Problem z dobraniem wielkości kotła

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

raaistlin
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 20 paź 2011, 10:46
Problem z dobraniem wielkości kotła

autor: raaistlin » 20 paź 2011, 10:53

Witam, tematów takich jest tysiące, jednak po zapoznaniu się z nimi zakładam nowy.

Chcę wymienić piec w swoim domku wolnostojącym, aktualny jest z 1978 roku, więc trochę stary. Jego moc to 18Mcal, co w zasadzie w przeliczeniu daje około 21kW (z tego, co przeczytałem).

Metraż mojego domu wynosi 120m2, posiadam parter oraz 1 piętro oraz oczywiście piwnica, ale ta ogrzewana nie jest. Budownictwo stare, ocieplany z zewnątrz styropianem. Grzejniki dość grube, żeliwne (też stare budownictwo), do tego posiadam bojler na ciepłą wodę.

Teraz problem jest następujący - dzwoniąc po różnych sklepach spotykam się z masakryczną wręcz rozbieżnością. Jedni mówią, iż spokojnie wystarczy mi piec 15 kW, inni się upierają, że musi być 20, a nawet 25. Zwariować idzie. Gdzieś tu przeczytałem, iż 10m2 = 1kW + 10% do całości, czyli faktycznie wystarczyłaby mi piętnastka. Proszę o pomoc mniej więcej w określeniu wielkości pieca, żebym wiedział, których sprzedawców od razu odsyłać z kwitkiem, a którym mniej wiecej ufać.

Piec będzie ogrzewał głównie na węgiel kamienny, brunatny i drzewo. Inne materiały, ze względu na lokalizację, mnie nie interesują.

Ach, prosiłbym o w miarę czytelne porady, bez tego marketingowego bełkotu i wykłócania się co do jakości pieców.

Pozdrawiam

asolt
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1130
Rejestracja: 05 maja 2011, 7:44
Lokalizacja: Dąbrowa Tarnowska
Re: Problem z dobraniem wielkości kotła

autor: asolt » 20 paź 2011, 13:49

Trzeba wykonać dokładne i rzetelne obliczenia zapotrzebowania na ciepło i projektowe obciążenie cieplne budynku, czyli taki mały audyt energetyczny.
i na podstawie otrzymanych wyników dobrać moc kotła.
Służę pomocą , wiadomość na PW

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: Problem z dobraniem wielkości kotła

autor: Jarecki79 » 20 paź 2011, 16:24

Dolnego spalania to możesz koło 14-15kW szukać. Tutaj gruby węgiel typu orzech jako podstawa

Jak ma być np. na miał tzw całodobowy z zasypem cyklicznym, to na to 120m2 powinieneś wybrać 20kW, tak aby jego średnia eksploatacyjna wynosząca ok.14kW pozwalała na obsługę ok. raz na dobę.
Tego typu kotły zasypuje się po dolna krawędź drzwiczek zasypowych i odpala od góry.
Opał takiej konstrukcji to drobne sorty węglowe, czyli miały, groszki w granulacji ok.0-35mm
Lepiej pali się groszkiem (mówiąc w/g własnych doświadczeń w opalaniu takiej konstrukcji).

Groszku proszę nie mylić z opałem o nazwie ekogroszek przeznaczonym do podajników!
To inne granulacje i inne ceny :)


Zatem rozbieżności w polecanej mocy mogły wynikać z innych typów kotłów i jednocześnie innego sposobu ich doboru.

Killatha
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 71
Rejestracja: 19 paź 2011, 6:01
Lokalizacja: Zabrze
Re: Problem z dobraniem wielkości kotła

autor: Killatha » 21 paź 2011, 10:59

rozbieżności mogły wynikać również z cen, które proponowali producenci
jakieś 8 lat temu wśród instalatorów "modne" były kotły Aristona
po drugie, firmy instalacyjne z reguły zawyżają moc zainstalowaną
żaden nie chce usłyszeć skargi że w pomieszczeniach mieszkalnych jest zimno, a że użytkownik płaci za opał jak za zboże to już go nie interesuje
zawyżone zapotrzebowanie na opał wiąże się z małym drobiazgiem - kocioł poniżej swojej mocy nominalnej pracuje z obniżoną sprawnością
wiedza i doświadczenie przychodzą z wiekiem, najczęściej z wiekiem od trumny

grzeli
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 72
Rejestracja: 22 paź 2011, 7:44
Kontaktowanie:
Re: Problem z dobraniem wielkości kotła

autor: grzeli » 22 paź 2011, 9:32

Zgadzam się z kolegą Jarecki.

raaistlin
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 20 paź 2011, 10:46
Re: Problem z dobraniem wielkości kotła

autor: raaistlin » 22 paź 2011, 14:10

Dzięki wielkie, trochę mi się rozjaśniło w temacie :)


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: FB ext hit [Bot] i 193 gości

Gotowe projekty domów