Czy potrzebne mi są pozwolenia na kocioł CO?

Dowiedz się wszystkiego o instalacjach gazowych, które zagwarantują Ci bezpieczne i przyjazne mieszkanie. Wybierz odpowiedni piec gazowy - funkcjonalny i praktyczny.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

DanielB
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 09 cze 2011, 21:22
Czy potrzebne mi są pozwolenia na kocioł CO?

autor: DanielB » 09 cze 2011, 21:34

Witam,
Mam pewien problem, w którym nie mogą mi pomóc nawet w gazowni, bo nikt nie wie jak to do końca ugryźć.
Sytuacja: Mieszkanie 50m2 , Wrocław.
Poprzedni właściciel mieszkania, miał zamontowany w łazience junkers (podłączony do własnego przewodu kominowego), jednak zdemontował go i wyrejestrował w gazowni. Otwór do komina zamurował. Zamiast tego, zainstalował bojler elektryczny. Gaz pozostał doprowadzony do kuchenki.
Chcę powrócić do stanu sprzed przeróbek i w miejsce starego junkersa zamontować kocioł 2-funkcyjny.
Opinię z gazowni co do możliwości rozbudowy sieci mam pozytywną.
I teraz pytanie:
czy muszę:
- zrobić projekt budowlany?
- uzyskać opinię kominiarza ?
- uzyskać pozwolenie na budowę ?
- wsadzać kwasiaka w komin ?
czyli przejść wszystko tak jak przy budowie nowej sieci, czy może da się to zrobić w jakiś prostszy sposób?
Proszę o pomoc.

D-LPG
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 13 kwie 2011, 16:54
Lokalizacja: Opole
Re: Czy potrzebne mi są pozwolenia na kocioł CO?

autor: D-LPG » 10 cze 2011, 12:59

Musisz mieć projekt na wewnętrzną instalację gazu (piec, ujście spalin itd) - koszt ok. 500PLN. Konieczne jest również uzyskanie pozwolenia budowlanego- 30 dni od dnia zgłoszenia oraz 14 dni na uprawomocnienie decyzji. Starostwo może, lecz nie musi wymagać opinii kominiarskiej (wentylacja oraz ujście spalin- koszt ok 150PLM). Generalnie rzecz biorąc zaczynasz od początku cały proces uwzględniając istniejące instalacje, które można modyfikować w ramach zgłoszonego projektu budowlanego. pozdrawiam

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Czy potrzebne mi są pozwolenia na kocioł CO?

autor: Bolas » 26 cze 2011, 12:59

Może nie być możliwości podłączenia kotła (zbyt małe pomieszczenie techniczne - w twoim wypadku łazienka). Dodatkowo dochodzi doprowadzenie powietrza do spalania jeżeli nie zastosujesz kotła z zamkniętą komorą spalania to będziesz miał lipę. Opinia kominiarska w blokach mieszkalnych jest niestety wymagana. Dodatkowo musisz zgłosić to u administratora obiektu pamiętaj że odpowiadasz też za współmieszkańców.

Ekombig
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 07 lip 2011, 10:54
Kontaktowanie:
Re: Czy potrzebne mi są pozwolenia na kocioł CO?

autor: Ekombig » 08 lip 2011, 11:11

No generalnie jest z tym sporo problemów i czasami byle błahostka potrafi przesądzić o tym, czy pozwolenie będzie, czy też nie. To jest niestety blok mieszkalny więc po pierwsze przestrzeń jest ograniczona, a po drugie nie jesteśmy sami sobie.

Killatha
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 71
Rejestracja: 19 paź 2011, 6:01
Lokalizacja: Zabrze
Re: Czy potrzebne mi są pozwolenia na kocioł CO?

autor: Killatha » 23 lis 2011, 12:12

DanielB pisze:
czy muszę:
- zrobić projekt budowlany?
- uzyskać opinię kominiarza ?
- uzyskać pozwolenie na budowę ?
- wsadzać kwasiaka w komin ?
czyli przejść wszystko tak jak przy budowie nowej sieci,

dokładnie tak
łatwiej się nie da
wiedza i doświadczenie przychodzą z wiekiem, najczęściej z wiekiem od trumny

eco_wujo
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 43
Rejestracja: 22 wrz 2011, 20:14
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:
Re: Czy potrzebne mi są pozwolenia na kocioł CO?

autor: eco_wujo » 11 gru 2011, 13:51

W tym przypadku musisz przejść typowe postępowanie w całości:
- pozyskać warunki z gazowni co już masz
- wykonać projekt wewnętrznej instalacji gazowej
- wykonać opinię kominiarską
- otrzymać pozwolenie na budowę (tu będzie wymagana w/w opinia oraz zgoda wspólnoty na roboty budowlane)
- po uprawomocnieniu pozwolenia zgłosić roboty w nadzorze budowlanym
- wykonać instalację
- zgłosić do gazownie nagazowanie instalacji
- złożyć dokumenty mówiące o zakończeniu robót w nadzorze budowlanym

Trochę tego jest ale baz przesady da się w miarę gładko to przejść.
P.S. zamontuj bezwzględnie kocioł z zamknięta komorą spalania. dla niego minimalna kubatura pomieszczenia wynosi 6,5 m3. do kotła musisz dostarczyć powietrze. W razie czego zapraszam na moje forum tam bardziej szczegółowo o formalnościach i podłączeniach.
buduje dom


Wróć do „Instalacje gazowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 39 gości

Gotowe projekty domów