Płytki klinkierowe na elewacje

Szukasz odpowiedniego materiału na ściany swojego domu? Nie wiesz jakie materiały będą odpowiednie do ich wzniesienia i wykończenia? Jakie trzeba ponieść koszty wynajęcia ekipy remontowej? Tutaj znajdziesz odpowiedzi.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

borygo123456
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 09 cze 2009, 12:38
Płytki klinkierowe na elewacje

autor: borygo123456 » 28 sie 2011, 18:49

Witam,
wkrótce będę ocieplał dom. Ściany mam zbudowane z pustaka ceramicznego 25 cm na to chce przykleić 14 cm styropianu, tynk. Chciałbym urozmaicić elewację dlatego pomyślałem o zastosowaniu płytki klinkierowej na elewacji. Płytki byłyby przyklejone na wykuszu i powyżej, przy wejściu i w okół bramy garażowej. Nie jestem budowlańcem dlatego mam kilka pytań do osób, które się tym zajmują lub zastosowały coś takiego u siebie.
W jaki sposób przykleja się płytki do styropianu, czy identycznie jak pod tynk: styropian na klej, kołki, siatka zatopiona w kleju, grunt ? Czy są jakieś ograniczenia na grubość styropianu ? Takie płytki sporo ważą czy pod wpływem ciężaru nie odklei się cały styropian ? Jak ewentualnie to wzmocnić ? Czy są jakieś ograniczenia co do wysokości na jakiej mogą być przyklejane płytki (u mnie w najwyższym miejscu byłoby 6m)? Jak takie płytki wyglądają po kliku latach, czy nie pojawiają się białe wykwity ? Czy płytki nie odpadają ?
Zastanawiałem się na płytkami w stylu rustica, chropowate - tylko czy takie nie nasiąkają wodą a w zimę pękają, odpadają ?
Wiem sporo pytań, mam jeszcze więcej :) ale lepiej pytać przed niż po fakcje. Będę wdzięczy za wszystkie opinie, linki itp.

Mattias
Aktywny
Aktywny
Posty: 273
Rejestracja: 23 mar 2010, 16:10
Re: Płytki klinkierowe na elewacje

autor: Mattias » 06 wrz 2011, 18:14

przy ścianach 3w trzeba pamiętać o przerwie powietrznej bo ocieplenie sie posypie

Awatar użytkownika
P_S_O
Aktywny
Aktywny
Posty: 123
Rejestracja: 15 wrz 2011, 19:29
Re: Płytki klinkierowe na elewacje

autor: P_S_O » 17 wrz 2011, 8:17

Witaj,

Prawidłowe położenie płytek na elewacji nie jest sprawą prostą. Obowiązują tu nieco inne zasady. W sprawach szczegółowych instrukcji prosze skonatktować się ze mną na poniższego maila: pasjonaci.systemow.ocieplen@gmail.com.

Pozdrawiam,
Pozdrawiam,
P_S_O

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Płytki klinkierowe na elewacje

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 17 wrz 2011, 9:13

Czy płytki odpadną... Tak przy 14 cm styropianu i braku paroizolacji - będzie w styropianie wilgoć z dyfuzji pary wodnej z powietrza wewnętrznego - w połączeniu z ujemna temperaturą... Obrazek

Awatar użytkownika
P_S_O
Aktywny
Aktywny
Posty: 123
Rejestracja: 15 wrz 2011, 19:29
Re: Płytki klinkierowe na elewacje

autor: P_S_O » 17 wrz 2011, 11:34

Nie odpadną.
Mogę wskazać adresy budynków które nadzorowałem - nie odpadają.
I nie ma paroizolacji.
Pozdrawiam,

P_S_O

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Płytki klinkierowe na elewacje

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 17 wrz 2011, 12:40

Jak to Pan nadzorował? I Pan raczy się nie znać?
Jeżeli jest 14 cm (lub więcej ) styropianu bez paroizolacji to odpadną - styropian chłonie wodę. Przy tej grubości woda z dyfuzji pary wodnej spotka się z ujemną temperaturą. Chyba, ze jest dystans między styropianem a murem. Wtedy szczelina słabo wentylowana zapobiegnie zawilgoceniu styropianu ale też spowoduje znaczne zmniejszenie oporu cieplnego sciany, czyli nieskuteczna bedzie izolacja termiczna. .

Awatar użytkownika
P_S_O
Aktywny
Aktywny
Posty: 123
Rejestracja: 15 wrz 2011, 19:29
Re: Płytki klinkierowe na elewacje

autor: P_S_O » 17 wrz 2011, 19:46

Proponuję aby stonował Pan swoje wypowiedzi.
W brańży dociepleń jestem obecny od 1988 roku i na samym początku owszem popełniałem sporo błędów. Ale dość szybko zdobywałem wiedzę i doświadczenie. I w życiu by mi nie przyszło do głowy aby komuś źle doradzić. Natomiast mam wątpliwości co do Pańskiej pomocy forumowiczom. Jest Pan ukierunkowany na jeden rodzaj technologii który znam, ale który uważam za ostateczność.

Co do płytek na elewacjach z przyjemnością się z Panem zmierzę - bo jest to mój konik.
Pozdrawiam,

P_S_O

szymek33
Aktywny
Aktywny
Posty: 135
Rejestracja: 05 lis 2016, 9:46
Re: Płytki klinkierowe na elewacje

autor: szymek33 » 02 lut 2017, 20:39

Ciekawa dyskusja, szkoda, że się nie rozwinęła. W każdym razie trochę czasu od niej upłynęło i warto uzupełnić wiedzę o klinkierze elewacyjnym. Polecam w tym celu artykuł: http://www.liderbudowlany.pl/artykul/751/klinkier-elewacyjny

valdeko
Aktywny
Aktywny
Posty: 161
Rejestracja: 10 kwie 2015, 6:37
Re: Płytki klinkierowe na elewacje

autor: valdeko » 20 lut 2017, 12:20

Można zrobić bardzo ładny mix dać tynk silinonowy Foveo + klinkier (wybrana kolorystyka) w niektórych miejscach. Dwa bardzo dobre i ładnie wyglądające materiały na pewno dadzą fajny i ciekawy efekt.

wikkis
Aktywny
Aktywny
Posty: 109
Rejestracja: 26 lis 2015, 16:38
Re: Płytki klinkierowe na elewacje

autor: wikkis » 26 lut 2017, 17:13

valdeko pisze:Można zrobić bardzo ładny mix dać tynk silinonowy Foveo + klinkier (wybrana kolorystyka) w niektórych miejscach. Dwa bardzo dobre i ładnie wyglądające materiały na pewno dadzą fajny i ciekawy efekt.


U sąsiadów w wakacje był nakładany foveo bez klinkieru i wygląda bardzo elegancko.

alexo
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 52
Rejestracja: 30 maja 2016, 9:08
Re: Płytki klinkierowe na elewacje

autor: alexo » 03 mar 2017, 14:00

Myślę, że to świetny pomysł. Posiadamy cegły ręcznie formowane na fasadzie i słupkach ogrodzeniowych i całość prezentuje się wspaniale!

dosu665
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 24 kwie 2018, 17:52
Re: Płytki klinkierowe na elewacje

autor: dosu665 » 24 kwie 2018, 18:10

Do układania płytek klinkierowych na elewacji nalepiej używać specjalnego styropianu np. Artbrick:

Obrazek

Prowadnice sprawiają, że płytki klinkierowe nie zsuwają się, a ryflowana płyta zwiększa przyczepność zaprawy i płytek.

Koszty wykonawstwa elewacji są nawet o połowę mniejsze. Poziome i pionowe prowadnice ułatwią montaż - płytki możesz układać zaczynając w dowolnym miejscu elewacji. Tego typu styropian można łączyć z tynkiem, drewnem i innymi systemami dociepleń.

Paleta kolorów: https://www.artbrick.pl/plytki-elewacyjne

molotov25
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 23 sie 2018, 11:07
Re: Płytki klinkierowe na elewacje

autor: molotov25 » 24 sie 2018, 13:36

Jeśli chcemy mieć pewność, że płytki będą ułożone idealnie równo i nic nie odpadnie to warto poczytać o systemie iso-klink-pur: http://www.alhar.pl/dane-techniczne/montaz-systemu/ . Pomysł ciekawy a podobno istniejący od wielu lat. Sami dowiedzieliśmy się od znajomego budowlańca, który montuje to na budynkach od mieszkalnych aż po duże obiekty. Płyty klinkierowe z prawdziwymi płytkami a nie żadną imitacją przykręca się kołkami i uszczelnia pianką. Potem wystarczy zafugować i gotowe. Wszystko idzie sprawnie i szybko.

TomekŚmialek
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 50
Rejestracja: 05 lut 2019, 19:54
Re: Płytki klinkierowe na elewacje

autor: TomekŚmialek » 24 mar 2019, 21:19

Skontaktuj się z takim sklepem: Klinkierbud. Dane do nich znajdziesz na stronie www.klinkierbud.pl. Ja jak miałem wątpliwości, to odpowiedzieli na wszystkie moje pytania.

szikata
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 77
Rejestracja: 27 gru 2017, 12:06
Re: Płytki klinkierowe na elewacje

autor: szikata » 27 mar 2019, 6:10

U mnie będą teraz kładzione płytki klinkierowe na obmurówce fundamentu (opaska). Dopiero teraz, chociaż mieliśmy to robić dwa sezony temu... ;-) Płytka to Terca Pomerania. Czerwona, gładka, z ciekawym frezem na brzegach. Wygląda bardzo ładnie i jest równa.


Wróć do „Ściany”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości

Gotowe projekty domów