Instalacja w domu jednorodzinnym, dobór zabezpieczeń

Domowe prace związane z prądem mogą być bardzo niebezpieczne. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat instalacji elektrycznych począwszy, od wymiany kontaktu po podłączenie prądu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

miloszgno
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 31 mar 2011, 6:43
Lokalizacja: Gniezno
Instalacja w domu jednorodzinnym, dobór zabezpieczeń

autor: miloszgno » 20 kwie 2011, 10:01

Witam!

Remontuje pierwsze piętro (dom jednorodzinny) odnośnie tych prac mam pare pytań:

1. Gdy przychodzą rachunki pisze ze zabezpieczenie zewnętrzne wynosi 16 A, 2 KWh (jedna faza, ogrzewanie gazowe), rozumiem, że tak naprawdę muszę zwiększyć te parametry?
Jednak nie chciałbym w ciemno brać dodatkowych KWh z powodu np. ceny (170zł - 1KWh)
Wiec w domu z urządzeń, które obciążą instalacje będzie: (piekarnik 3,5 kwh, czajnik 1kwh, mikrofala 1kwh, zelazko 1kwh, pralka 1 kwh, zmywarka 1kwh oraz urzadzenia drobniejsze jak tv, itd...
Jeśli liczę dobrze wychodzi mi ok 9kwh *0,6 co daje mi zapotrzebowanie ok 5 kwh

i teraz pytanie kolejne przy 5 kwh ile dostane zabezpieczenie zewnętrzne?

Bo rozumiem, ze jeśli pozbędę się piekarnika te 2 kwh, które teraz mam są zdecydowanie za mało i musze mieć więcej?

Mieszkanie 66m2, mieszkaja dwie osoby dorosłe i małe dziecko

2. Jaki pobór prądu ma właśnie piekarnik, czajnik elektryczny, żelazko, pralka, zmywarka chociaż tak mniej więcej?

3. Czy instalacje zabezpieczać wyłącznikiem B czy wyłącznikiem C? Na tą chwile przy zabezpieczeniu 16A ile w wyłącznikach wrzucić na gniazdka? 10A? W sytuacji, że zwiększe do 5 kwh zapotrzebowanie, zwiększę zabezpieczenie przedlicznikowe więc czy na przewód 2,5 ma być 16A? (przewód 2,5 YDY w tynku oraz w rurkach w podłodze)

4. Instalacja jest stara, więc dwu przewodowa, jak wygląda teraz dorzucenie 3 przewodu? Czy to gdzieś w piwnicy należy zerować? Nie orientuje się w temacie i jak kogoś wezwę chciałbym się orientować w temacie,m żeby za dużo mnie nie bajerował

5. Od przyłącza do licznika i jednego zabezpieczenia (na całą góre) jest przewód 2,5, na ile mam go wymienic? Czy wystarczy 4, czy lepiej założyć 6mm?

6. W tej instalacji zastosować różnicówke, wyl. nadmiaroprądowy ale czy i co jeszcze? Oraz jaki wyłącznik B czy C? W domu nie będe posiadał silników.

7. Idę przewodem przez pokój, z jednej puszki muszę zmostkować przewód by iść dalej. Czy mogę przewody skręcać, włożyć je w zacisk i jeszcze raz skręcic, czy tylko używac szybko złączek.

Bardzo dziękuje za pomoc. pozdrawiam

elpapiotr
Re: Instalacja w domu jednorodzinnym, dobór zabezpieczeń

autor: elpapiotr » 20 kwie 2011, 17:13

Witam.

Na przykłąd takie pytanie -
7. Idę przewodem przez pokój, z jednej puszki muszę zmostkować przewód by iść dalej. Czy mogę przewody skręcać, włożyć je w zacisk i jeszcze raz skręcic, czy tylko używac szybko złączek.
Ty idź po elektryka, niech zrobi dobrze.
O pozostałych punktach nie masz zielonego pojęcia, tak więc wybacz, ale przyspieszonego kursu elektryki nikt nie napisze, jak sądzę.
miloszgno pisze:Bardzo dziękuje za pomoc. pozdrawiam
Nie dziękuj, takiej pomocy udzielać nie wolno.

PS. Przepraszam za "tykanie"

dendrytus
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 490
Rejestracja: 19 mar 2011, 12:19
Lokalizacja: lisie kupy
Re: Instalacja w domu jednorodzinnym, dobór zabezpieczeń

autor: dendrytus » 21 kwie 2011, 23:45

Obrazek

[link do oferty na Allegro wygasł]

elpapiotr
Re: Instalacja w domu jednorodzinnym, dobór zabezpieczeń

autor: elpapiotr » 22 kwie 2011, 10:04

Witam.

Taaak - kupi, przeczyta, będzie umiał.
Markiewicz nie odpowiada tam na takie pytania :

Kod: Zaznacz cały

i teraz pytanie kolejne przy 5 kwh ile dostane zabezpieczenie zewnętrzne?

2. Jaki pobór prądu ma właśnie piekarnik, czajnik elektryczny, żelazko, pralka, zmywarka chociaż tak mniej więcej?

4. Instalacja jest stara, więc dwu przewodowa, jak wygląda teraz dorzucenie 3 przewodu? Czy to gdzieś w piwnicy należy zerować? Nie orientuje się w temacie ...

7. Idę przewodem przez pokój, z jednej puszki muszę zmostkować przewód by iść dalej. Czy mogę przewody skręcać, włożyć je w zacisk i jeszcze raz skręcic, czy tylko używac szybko złączek.

Tutaj nawet poradnik montera-elektryka nie pomoże.

ResNova
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 01 cze 2010, 19:23
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:
Re: Instalacja w domu jednorodzinnym, dobór zabezpieczeń

autor: ResNova » 02 lip 2011, 10:37

Ad 1. Zwiększenie mocy przyłączeniowej jest możliwe w każdym zakładzie energetycznym, po złożeniu wniosku o warunki przyłączenia. Niezbędnym załącznikiem jest prawo do dysponowania lokalem.
Podaję przykład dla Energia Pro
20A- 3,5 kW
25A- 4,4 kW
Doradzamy staranie się o zabezpieczenie 25A

Ad2.Mniej więcej można określić moc tych urządzeń. Bazując na normie P-SEP-E-0002
zmywarka 3,5kW
pralka 2,0-3,3
czajnik 1,0-2,0
następnie można określić prąd korzystając ze wzoru P=U*I*cos fi
problemem może być dobre określenie cos fi. Ponieważ większość urządzeń pobiera moc szczytową na grzaniu wody to proponuję przyjęcie cos fi=0,9

Ad3. Zabezpieczać wył. nadmiarowoprądowym o ch-ce B i tak dla przewodów:
YDY3x2,5mm2- 16A
YDY3x1,5mm2- 10A
W obecnej sytuacji tak samo (bez zmiany mocy przyłączeniowej) lecz możliwe jest zadziałanie zabezpieczenia przedlicznikowego (prawdopodobnie gG16A) wcześniej niż w rozdzielnicy mieszkaniowej.

Ad4. Możliwe jest rozdzielenie przewodu PEN na PE i N w tablicy mieszkaniowej i różnicówki będą działać.

Ad5. Lepiej założyć YDYżo3x6mm2, ponieważ w przyszłości może Pan zwiększyć zabezpieczenie przedlicznikowe do wartości 32A (wysokość zabezpieczenia przedlicznikowego przy zasilaniu jednofazowym jest zależna od zakładu energetycznego)

Ad6. Przepisy wymagają stosowania różnicówek i wyłączników nadmiarowoprądowych.

Ad7. Wygodniejsze jest stosowanie złączek WAGO.

Zapraszam do lektury www.dominnowacji.pl www.resnova.pl


Wróć do „Instalacje elektryczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości

Gotowe projekty domów