Energoszczędny dom Ytong vs Porotherm vs Thermomur/Izodom ?

Budownictwo energooszczędne zyskuje coraz większą popularność. Tu znajdziesz mnóstwo podpowiedzi na temat budowy domu energooszczędnego i pasywnego ? od opłacalności takiej inwestycji, poprzez wybór projektu i wykonawców, do technologii budowy i montażu instalacji.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

reysky
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 29 lis 2011, 18:51
Energoszczędny dom Ytong vs Porotherm vs Thermomur/Izodom ?

autor: reysky » 29 lis 2011, 20:43

Witam,

Czytałem na forum o różnego rodzaju technologiach i odnoszę wrażenie że osobie postronnej ciężko jest wybrać konkretną technologię budowy. Oczywiście każda ekipa budowlana poleca tylko ten jeden właściwy materiał. Jest to temat rzeka ale jednak można pewne zasady ująć w punktach co musi być spełnione aby był to energooszczędny dom.

Chcę wybudować dom aby jego zużycie było w granicach 30-50 kWh/m2 rocznie. Projekt domu został już wybrany jest to projekt pracowni Archipelag http://www.archipelag.pl/projekty-domow/naomi-g2/
Powierzchnia użytkowa to 179m2 (parter + poddasze). Działka i umieszczenie budynku spełnia zalecenia dla budownictwa energooszczędnego. W originale projekt zaleca stosowanie bloczków Ytong 24cm + 12 cm wełny docieplenia. Natomiast chciałbym dokonać zmian w tym projekcie abym mógł zejść z EP=109.15 kWh/(m2/rok), EK=106.12 kWh/(m2/rok) do 30-50 kWh/m2 rocznie.

Rozważałem następujące rozwiązania:

Ściany zewnętrzne
*YTONG Energo 36,5 cm lub 48cm + docieplenie wełną 20cm
lub
*Porotherm + 20cm styropianu
lub
*Izodom/Thermomur bez docieplenia U=0.11

Dodatkowo zastanawiam się nad zastosowaniem folii Alufox wewnątrz na ścianach i podłogach

*Fundament z dociepleniem

*Okna 3 szybowe U=0,7 W/m2K

*Dach z dociepleniem 30cm wełny

Ogrzewanie
Kocioł gazowy jednofunkcyjny
+ kominek z płaszczem wodnym okazjonalnie tylko dla klimatu lub jak Rosjanie zakręcą kurek :lol:

Wentylacja mechaniczna + Rekumperator odzysku ciepła z GWC

Proszę o doradzenie co możecie Państwo polecić aby spełnić założenia dla domu energooszczędnego.

sfirma
Aktywny
Aktywny
Posty: 195
Rejestracja: 17 gru 2010, 23:08
Lokalizacja: Lublin
Re: Energoszczędny dom Ytong vs Porotherm vs Thermomur/Izodo

autor: sfirma » 29 lis 2011, 23:08

Energooszczędne to są jedynie domy z drewna. Z racji technologii. Wykonanie bazuje głównie na oszczędności portfela inwestora a nie drogich eksperymentach, które przeżyją naszych pra pra prawnuków.
sławek

Tomek W.
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 417
Rejestracja: 22 cze 2011, 10:47
Lokalizacja: Cigacice
Kontaktowanie:
Re: Energoszczędny dom Ytong vs Porotherm vs Thermomur/Izodo

autor: Tomek W. » 30 lis 2011, 9:09

Rzeczywiscie lepiej jest podejść nie tyle próbując osiągnąć wartość wskaźnika, co dobrać rozwiązania, które nie podniosą nam kosztów inwestycji bardzo, a jendocześnie zmniejszą zapotrzebowanie na energię.

Inna kwestia że to nie EP a EK świadczy o energooszczędności domu, polecam przykład z ostatnich stron raportu BuildDesk - http://www.builddesk.pl/files/BuildDesk ... dynkow.pdf

Natomiast nie zgodzę się z sfirma - dom może być energooszczędny, i nie konieczie musi być bardzo drogi. W takim przypadku wystarczy dokonać optymalizacji projektu, poprzez określenie możliwych potencjalnych rozwiązań zmniejszających zapotrzebowanie, ich koszt oraz przeanalizować je względem potencjalnych oszczędności wynikających z zastosowania danej technologii/materiału.

Co do samego założenia - podejście bardzo dobre - najpierw maksymalne ograniczenie strat ciepła. To nawet w sytuacji wzrostów cen energii nie spowoduje znacznych wzrostów kosztów, przez co ROI (zwrot inwestycji) będzie krótszy.

Co do tego czy wartości które podałeś są właściwe - grubość izolacji 20 cm na scianie i 30 cm na dachu, to rzeważnie wartość bardzo opłacalna ze wzgledu na minimalizację kosztów (inwestycji i eksploatacji), jednakże bez szczegółowej analizy, nie dam Ci pewności czy dołożenie dodatkowych np. 5 cm nie da jeszcze lepszych efektów.
PozdrawiamTomek W.e-konsultant Rockwool

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Energoszczędny dom Ytong vs Porotherm vs Thermomur/Izodo

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 30 lis 2011, 9:52

reysky pisze:Witam,

Czytałem na forum o różnego rodzaju technologiach i odnoszę wrażenie że osobie postronnej ciężko jest wybrać konkretną technologię budowy. Oczywiście każda ekipa budowlana poleca tylko ten jeden właściwy materiał. Jest to temat rzeka ale jednak można pewne zasady ująć w punktach co musi być spełnione aby był to energooszczędny dom.

Chcę wybudować dom aby jego zużycie było w granicach 30-50 kWh/m2 rocznie. Projekt domu został już wybrany jest to projekt pracowni Archipelag http://www.archipelag.pl/projekty-domow/naomi-g2/
Powierzchnia użytkowa to 179m2 (parter + poddasze). Działka i umieszczenie budynku spełnia zalecenia dla budownictwa energooszczędnego. W originale projekt zaleca stosowanie bloczków Ytong 24cm + 12 cm wełny docieplenia. Natomiast chciałbym dokonać zmian w tym projekcie abym mógł zejść z EP=109.15 kWh/(m2/rok), EK=106.12 kWh/(m2/rok) do 30-50 kWh/m2 rocznie.

Rozważałem następujące rozwiązania:

Ściany zewnętrzne
*YTONG Energo 36,5 cm lub 48cm + docieplenie wełną 20cm
lub
*Porotherm + 20cm styropianu
lub
*Izodom/Thermomur bez docieplenia U=0.11

Dodatkowo zastanawiam się nad zastosowaniem folii Alufox wewnątrz na ścianach i podłogach

*Fundament z dociepleniem

*Okna 3 szybowe U=0,7 W/m2K

*Dach z dociepleniem 30cm wełny

Ogrzewanie
Kocioł gazowy jednofunkcyjny
+ kominek z płaszczem wodnym okazjonalnie tylko dla klimatu lub jak Rosjanie zakręcą kurek :lol:

Wentylacja mechaniczna + Rekumperator odzysku ciepła z GWC

Proszę o doradzenie co możecie Państwo polecić aby spełnić założenia dla domu energooszczędnego.

Dom tak zbudowany zużywa przynajmniej 100kWh /m2 rocznie. Lepiej jest izolować niż ociepolać - izolacja termiczna za murem jest mało skuteczna i z czasem zawilgnie. Centralny system ogrzewania nie nadaje się do domów o małych potrzebach ciepła. A budowanie dziś drogo domu zużywającego ponad 30kWh/m2 rocznie jest działaniem nieekonomicznym.
Dom energooszczędny ( do 30 kWh/m2 rocznie) musi mieć : Izolację zgodną z fizyką budowli czyli ciągłą ( ściana od środka) , niecentralny system ogrzewania pomieszczeń i cwu, WM z odzyskiem ciepła ( GWC jest niekonieczne przy dzisiejszych reku)
http://termodom.pl/inne/dom_pasywny/tre ... i_pasywnym i z budowy Obrazek
z katalogu... Obrazek

reysky
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 29 lis 2011, 18:51
Re: Energoszczędny dom Ytong vs Porotherm vs Thermomur/Izodo

autor: reysky » 01 gru 2011, 14:21

A co konkretnie poleca Pan do ocieplenia z wewnątrz ściany zbudowanej z Ytonga lub porotherem oraz jaki sposób ogrzewania?

W podesłanym linku widzę dosyć dobry współczynnik przenikania ciepła U o wartości 0,10 W/(m2K).:
- izolacja zewnętrzna z wełny mineralnej 20 cm,
- ściana konstrukcyjna z bloczków YTONG PP2/0,4 24 cm,
- izolacja wewnętrzna z wełny mineralnej 10 cm.

Natomiast na zdjęciu widzę żółtą folię na wełnę. Co to za folia?

reysky
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 29 lis 2011, 18:51
Re: Energoszczędny dom Ytong vs Porotherm vs Thermomur/Izodo

autor: reysky » 01 gru 2011, 14:26

Dzięki za linka ciekawy dokument. Bardziej skłonny jestem jednak docieplać wełną niż styropianem (nie mam do tego przekonania czy nie zbiera się tam wilgoć między ścianą a styropianem).
Jakie są teraz średnie koszty materiału docieplenia wełną:
20cm na m2?
10cm na m2?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Energoszczędny dom Ytong vs Porotherm vs Thermomur/Izodo

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 02 gru 2011, 8:46

Nie ma czegoś takiego w fizyce budowli ( jest to w każdym podręczniku) jak izolacja za murem . Po pierwsze, ze mur odprowadzałby ciepło do gruntu, po drugie taki styropian byłby mokry ( powyżej 1% zawilgocenia). Przy izolacjach U< 0.3 W/m2 xK musi być paroizolacja.

Hoover
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 42
Rejestracja: 10 gru 2011, 21:26
Re: Energoszczędny dom Ytong vs Porotherm vs Thermomur/Izodo

autor: Hoover » 11 gru 2011, 21:03

reysky pisze:Dzięki za linka ciekawy dokument. Bardziej skłonny jestem jednak docieplać wełną niż styropianem (nie mam do tego przekonania czy nie zbiera się tam wilgoć między ścianą a styropianem).
Jakie są teraz średnie koszty materiału docieplenia wełną:
20cm na m2?
10cm na m2?


Wilgoc moze sie zbierac byle nie skraplac .. zas to sie liczy - i tak nie liczac przy 25cm styropianu nie skropli sie nic ..

1m3 styropianu to 125pln (brutto 2011/12).

Hoover
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 42
Rejestracja: 10 gru 2011, 21:26
Re: Energoszczędny dom Ytong vs Porotherm vs Thermomur/Izodo

autor: Hoover » 11 gru 2011, 21:06

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Nie ma czegoś takiego w fizyce budowli ( jest to w każdym podręczniku) jak izolacja za murem . Po pierwsze, ze mur odprowadzałby ciepło do gruntu, po drugie taki styropian byłby mokry ( powyżej 1% zawilgocenia). Przy izolacjach U< 0.3 W/m2 xK musi być paroizolacja.


Tutaj sie musze zgoscic - w zadnym podreczniku fizyki budowli nie ma slowa 'muru' - sa przegdordy i tam z wyliczen Grasera wynika ze nie ma znaczenia gdzie owa izolacja sie znajduje dla przeplywu 'ciepla' / energi .. w odroznieniu od wilgoci - gidze kolosana sprawa jest izolacja od zewnatrz ..

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Energoszczędny dom Ytong vs Porotherm vs Thermomur/Izodo

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 13 gru 2011, 8:36

Hoover pisze:
reysky pisze:Dzięki za linka ciekawy dokument. Bardziej skłonny jestem jednak docieplać wełną niż styropianem (nie mam do tego przekonania czy nie zbiera się tam wilgoć między ścianą a styropianem).
Jakie są teraz średnie koszty materiału docieplenia wełną:
20cm na m2?
10cm na m2?


Wilgoc moze sie zbierac byle nie skraplac .. zas to sie liczy - i tak nie liczac przy 25cm styropianu nie skropli sie nic ..

1m3 styropianu to 125pln (brutto 2011/12).

Szanowny Panie - im grubsza izolacja tym większy problem z wilgocią - jakby Pan nie liczył nasycenie pary wodnej będzie w styropianie - Styropian nieźle chłonie wodę z dyfuzji pary, ale bardzo źle ją oddaje - Pobierane próbki styropianu ( 100cm3) z elewacji ( przy grubości większej jak 10 cm) ważyły od 4 do 7 g!!!
Na jakiej podstawie Pan uważa, że w styropianie (25 cm) nie wykropli się woda!? Proszę mi pokazać taki podręcznik!!!
WALKA Z WILGOCIĄ: http://www.superwand.pl/

AK47
Aktywny
Aktywny
Posty: 230
Rejestracja: 02 lut 2011, 10:51
Lokalizacja: Poznań
Re: Energoszczędny dom Ytong vs Porotherm vs Thermomur/Izodo

autor: AK47 » 14 gru 2011, 9:20

By zbudować energooszczędny domek poszukaj bardziej zwartej bryły coś na bazie kwadratu lub prostokąta, A ściana z BK , ceramiki lub sylikatów 25 cm plus 20/25 cm ocieplenia wystarczy, brak tarasów etc dobre okna, reku i dobre ocieplenie dachu oraz posadzki i fundamnentów i na pewno się uda:)
W domu szkieletowym też się da to uzyskać bez problemu, lecz ja jestem przeciwny domą szkieletowym bo idea która za nie przemawia to
" wytnijmy wszystkie lasy by wybudować domy , bo przy tradycyjnych materiałach wytwarzamy CO2 które są pokarmem dla tych drzew"
Dawniej się słuchało Moskwy a teraz Brukseli


Wróć do „Dom energooszczędny i dom pasywny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości

Gotowe projekty domów