instalacja kotła gazowego dwufunkcyjnego w miejsce junkersa

Dowiedz się wszystkiego o instalacjach gazowych, które zagwarantują Ci bezpieczne i przyjazne mieszkanie. Wybierz odpowiedni piec gazowy - funkcjonalny i praktyczny.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

agakra39
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 08 gru 2011, 18:01
Lokalizacja: brzeszcze
instalacja kotła gazowego dwufunkcyjnego w miejsce junkersa

autor: agakra39 » 08 gru 2011, 18:08

czy jeśli chcę w miejsce istniejącego yunkersa zamontować kocioł gazowy dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania na ogrzewanie wody i centralnego ogrzewania muszę występować do urzędu o zezwolenie bądź gdzieś to zgłaszać?
agakra39

zygner
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 11 paź 2007, 18:13
Kontaktowanie:
Re: instalacja kotła gazowego dwufunkcyjnego w miejsce junke

autor: zygner » 09 gru 2011, 13:55

nigdzie nic nie trzeba zglaszać (jeśli wcześniej byl projekt i wydane warunki na starty kociol - to wszystko powinno się znaleźć w gazowni) chyba że jest to blok i doprowadzenie powietrza do kotla chcesz zrobić na ścianie budynku to wtedy administracja lub wspólnota może się przyczepić że dziury w scianie robisz bez zgody .

eco_wujo
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 43
Rejestracja: 22 wrz 2011, 20:14
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:
Re: instalacja kotła gazowego dwufunkcyjnego w miejsce junke

autor: eco_wujo » 11 gru 2011, 6:45

Chcąc wykonać taką zmianę musisz najpierw wystąpić do "gazowni" o wydanie nowych warunków. Spowodowane jest to faktem, iż zwiększy się zużycie gazu. Do tej pory przytoczony 'junkers" przygotowywał tylko ciepła wodę użytkową a teraz kocioł dwu-funkcyjny poza podgrzewaniem wody będzie dostarczał ciepło na potrzeby ogrzewania. Zgodnie z warunkami jakie otrzymasz z "gazowni" instalacja musi być zaprojektowana zgodnie z warunkami technicznymi jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Projekt więc jest konieczny. Ponadto zgodnie z Prawem Budowlanym trzeba pozyskać pozwolenie na budowę. Wykonywane czynności stanowią, bowiem przebudowę instalacji gazowej. konieczna będzie też opinia kominiarska.
Stanowczo odradzam stosowanie pozornych uproszczeń (wykonanie instalacji bez koniecznych pozwoleń), bo jeśli w przyszłości cokolwiek się stanie to cała wina spadnie na Inwestora a o odszkodowaniu i ewentualnej wypłacie odszkodowania dla osób trzecich można zapomnieć.
Więcej o wszystkich formalnościach na: www.forum.ecotechnologie.pl
buduje dom

agakra39
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 08 gru 2011, 18:01
Lokalizacja: brzeszcze
Re: instalacja kotła gazowego dwufunkcyjnego w miejsce junke

autor: agakra39 » 13 gru 2011, 11:45

no dobrze ale jeśli będzie zamontowany bez ingerencji w dotychczasową instalację gazową wewnątrz budynku to też muszą być takie procedury?
agakra39

eco_wujo
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 43
Rejestracja: 22 wrz 2011, 20:14
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:
Re: instalacja kotła gazowego dwufunkcyjnego w miejsce junke

autor: eco_wujo » 13 gru 2011, 12:07

Jeśli w miejsce starego kotła zakładamy nowy to nie.
Ale jeśli w miejsce przytoczonego junkersa (podgrzewa tylko wodę użytkową a nie c.o.) montujemy kocioł dwufunkcyjny to tak, bo zmienia się znacząco zapotrzebowanie na gaz co trzeba zgłosić w Przedsiębiorstwie Gazowniczym.
buduje dom

agakra39
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 08 gru 2011, 18:01
Lokalizacja: brzeszcze
Re: instalacja kotła gazowego dwufunkcyjnego w miejsce junke

autor: agakra39 » 13 gru 2011, 12:31

zapotrzebowanie na gaz na umowie jest nie więcej niż 8000 m3 rocznie. Gazownia chce ode mnie tylko oświadczenie że brak jest ingerencji w istniejącą instalację oraz zaświadczenie kominiarza oraz próbę szczelności instalacji i nic więcej .I teraz nie wiem czy potrzebne są zezwolenia czy nie bo gazownia ich nie potrzebuje. Ale nie wiem co na to pow.inspektor budowlany ?
agakra39

eco_wujo
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 43
Rejestracja: 22 wrz 2011, 20:14
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:
Re: instalacja kotła gazowego dwufunkcyjnego w miejsce junke

autor: eco_wujo » 13 gru 2011, 15:24

Odnośnie "gazowni" w 100% się zgadzam potrzebują oświadczenie, opinię kominiarską oraz próbę szczelności. Na podstawie takich dokumentów puszczą gaz.
Jednak w przypadku zmiany urządzenia z 'junkersa" na kocioł dwufunkcyjny zmienia się jak mówiłem przepływ gazu potrzeba potwierdzenia obliczeniowego ze obecne przewody są wystarczające.
Poza tym zmiana urządzenia na inne o innych parametrach stanowi przebudowę instalacji (instalacja to przewody doprowadzające gaz, urządzenia gazowe oraz przewody spalinowe), więc zgdodnie z definicją Prawa Budowlanego wymagane jest pozwolenie.
Przypadków gdy jest realizowane bez pozwolenia jest wiele. I nic się nie dzieje. Jednak gdyby cokolwiek się stało to ewentualny ubezpieczyciel zacznie wnikać w temat i nie wpłaci ani złotówki gdy do tego dojdzie. Oczywiście zależy od jego znajomości tematu.
Moim zdaniem warto wykonać prosty projekt za kilkaset złotych mieć spokój. Pozwolenie na budowę jest bezpłatne w przypadku mieszkań i budynków jednorodzinnych.
buduje dom

agakra39
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 08 gru 2011, 18:01
Lokalizacja: brzeszcze
Re: instalacja kotła gazowego dwufunkcyjnego w miejsce junke

autor: agakra39 » 13 gru 2011, 17:48

mam pytanie czy może mi pan podać swojego maila mom pytanie ale nie chciałabym aby pojawiło się na forum :)
agakra39

eco_wujo
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 43
Rejestracja: 22 wrz 2011, 20:14
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:
Re: instalacja kotła gazowego dwufunkcyjnego w miejsce junke

autor: eco_wujo » 14 gru 2011, 10:43

Proszę wejść na moją stronę www.ecotechnologie.pl tam są dane do mnie. [/list]
buduje dom

eco_wujo
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 43
Rejestracja: 22 wrz 2011, 20:14
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:
Re: instalacja kotła gazowego dwufunkcyjnego w miejsce junke

autor: eco_wujo » 14 gru 2011, 10:43

Proszę wejść na moją stronę www.ecotechnologie.pl tam są dane do mnie.
buduje dom

inka7
Re: instalacja kotła gazowego dwufunkcyjnego w miejsce junke

autor: inka7 » 24 wrz 2013, 8:06

Montaż kotłów gazowych junkers Warszawa wszystkie typy autoryzacja Junkersa
W miejsce wcześniej zamontowanego kotła zgodnie z przepisami można wymienić , zamontować każdy podobny kocioł o porównywalnej mocy jeśli nic się nie zmieniło w miejscu montażu wcześniejszego kotła : jest prawidłowa wentylacja pomieszczenia , kubatura i odprowadzenia spalin .
www.udraznianie24.pl[/url]

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: instalacja kotła gazowego dwufunkcyjnego w miejsce junke

autor: Bolas » 28 wrz 2013, 19:53

Inka ile kosztuje u ciebie "tworzenie wizerunku w sieci"? Bo ostatnio dostałem takową propozycję od pewnej firmy :)

MarzenaZ
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 11 lis 2017, 22:22
Re: instalacja kotła gazowego dwufunkcyjnego w miejsce junkersa

autor: MarzenaZ » 26 lis 2018, 11:19

Stare pytanie, ale się podepnę. Czy jeśli wymieniam termę gazową na kocioł dwufunkcyjny, który będzie w tym samym miejscu, tylko rura będzie poprowadzona kominem (tym samym, którym wcześniej odchodziły spaliny), to czy muszę występować o pozwolenie na budowę? Tam był już kocioł dwufunkcyjny, potem terma, a teraz znowu dwufunkcyjny. Z gazowni warunki dostałam i powiedziano mi, że jeśli kocioł będzie wisiał w tym samym miejscu, to nie trzeba projektu.

MarzenaZ
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 11 lis 2017, 22:22
Re: instalacja kotła gazowego dwufunkcyjnego w miejsce junkersa

autor: MarzenaZ » 03 gru 2018, 11:47

Mam nadzieję, że nie trzeba. W końcu wszystkie formalności były załatwiane dwadzieścia parę lat temu, kiedy miałam podłączany gaz i zakładany pierwszy kocioł - dwufunkcyjny Mora. W każdym razie pan w gazowni, z którym załatwiałam warunki, powiedział, że jeśli kocioł bedzie wisiał w tym samym miejscu, to nie trzeba projektu.

MarzenaZ
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 11 lis 2017, 22:22
Re: instalacja kotła gazowego dwufunkcyjnego w miejsce junkersa

autor: MarzenaZ » 03 gru 2018, 12:46

Znalazłam tylko to: https://www.prawo.pl/biznes/czy-na-wymi ... 36434.html
Ale nie wiem, czy to się odnosi do mojej sytuacji. W każdym razie kolega wymieniał i niczego nie zgłaszał.


Wróć do „Instalacje gazowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości

Gotowe projekty domów