrza nad drewnem, na mniej wilgotne, zapewnia stałość parowania. W zamkniętych pomieszczeniach powietrze osiągnie taki punkt nasycenia wilgoci, w ktorym parowanie zostanie najpierw spowolniane a potem całkowicie zahamowane. W efekcie po jakimś czasie na drewnie pojawi się pleśń. Dlatego do prawidłowego przechowywania drewna zapewniony musi być przewiew. Zasada ta dotyczy także drewna suszonego w suszarniach. Jest ono suszone do najczęściej 22% wilgotności, lecz mierzonej jedynie w zewnętrznych warstwach. Głębiej w rdzeniu jego wilgotność będzie zdecydowanie wyższa.

Drewno może być przechowywane na dworze pod warunkiem, że zostanie przekryte od warunków atmosferycznych i jest dobrze wentylowane. Miejsce do składowania powinno być równe i suche, pomiędzy elementami powinno się układać przekładki umożliwiające równomierny rozkład i utrzymanie geometrii.

SGL
Re: SKŁADOWNIE WIĘŹBY

autor: SGL » 21 gru 2011, 11:13

drab pisze:SGL po co wypowiadasz się na tym forum skoro nie dajesz nigdy konkretnych odpowiedzi, masz masę książek ale jakoś nigdy z ani jednej nic mądrego nam nie napisałeś


Pseudocieślo... chcesz wiedzy? to do szkółki albo po książeczki do biblioteki.

Nie mam żadnego obowiązku udowadniać a tym bardziej uczyć patałachów twojego pokroju jak prawidłowo używać odpowiednich narzędzi czy np. składować drewno :lol:

drab
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 418
Rejestracja: 02 mar 2011, 19:26
Lokalizacja: Tarnów
Kontaktowanie:
Re: SKŁADOWNIE WIĘŹBY

autor: drab » 21 gru 2011, 13:05

swoimi wypowiedziami jeszcze nie udowodniłeś że znasz się na czymkolwiek

tak jak napisał Racek wysuwasz wnioski i hipotezy na podstawie kilku zdań bez żadnych podstaw. Prócz czytania proponuję zacząć myśleć o czym się czyta i co się ma zamiar powiedzieć.

Racek
Aktywny
Aktywny
Posty: 296
Rejestracja: 20 mar 2011, 13:56
Lokalizacja: mazowieckie
Re: SKŁADOWNIE WIĘŹBY

autor: Racek » 21 gru 2011, 19:28

SGL pisze:Nie jedną w życiu budowę widziałem... i na żadnej z niej nie zaobserwowałem "gruntowego" idealnie płaskiego (wypoziomowanego) placu składowego :lol:

Drewno przeznaczone na konstrukcję więźby dachowej powinno się odpowiednio składować - odsyłam do odpowiedniej literatury.



Ja również nie zaobserwowałem takowego idealnego placu, wypowiedź miała ton ironiczny to był sarkazm. Co do składowania to jak najbardziej popieram szczególną o to dbałość.
pozdr.

SGL
Re: SKŁADOWNIE WIĘŹBY

autor: SGL » 21 gru 2011, 23:45

drab pisze:swoimi wypowiedziami jeszcze nie udowodniłeś że znasz się na czymkolwiek


Drabie ja nie muszę niczego sobie ani tym bardziej forumowym patałachom udowadaniać... Za to z wielką satysfakcją takim ludziom wytykam ich błędy wynikłe z braku podstawowej wiedzy.

A o to co mam w swojej głowie się nie martw - o mój dyplom, doświadczenie i uprawnienia też... :lol:

winiu
Aktywny
Aktywny
Posty: 117
Rejestracja: 07 sty 2011, 20:08
Re: SKŁADOWNIE WIĘŹBY

autor: winiu » 22 gru 2011, 6:38

SGL, to co masz w głowie to da się leczyć.


Wróć do „Więźba dachowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości

Gotowe projekty domów