jakie kolektory wybrać ?

Kolektory słoneczną pochłaniają energię słoneczną i w inteligentny sposób i zamieniają ją na energię cieplną w naszych domach. Dowiedz się o wadach i zaletach kolektorów.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

maciashlm
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 23 wrz 2011, 13:28
Re: jakie kolektory wybrać ?

autor: maciashlm » 23 wrz 2011, 13:35

JA POLECAM FIRME SUNSAVE, ONI MONTOWALI MI KOLEKTORY SŁONECZNE I DLA MNIE IDEALNIE. ZAJELI SIE WSZYSTKIM, SZYBKO , SPRAWNIE PROFESJONALNIE!
JA JESTEM ZADOWOLONY I POLECAM! :lol:

jak by ktoś był zainteresowany podaje link do strony
www.sunsave.pl

przedstawiciel wszystko wyjaśni, dobierze właściwy zestaw i załatwi dofinansowanie

:D

tak to powinno wyglądac :lol:

maniek123
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 22 lis 2011, 21:50
Re: jakie kolektory wybrać ?

autor: maniek123 » 22 lis 2011, 22:02

Zajrzyj na tą stronkę tam masz odpowiedzi na twoje pytania: http://www.odnawialne-w-domu.pl/instalacje_solarne
Manius

tygrysko
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 01 kwie 2009, 18:33
Lokalizacja: zalesie
Re: jakie kolektory wybrać ?

autor: tygrysko » 23 lis 2011, 8:25

Powiem wam że założyłem 2 kolektory płaskie na 300l zbiornik we wrześniu.Z tego co zauważyłem to 2 kol. mi wystarczą od wiosny do jesieni a zimą zdał by się jeszcze jeden ,ale i tak jest spoko.Nadmieniam że ogrzewam tylko wodę do mycia na 8 osób. :D

maniek123
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 22 lis 2011, 21:50
Re: jakie kolektory wybrać ?

autor: maniek123 » 23 lis 2011, 14:47

Jeśli szybko spłacisz kredyt to realna dotacja wynosi ponad 30% poczytajcie:
http://www.odnawialne-w-domu.pl/jak_finansowac
Manius

Kasia35
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 09 gru 2011, 19:21
Re: jakie kolektory wybrać ?

autor: Kasia35 » 09 sty 2012, 22:11

Ja kolektorów jeszcze nie mam, planuję zakup na ten rok i tak myślę, że chyba najlepiej na wiosnę? mam nadzieję, że finansowo uda nam się wszystko połapać. Szukamy od jakiś dwóch miesięcy i chyba wybierzemy Solar-Tech a dokładnie taki zestaw LUX http://www.solar-tech.pl/index.php/systemy-solarne Cena wydaje mi sie przystępna i obiecują gwarancję satysfakcji na 2 lata i mysle, że to będzie to
tylko myslę, czy opłaca się starać o dotację- ile moge zyskac przy takim zestawie? oczywiście tak orientacyjnie? bo czytałam gdzies, że wiekszośc tej dotacji zżerają opłaty kredytu i nie ma po co sie w to pchać? jak myslicie?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: jakie kolektory wybrać ?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 10 sty 2012, 2:14

Ile można zyskać? Gdyby dotacja była 100% to roczne zużycie energii na cwu wzrasta około 2 x. '
By pisać o zyskach - należy sprawdzić ile się zużywa, Proszę oszczędnie gospodarując ciepłą wodą ( bo o oszczędzanie tu chodzi) i podać ile dziennie Pan zużywa jej na osobę . Ja "zebrałem" zmierzyłem - prysznic mam niecałe 3 litry.minutę w kuchni zmywarka - nie wychodzi mi 30 litrów.

Kesz
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 10 sty 2012, 13:02
Lokalizacja: Wielkopolska
Re: jakie kolektory wybrać ?

autor: Kesz » 10 sty 2012, 20:38

Co do zestawów, to jeszcze się nimi nie interesowałem dogłębnie, ale gotowego zestawu raczej bym nie kupował wierząc sprzedawcy we wszystko co mówi i ma w ulotce. Instalacja słonecznego systemu grzewczego powinna być zaprojektowana w sposób szczególnie dokładny a urządzenia prawidłowo dobrane.
Niby wężownica powiększona o 30%, ale po co? Jaką ma obecnie powierzchnię grzewczą a jaką miała przed powiększeniem? Przecież jej zadaniem jest jak najlepsze przekazanie ciepła z płynu solarnego do magazynowanej wody a co się z tym wiąże zapewnienie odpowiedniej temperatury mieszanki glikolu i wody na powrocie do kolektora. Wężownica taka powinna mieć odpowiednią moc a tu nic takiego o niej nie ma, prócz chwaleniem się że została powiększona
Uzysk energetyczny 751 kWh/m2/rok super, extra, pięknie, ale wartość ta, to wynik badania w laboratorium przy zapewnieniu odpowiednich parametrów pracy całej instalacji i na dodatek przy 1000W/m2.
Co do samych kolektorów Solar-Tech Robiłem w tym roku analizę większości kolektorów słonecznych dostępnych na naszym rynku posiadających znak Solar Keymark (również Solar-Tech) i nie uznam tych kolektorów za cud techniki. Dla większości odbiorców ważna jest cena kolektora słonecznego a nie od dziś wiadomo, że kolektory próżniowo-rurowe są droższe od płaskich, mimo że te drugie często posiadają większa moc maksymalną a niższą cenę, skąd za 1W uzyskanej mocy zapłacimy mniej. Kolektory Solar-Tech miały ten wskaźnik na poziomie około 3,30 3,70 zł/W (przy mocy maksymalnej osiąganej przy natężeniu promieniowania 1000W/m2). Na rynku jest wiele kolektorów próżniowo-rurowych, dla których powyższy wskaźnik jest o wiele mniejszy. Na dodatek strata mocy kolektora Solar-Tech w porównaniu z innymi próżniówkami jest mało zadowalająca no ale wiadomo, że lepsza od kolektorów płaskich.
I kolejne pytanie, czy wybór kolektorów próżniowych został na pewno dobrze przemyślany przez Panią? Czy orientowała się Pani również wśród kolektorów płaskich? Czy decyzja zapadła pod wpływem obecnej opinii wśród przyszłych nabywców, którym mydli się oczy reklamą i marketingiem, że kolektor próżniowy jest o wiele lepszy od płaskiego?
Jeśli chodzi o dotację, to zawsze warto się starać, gdyż można zaoszczędzić jakąś kwotę pieniędzy. Wiadomo, że tych 45% to na pewno z tego nie będzie (orientacyjnie jest to przeważnie 30-37%, czasem mniej), no ale wszystko zależy od opłat w banku jak i szybkości spłaty kredytu. Jak dla mnie dotacje te, to i tak dobry pomysł, bo bez nich nie byłoby takiego popytu na kolektory w Polsce. Tylko aby inwestycja taka była opłacalna, musi być dokładnie przemyślana i zależy od czynników większości znanym, m.in.: ilości zużywanej ciepłej wody, obecnego sposobu podgrzewania c.w.u., lokalizacji budynku pod względem rejonu w Polsce jak i położenia względem stron świata połaci dachu itp. Ważne jest jak już podkreśliłem dokładne zaprojektowanie całej instalacji z kolektorami co wiąże się z doborem odpowiednich urządzeń, ich wielkości itd.
Pozdrawiam.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: jakie kolektory wybrać ?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 10 sty 2012, 20:59

Zużywam około 30 litrów cwu dziennie jestem w domu 300 dni ogrzanie tego prądem w systemie niecentralnym kosztuje mnie maksymalnie 150 zł rocznie ( kWh 0.53zł) Ile zapłacę za cyrkulację latem i utrzymanie ciepła w zasobniku zimą ???

Kesz
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 10 sty 2012, 13:02
Lokalizacja: Wielkopolska
Re: jakie kolektory wybrać ?

autor: Kesz » 12 sty 2012, 23:23

Widzę, że Pan Tomasz to przeciwnik kolektorów słonecznych. Wiadomo nie od dziś, że kolektory słoneczne sprawdzają się w budynkach o znacznym zużyciu wody. Pan pisze, że zużywa 30 litrów - w zasadzie, to pewnie większość osób w ciągu doby zużywa tyle w domach jednorodzinnych a w wielorodzinnych pewnie jeszcze mniej. No i na dodatek z tego co Pan napisał, to temper. wody u Pana to 37 st. C, ale niektórzy znów wolą mieć większą temperaturę w kranie a zwłaszcza w budynkach wielorodzinnych musi być zapewniona w punkcie poboru to 55 st.C inaczej są skargi mieszkańców że nie ma ciepłej wody (a z tym już się spotkałem). W projektowaniu instalacji z kolektorami przyjmuje się, że mieszkaniec zużywa średnio 50 l/d, a że mentalność ludzka jest dziwna, to nie ukrywajmy, że skoro ktoś ma pojemnościowy zasobnik c.w.u., to nie będzie oszczędzać na wodzie, zwłaszcza, że podgrzewa ją latem za darmo Słońcem. Co do strat ciepła z zasobnika, to wahają się one w bud. jednorodzinnych pomiędzy 1,5 a 3 kWh/dobę (przy wysokojakościowych zasobnikach).
Pan podgrzewa wodę prądem cały rok, ale większość ludzi, np. na wsiach, czy obrzeżach mniejszych miast posiada piece na węgiel, co w zasadzie powoduje, że zimą c.w.u. i tak podgrzewana jest piecem ogrzewającym jednocześnie budynek a instalacja taka posiada zasobnik pojemnościowy. Latem znów korzystają z prądu. Wg mnie dla osób takich kolektory słoneczne, to dobre rozwiązanie, gdyż latem już oszczędzamy pewną cześć pieniędzy idącą na prąd. Jeśli mowa o oszczędzaniu, to i tak coraz częściej mieszkańcy (zwłaszcza bud. wielorodzinnych) montują dla oszczędności wody perlatory, czy baterie bezdotykowe.
Są ludzie, którzy wierzą w kolektory słoneczne i montują je z chęcią. Są i przeciwnicy twierdzący, że to żadna oszczędność, gdyż zużywa się więcej wody przez to itp. Każdy ma swoje racje. Nie ukrywam, że ja należę do pierwszej grupy tych osób i jak dla mnie, takie rozwiązanie zwłaszcza dla regionów wiejskich (skąd sam pochodzę), to bardzo dobry pomysł na montaż kolektorów, zwłaszcza że większość ludzi i tak posiada dodatkowe studnie głębinowe z których czerpie wodę na własny użytek przez cały rok.
Pozdrawiam.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: jakie kolektory wybrać ?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 13 sty 2012, 4:08

Lać wodę by uzasadnić solary...
Nie izolować domu by uzasadnić pompę ciepła... ( przecież nawet w tak beznadziejnym forum jakim jest Murator już ktoś napisał, że nie po to się dom izoluje by pompę ciepła zakładać.
Otóż Szanowny Panie 35 litrów na osobę dziennie to dane UE
Pan też nalał dużo wody pomijając pytanie i sedno sprawy.
Ile rocznie zużywa energii na obsługę samego siebie ( cyrkulacje zewnętrzna i wewnętrzna, straty na zasobniku np. 400 l gdy dogrzewamy, straty na rurkach gdy dogrzewamy ) układ z solarem.
Ile zużywa Pan dziennie cwu ?
Można konkretnie?
i... Nie jestem przeciwnikiem solarów! Tylko oszukiwania, że na tym można zaoszczędzić!

instalator 7
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 347
Rejestracja: 14 sty 2012, 11:07
Re: jakie kolektory wybrać ?

autor: instalator 7 » 14 sty 2012, 11:33

do Kesz:
Jestem autoryzowanym instalatorem Solar-Tech i pozwól że wyjaśnie ci parę rzeczy.
1.Wężownica o powierzchni większej o 30% w zbiorniku przyczynia się do szybszego oddawania ciepła z solarów. Wężownica o większej powierzchnia ma większą moc, zobacz http://www.solar-tech.pl/images/Pliki/z ... r-Tech.pdf
2.Co do za współczynnik zł/W?. Jak można oceniać kolektory tylko na podstawie mocy maksymalnej i ceny. Im kolektory maja większą moc maksymalna tym szybciej przecież przegrzeją zbiornik co jest logiczne i odpowiada moim obserwacjom z praktyki. Kolektory płaskie tak dobrze grzeją wodę latem, że trzeba je zasłaniać bo przegrzewają zbiorniki. Co do cen katalogowych ... Z tego co wiem to Solar-Tech robił ostatnio promocję świąteczną gdzie sprzedawał kolektory z 50% rabatem.
Czy po paru latach eksploatacji sprawdzał Pan co dzieje się wewnątrz kolektora płaskiego? Ja to widziałem i powiem tak: ,,jest tam jeden wielki syf''. Słyszałem też opinie ludzi, jak kolektory płaskie słabiej działaja po 5 latach eksploatacji, mimo że są jeszcze na gwarancji.
3. Co do dotacji , to zgadzam się, po odjęciu wszystkich kosztów pozostaje ok 30%.

instalator 7
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 347
Rejestracja: 14 sty 2012, 11:07
Re: jakie kolektory wybrać ?

autor: instalator 7 » 14 sty 2012, 11:53

do Tomasz_Brzeczkowski
Też nie lubię oszustów. Denerwują mnie instalatorzy (przedstawiciele handlowi) którzy, aby więcej sprzedać udowadniają swemu klientowi na siłę, że zużywa przecież 60 a nawet 70l/ d ciepłej wody na osobę. Robią obliczenia, gdzie używają maksymalnych parametrów kolektorów, a całkowicie pomijają straty na rurociągu i na zbiorniku. Zapominają że im większy dobierze się zbiornik tym większe będą na nim straty ciepła zimą, a z kolei jak dobierzemy zbyt mały zbiornik to będą przegrzewy. Celowo nie mówią nic o kosztach eksploatacji, wymianach glikolu i kosztach przeglądów. Poza tym wciskają klientom że im kolektor tańszy tym lepszy, bo jak twierdzą wszystkie kolektory słoneczne działają tak samo.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: jakie kolektory wybrać ?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 14 sty 2012, 12:23

Dla mnie oszczędność - to małe zużycie - wg UE zużywamy 35 l cwu dziennie. to 160zł rocznie ronczie ( bo nie jesteśmy w domu 365 dni) prądem ! Ja nie zużywam nawet 30 l - warto zmierzyć.. Ustawić sobie prysznic na 3 l/min. i 70 l nie wyjdzie... ale nawet przy 70l cwu dziennie solar nie nie opłaci - to 320 zł rocznie na osobę!

Adam45Lasko
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 16 sty 2012, 21:27
Lokalizacja: Małopolska
Re: jakie kolektory wybrać ?

autor: Adam45Lasko » 16 sty 2012, 21:39

Witam. Miszkam w Małopolsce. W moim rejonie z tego co się orientowałem sa takie firmy jak Hewalex, Solartime i Solartech i Vissmann. Proszę niech ktoś mi powie którą z tych firm by polecił. Jak sprawdzałem ceny to Vissman ma najdrożej. A Hewalex najtaniej ale czytałem w internecie że to nie za dobry pomysł. Solartime to ponoć dobre (ma je taki facet ze wsi ale z nim nie gadam i nie mam jak zapytać )
Bardzo proszę o pomoc.

Luk45
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 17 sty 2012, 9:33
Re: jakie kolektory wybrać ?

autor: Luk45 » 17 sty 2012, 9:55

Hej, od 4 lat mam zestaw 3 kolektorów z Hewalexu i 300 l zbiornik. Kupiłem je jeszcze przed tą dotacją 45 %. Działają tak sobie:/ Nie mam dużego zużycia wody a latem temperatura na zbiorniku nie przekracza 55 stopni. Zastanawiam się nad wymianą, Znajomi zamontowali kolektory niemieckiej produkcji z których są bardzo zadowoleni. Temperatura wody często dochodzi do ok 70 stopni. Jak masz wybór, wybierz niemieckie. Takie jest moje zdanie.


Wróć do „Kolektory słoneczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 58 gości

Gotowe projekty domów