Papa termozgrzewalna do izolacji ścian piwnic

Fundament może być wykonany z różnych materiałów, a jego poprawne wykonanie jest podstawą budowy domu. Jeżeli jeszcze nie wiesz jakiego materiału użyć do budowy swojego domu to w tym dziale z pewnością poznasz zalety i wady różnych materiałów i rodzajów fundamentów.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

borygo123456
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 09 cze 2009, 12:38
Papa termozgrzewalna do izolacji ścian piwnic

autor: borygo123456 » 03 sie 2011, 20:48

Proszę o informację jakiego środka mogę użyć do przygotowania podłoża (ściany) pod papę zgrzewalną. Chce zaizolować ściany piwnicy od strony zewnętrzne. Ściany mam wykonane z bloczka betonowego na to położyłem dysperbit (jako grunt), IZOHAN IZOBUD WM, styrodur, folia kubełkowa. Po roku od zakończenia budowy okazało się że do piwnic dostaje się woda (po większych deszczach). Z tego co zauważyłem na łączeniu ławy fundamentowej że ścianą. Okopałem całe ściany piwnic, zdjąłem folie kubełkową. Planuje na styrodur położyć klej zatopiony w siatce do 50 cm od lawy fundamentowej, na to chce położyć papę termozgrzewalną, która będzie zachodzić na ławę fundamentową i 5 cm poniżej. Na docisk papy chce położyć 2 rzędy bloczka fundamentowego (cieńszą stroną). Bloczek chce zabezpieczyć IZOHAN IZOBUD WM na końcu będzie ponownie folia kubełkowa. Czy uważacie że takie rozwiązanie ma sens ewentualnie proszę o inne propozycje. Jeszcze jedno czy do takiej izolacji mogę użyć podkładowej papy termozgrzewalnej (zostało mi kilka rolek) czy musi to być jakaś specjalna papa ? A może zamiast papy użyć folii ? Proszę o odpowiedz

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Papa termozgrzewalna do izolacji ścian piwnic

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 04 sie 2011, 5:46

Przegroda termiczna - powinna nie wpuszczać wody z zewnątrz, ale tę wewnętrzna ( kondesacji pary wodnej i technologiczną ) wypuścić.
Nie można dawać na ściany lepiszcza z zewnątrz! Tak w fundamencie jak i ścianie czy dachu nie można uniemożliwiać wyjścia wilgoci ! Naprawdę warto stosować się do instrukcji producenta i nie słuchać nawiedzonych oszołomów.
http://www.isola.no/content/download/79 ... ars-07.pdf
Folia i styropian!

fruzin
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1138
Rejestracja: 28 kwie 2006, 0:03
Lokalizacja: Lublin
Re: Papa termozgrzewalna do izolacji ścian piwnic

autor: fruzin » 05 sie 2011, 0:45

Twoim problemem jest najprawdopodobniej nieszczelne połączenie izolacji poziomej ław z izolacją pionową.
Z opisu wynika, że użyłeś całkiem dobrych materiałów (poza Dysperbitem, ale jako grunt może być).
Gdzieś popełniono błąd. Prawdopodobnie wykonawca coś przeoczył (niekoniecznie specjalnie).
Zaklajstrowanie tego siatką itd. to jeszcze większy błąd.
Moim zdaniem masz dwa wyjścia, albo oba:
1. Odkleisz styrodur przy ławie, a jak się okaże to nawet na całości, i zrobisz dokładny przegląd całej izolacji pionowej (każdą dziurkę) ze szczególnym uwzględnieniem połączenia z izolacją poziomą.
Oceń czy to połączenie ma szansę na uszczelnienie. Jeżeli tak, to zrób to np. poprzez ułożenie (super dokładnie) nowej dodatkowej izolacji z materiału nie gorszego niż IZOHAN WM na całości lub gdzie zajdzie potrzeba. Jeżeli nie ma szans na uszczelnienie, a twój problem występuje jedynie po opadach deszczu i miałbyś gdzie grawitacyjnie odprowadzić wodę z drenażu to...
2. Zrób drenaż pod warunkiem pkt. 1.

To bardzo ogólnikowa recepta, ale podpowie Ci kierunki działania.

Pozdrawiam

PS. Parę lat nie pisałem na tym forum a TB nadal swoje.
Przypomina mi się film "Serenity" i tekst: "You won't win with him. He's a beliver!"
folia kubełkowa... czemu nie
robota będzie za parę lat...
i nie ma czegoś takiego jak 99% izolacji

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Papa termozgrzewalna do izolacji ścian piwnic

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 05 sie 2011, 7:51

Papy i inne sprawy bitumiczne są przeznaczone do dachów - nie uszkadza ich ultrafiolet, natomiast rozkładają je bakterie w gruncie. Wyroby "PCV" ulegają szybkiej degradacji przy nasłonecznieniu, natomiast w gruncie nie tracą właściwości nawet kilkaset lat.
Takie sprawy powinno się wiedzieć - radzą w temacie hydroizolacji. Co do foli kubełkowych i styropianu... są europejskie aprobaty techniczne ( nie tylko instrukcje, wiedza i zdrowy rozsądek Panie fruzin)
http://tjenester.byggforsk.no/prodok/ntg/2136/2136g.pdf rys. 5. Membrana jest przed styropianem w górnej części bez lepiku, by wilgoć mogła wyjść.
Dalej też Panie fruzin uważam, że tylko braki w myśleniu mogą powodować, że ktoś przykleja styropian przed fundamentem. Jeżeli nie chcemy grzać fundamentu - to OD WEWNĄTRZ a jak chcemy grzać fundament to DOOKOŁA!


Obrazek
Obrazek

borygo123456
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 09 cze 2009, 12:38
Re: Papa termozgrzewalna do izolacji ścian piwnic

autor: borygo123456 » 28 sie 2011, 13:47

Ostatecznie zrobiłem tak:
- odkopałem ściany
- oderwałem jeden rząd styropianu (od dołu)
- odciąłem równo ze ściana papę na ławie fundamentowej (izolacja pozioma)
- wszystko dokładnie wyczyściłem
- zagruntowałem dysperbitem
- położyłem 1 warstwę izolacji na ławie fundamentowej i odkrytej części ściany. Do izolacji użyłem Izohan Izobud WM 2K, w tej masie zatopiłem siatkę z włókna szklanego (do tynków). Grubość izolacji około 3-4 mm
- po wyschnięciu położyłem 2 warstwę z siatka. Na łączeniu ściany z ławą fundamentową położyłem grubszą warstwę koło 3 cm, wyprofilowałem szpachelką.
- po 2 dniach przykleiłem styrodur, na to płożyłem folię kubełkową.
- wymieniłem piach których zmieszał się z gliną w trakcje prac.
- zasypałem całość.

Teraz po dużych deszczach w piwnicy mam sucho. Woda powoli spływa rurami drenarskimi do studzienki.
W moim przypadku problem był z izolacją poziomą tzn. papą na ławie fundamentowej. Na łączeniu ławy ze ściana powoli wciskała się woda. Nie było jednolitej, połączonej izolacji. Teraz mam nadzieję że będzie lepiej.

Jeszcze jedno, przed tymi wszystkim pracami skontaktowałem się z działem technicznym firmy Icopal i Izohan, trochę ich pomęczyłem pytaniami. Na podstawie tych informacji wykonałem prace jak powyżej.
Pomysł z papą nie był zły, tylko nie miałem palnika i nie potrafię przyklejać papy :). Mam gdzieś zdjęcia gdyby ktoś był zainteresowany prześlę mailem.


Wróć do „Fundamenty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 47 gości

Gotowe projekty domów