wyłącznik korytarzowy-pomocy

Domowe prace związane z prądem mogą być bardzo niebezpieczne. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat instalacji elektrycznych począwszy, od wymiany kontaktu po podłączenie prądu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

scigusek
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 08 gru 2006, 8:47
Lokalizacja: częstochowa
wyłącznik korytarzowy-pomocy

autor: scigusek » 08 gru 2006, 8:58

czy mozna podlaczyc wylacznik korytarzowy podwojny na przewodzie 3 zylowym? chcialbym miec podwojne osbne oswietlenie a mam taki wlasnie przewod poprowadzony a na wyprowadzeniu na zarowki tez jest 3 zylowy

Elmont
Aktywny
Aktywny
Posty: 119
Rejestracja: 20 sie 2006, 18:39
Lokalizacja: Rzeszów
chmm wyłącznik "korytarzowy" chyba schodowy ? sam

autor: Elmont » 08 gru 2006, 16:13

pytanie niezbyt jasno postawione ,czy chodzi o przełacznik schodowy inaczej zwany
przechodowy czy chodzi o przełącznik świecznikowy inaczej zwany dwugrupowy?.Bo jest
napisane ze codzi o dwie lampy i sa przewody 3 żyłowe ułozone moze to byc i schodowy
ale i moze tez być i swiecznikowy ,prosze o sprecyzowanie oco chodzi ??? :?:
Pracuję w zawodzie elektryka od 1969rw Elektromontażu.

scigusek
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 08 gru 2006, 8:47
Lokalizacja: częstochowa
Re: wyłącznik korytarzowy-pomocy

autor: scigusek » 08 gru 2006, 22:20

konkretnie chodzi mi o przełącznik schodowy

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 09 gru 2006, 10:19

Nawet na dwu żyłowym przewodzie. Są małe przkaźniki impulsowe, montowane na dnie puszki 60mm.

Paweł_Małek
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 993
Rejestracja: 18 kwie 2006, 22:10
Lokalizacja: Tychy
lacznik schodowy

autor: Paweł_Małek » 10 gru 2006, 18:55

Gdzie sie da to odradzam stosowania malych przekaznikow (takich montowanych na dnie puszki) - szczegolnie gdy obciazenie jest indukcyjne (transformator z halogenami) lub ma duza moc, gdyz obciazalnosc ich stykow jest niewielka.
Podany prad stykow np 16(2)A nalezy odczytywac:
16A przy obciazeniu oporowym,
2A przy obciazeniu indukcyjnym.
Praktycznie przyjac polowe tego co podaje producent - bedzie wieksza niezawodnosc aparatu.
Czesto po roku lub szybciej taki przekaznik nadaje sie do wymiany, bo styki sa wypalone.
Szczegolnie odradzam kupowanie aparatow w hipermarketach oraz tanich aparatow nieznanych firm. Taka chinska tandeta wiele nie wytrzyma.
Ostatnio tandetny robi sie SIEMENS - szczegolnie caly asortyment tej firmy z nizszej polki produkowany w Chinach - szczegolnie przyciski sterownicze i przekazniki - w firmie w ktorej pracuje to w ciagu miesiaca wywalilem tego na hasiok jakies 10kg glownie z powodu rozszypania sie przycisku lub mechanizmu

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 11 gru 2006, 13:33

Stosuję Schupa już 15 lat i nie miałem kłopotów!!!

scigusek
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 08 gru 2006, 8:47
Lokalizacja: częstochowa

autor: scigusek » 12 gru 2006, 7:30

a czy jest to do zrobienia gdy mam juz zakupione przelaczniki schodowe z 6 zlaczami?

Elmont
Aktywny
Aktywny
Posty: 119
Rejestracja: 20 sie 2006, 18:39
Lokalizacja: Rzeszów
jak w temacie wyzej

autor: Elmont » 12 gru 2006, 15:24

cóż to za przełącznik schodowy z 6 cioma zaciskami?myśle że jest to przełacznik schodowy
podwójny :?:
Pracuję w zawodzie elektryka od 1969rw Elektromontażu.

elektron
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 21 mar 2006, 5:32
Kontaktowanie:
Re: lacznik schodowy

autor: elektron » 12 gru 2006, 19:07

Witam
Paweł_Małek pisze:Schemat jest na ...


A czy ktoś zwrócił uwage gdzie jest przewód PE ? a co jeśli zamiast żarówki kiedyś zostanie podłączona świetlówka ??

Pomijam fakt że nowe instalacje MUSZĄ być wykonwyane jako trójprzewodowe (w przypadku obwodów 230V)

scigusek
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 08 gru 2006, 8:47
Lokalizacja: częstochowa

autor: scigusek » 12 gru 2006, 19:36

mam przelaczniki schodowe podwojne z 6 zaciskami i nowa instalacje o 3 przewodach w pierwszej puszce na wylacznik mam faze i 2 wolne przewody ktore jak polacze z faza to daja mi faze w drugiej puszce na wylacznik ,w drugim koncu korytarza . i jest w tej drugiej puszce 3 przewod z niczym. czy macie moze jakis pomysl bo mnie juz braklo? na suficie sa 2 rozmieszczone przewody 3 zylowe

elektron
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 21 mar 2006, 5:32
Kontaktowanie:

autor: elektron » 13 gru 2006, 13:37

Zajrzyj tutaj

http://www.elektroinstalacje.info/reada ... ticle_id=1 schemat podobny ale z uwzględnieniem przewodu PE


Wróć do „Instalacje elektryczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 35 gości

Gotowe projekty domów