Wentylacja mechaniczna w kuchni

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Marlena64
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 14 lip 2011, 17:56
Wentylacja mechaniczna w kuchni

autor: Marlena64 » 14 lip 2011, 18:14

Witam. Mam pytanie odnośnie wentylacji w kuchni.
Podczas kontroli kominiarza dostałam informacje na piśmie że muszę zdemontować okap w kuchni bo mam gaz (kuchenka gazowa) a kominy są zbiorcze ? nie wiem o co chodzi (mieszkam w budynku X-p ja na IV piętrze).
Na informacji są podane jakieś przepisy prawne ale ja kobieta nie znam się na tym a kuchnie mam ładnie zabudowaną i nie uśmiecha mi się to przerabiać.
Nikt nie może mi wytłumaczyć o co chodzi a mąż powiedział że trzeba zdemontować bo tak kazał kominiarz.
Z góry dziękuję za odpowiedz.

samouk
Re: Wentylacja mechaniczna w kuchni

autor: samouk » 15 lip 2011, 21:50

Mieszkasz zapewne w bloku, w którym jest jeden kanał wentylacji konwekcyjnej (grawitacyjnej) dla całego "pionu", co wyklucza zastosowanie wentylacji mechanicznej w każdym z mieszkań "podpiętych" do tego kanału.
Jedynym wyjściem byłoby (tylko za zgodą zarządcy nieruchomości), aby wyprowadzić rurę okapu na zewnątrz (czyli na elewację). Wątpliwe jednak, aby zarządca się na to zgodził (estetyka :!: :shock: ).
Dodatkowo jeszcze musiałby istnieć jakiś dodatkowo otwierany otwór nawiewny, bo inaczej wentylator okapu wyciągałby z tego istniejącego kanału wyziewy od sąsiadów :x
Tak więc chyba nie masz wyjścia (mąż ma rację :lol: ). Pozostaje ci wymienić istniejący okap na taki z pochłaniaczem, który pracuje w obiegu zamkniętym (powietrze po oczyszczeniu wraca z powrotem do kuchni).

Pozdrawiam

kangaxx
Aktywny
Aktywny
Posty: 218
Rejestracja: 26 wrz 2010, 7:41
Re: Wentylacja mechaniczna w kuchni

autor: kangaxx » 16 lip 2011, 8:13

możesz mieć okap, nie możesz mieć wentylatora w nim

pierotez
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 18 cze 2011, 20:56
Lokalizacja: nad Wisla
Re: Wentylacja mechaniczna w kuchni

autor: pierotez » 17 lip 2011, 19:12

Ja też mieszkam w bloku gdzie są kominy zbiorcze z wyciągiem grawitacyjnym. Robie zabudowę kuchni i też chce zainstalować okap podszafkowy - mała kuchnia.
Co polecicie z maxymalnie dobrym pochłaniaczem? Wiadomo funkcja wentylatora nieistotna.

Marlena64
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 14 lip 2011, 17:56
Re: Wentylacja mechaniczna w kuchni

autor: Marlena64 » 24 lip 2011, 18:59

Niby dobre podpowiedzi i odpowiedzi DZIĘKUJE ale ja nie chce demontować-odłączać okapu od komina.
A co jeśli nie dostosuje się do nakazu kominiarza, sama szukałam przepisów w prawie budowlanym i niema nic o tym że nie wolno mi mieć okapu.

Ekombig
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 07 lip 2011, 10:54
Kontaktowanie:
Re: Wentylacja mechaniczna w kuchni

autor: Ekombig » 27 lip 2011, 16:47

Przepisy jak to w Polsce, konkretnie pogmatwane. Istnieją inne sposoby niż demontaż okapu.
Najlepsze rozwiązanie (i zapewne najtrudniejsze) to wyprowadzenie rury na zewnątrz - ale spółdzielnia/zarządca raczej nie wyda na to zgody. Ze względów bezpieczeństwa rzecz nie może pozostać tak jak jest obecnie. Musisz znaleźć rozwiązanie, które nie będzie kolidowało z bezpieczeństwem całego budynku.

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Wentylacja mechaniczna w kuchni

autor: Bolas » 29 lip 2011, 18:34

Ja mam u siebie na mieszkaniu w bloku z wentylatorem ale jego funkcja kończy się na szybkim przemieszczeniu oparów pod kratkę wentylacyjną nad szafkami kuchennymi. Oczywiście podłączenie go do szachtu nie wchodzi w rachubę. Ten sam przepis tyczy się domów jednorodzinnych wyposażonych w gaz tylko w ich przypadku często przymyka się oko na takie wykonania bo szkodzisz sam sobie a nie zagrażasz wszystkim mieszkańcom w pienie dlatego też coraz częściej w domach jednorodzinnych projektuje się dwa szachty na kuchnię (wentylacyjny i pod okap) często przez murarzy uważane za błąd w projekcie i nie murują drugiego :)) i tak koło się zamyka.

kangaxx
Aktywny
Aktywny
Posty: 218
Rejestracja: 26 wrz 2010, 7:41
Re: Wentylacja mechaniczna w kuchni

autor: kangaxx » 29 lip 2011, 21:30

bolas, mowa jest o wm a nie konwekcji :)

samouk
Re: Wentylacja mechaniczna w kuchni

autor: samouk » 30 lip 2011, 18:48

Marlena64 pisze: szukałam przepisów w prawie budowlanym i niema nic o tym że nie wolno mi mieć okapu.

Wolno mieć okap z wentylatorem, ale wtedy, gdy nie zakłóca on wentylacji konwekcyjnej (grawitacyjnej) innym użytkownikom w budynku.
A jeśli chodzi o przepisy, to przeczytaj dokładniej dział o wentylacji w tym Rozporządzeniu:
http://dziennik.dziennikbudowy.pl/Ekspr ... p&Count=10

Pozdrawiam

Ventman
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 14 lip 2011, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:
Re: Wentylacja mechaniczna w kuchni

autor: Ventman » 02 sie 2011, 0:11

kanga dobrze doradził - możesz wyjąć z niego wentylator i nie będziesz musiała go demontować - tyle w tym temacie
Co do prawa to można porównać z zagrodzeniem sąsiadowi klatki schodowej. Najpierw szrpanka z administracja, później wkurzeni sąsiedzi jak ciągu w kominie nie będą mieli, na końcu pozewik w sądzie od sąsiada(za działanie na szkode) i z urzędu donosik (jeżeli jest gaz to narażenie życia )
Chyba nie warto :)

z pow


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości

Gotowe projekty domów