jakie kolektory wybrać ?

Kolektory słoneczną pochłaniają energię słoneczną i w inteligentny sposób i zamieniają ją na energię cieplną w naszych domach. Dowiedz się o wadach i zaletach kolektorów.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

niezdecydowany28
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 28 sty 2011, 9:29
Re: jakie kolektory wybrać ?

autor: niezdecydowany28 » 31 sty 2011, 9:17

Aha...czy ktoś może polecić w jakim banku brać najlepiej ten kredyt...wypadło mi z głowy a po info o bankach się tu logowałem :D

tygrysko
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 01 kwie 2009, 18:33
Lokalizacja: zalesie
Re: jakie kolektory wybrać ?

autor: tygrysko » 04 kwie 2011, 14:04

ja słyszałem ,że dotacje to ściema ,bo mówią o 40% a w żeczywistości na rękę dostajemy około 10- 15%,,--no to się nie opłaci biegać.

tygrysko
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 01 kwie 2009, 18:33
Lokalizacja: zalesie
Re: jakie kolektory wybrać ?

autor: tygrysko » 04 kwie 2011, 14:10

[quote="alium__"]Ja mam płaskie od kwietnia 2010. Wszystko działa bez zarzutu.]
A ile masz kolektorów i jaki zbiornik?
Powiedz jak Ci się sprawowały w zimie koego "alium__"?

Mirek80
Początkujący
Początkujący
Posty: 24
Rejestracja: 30 mar 2011, 20:39
Kontaktowanie:
Re: jakie kolektory wybrać ?

autor: Mirek80 » 13 kwie 2011, 21:26

Poczytaj o efektywności kolektorów próżniowych rurowych i płaskich. Mody czy nie jak masz kasę to montuj ale z głowa i nie ulegaj reklamie. A fachowcy z reguły promują dana firmę, cenne uwagi znajdziesz tam

instalatorsanitarny
Początkujący
Początkujący
Posty: 33
Rejestracja: 24 lut 2010, 6:42
Lokalizacja: cieszyn
Kontaktowanie:
Re: jakie kolektory wybrać ?

autor: instalatorsanitarny » 10 maja 2011, 16:09

Mirek80 pisze:Poczytaj o efektywności kolektorów próżniowych rurowych i płaskich. Mody czy nie jak masz kasę to montuj ale z głowa i nie ulegaj reklamie. A fachowcy z reguły promują dana firmę, cenne uwagi znajdziesz tam [więcej o blogu na PW]



hmm cóż cenne uwagi :)myślę ze w obecnej dobie kazdy kolektor dobry chyba ze klepany w garażu z paneli grzejnikowych
Jesteśmy firma zajmująca sie montażem i sprzedażą kolektorów słonecznych

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: jakie kolektory wybrać ?

autor: bachus » 10 maja 2011, 17:15

Witam.
Mirek80 napisał:
cenne uwagi znajdziesz tam [więcej o blogu na PW]

Faktycznie bardzo przystępnie napisany artykuł. Ale niestety wkradł się mały błąd przy porównaniu płaskich i próżniówek. Zacytuję
"Są dwa rodzaje kolektorów: płaskie i rurowe. Pierwsze są coraz lepsze ale i tak ich sprawność jest mniejsza od rurowych (próżniowych) o ok. 20-30%. Wynika..."
Jest jednak trochę inaczej. Płaskie na ogół mają sprawność oscylującą w okolicy 80%, więc próżniowe miały by w granicach 100 i więcej a przecież to nie możliwe. Jeżeli przyjrzymy się sprawności to próżniowe oscylują w granicach 65% a więc jest jednak odwrotnie.
To wynika ze sposobu obliczania powierzchni absorbera i jej interpretacji a szczególnie próżniówek z lustrem, bo te sprawność mają pod psem.
Nie zagłębiając się w zawiłości, jest jednak prawdą, że próżniówki dobrze wykonane dają więcej energii o te 20-30% w okresach przejściowych.
Jest jeszcze jedna rzecz z którą się do końca nie zgadzam.
pozdrawiam.
Witold

Roberttt
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 18 maja 2011, 9:07
Lokalizacja: Łódź
Re: jakie kolektory wybrać ?

autor: Roberttt » 18 maja 2011, 9:38

Witam ...
Jeśli chodzi o wybór próżniowe czy płaskie?
Ja osobiści wybrałem próżniowe gdyż w naszych warunkach klimatycznych są one poprostu wydajniejsze... jeśli chodzi o firmę to tutaj prawda jest tylko jedna... 90% solarów dostępnych w naszym kraju to systemy pochodzące z Chin i tego niestety nie da się ukryć... zależność ceny do jakości? w tym przypadku moim zdaniem jest bardzo niewymierna gdyż cena bardzo często zależy od marży firmy bądź kosztów transportu i opłatami z tym związanymi... Ja osobiście postawiłem na firmę która została mi polecona przez osobę zadowoloną z ich produktów i również dalej mogę ją polecić... NIE DROGO i nie ma sie do czego przyczepić... pozdrawiam

tygrysko
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 01 kwie 2009, 18:33
Lokalizacja: zalesie
Re: jakie kolektory wybrać ?

autor: tygrysko » 21 maja 2011, 21:04

a jaka to firma??

Roberttt
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 18 maja 2011, 9:07
Lokalizacja: Łódź
Re: jakie kolektory wybrać ?

autor: Roberttt » 23 maja 2011, 12:21

Firma nazywa się Easy-Ergo z Łodzi... ja dostałem namiary na człowieka który wyliczył jaki system jaki zbiornik... 512-138-242 Błażej Karczewski ( to chyba pierwsza osoba z którą miałem kontakt która nie ściemniała że będą działać zimą itd.) pozdrawiam

tygrysko
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 01 kwie 2009, 18:33
Lokalizacja: zalesie
Re: jakie kolektory wybrać ?

autor: tygrysko » 24 maja 2011, 8:50

dzięki kolego "Robertt" za namiary
POZDRAWIAM !!!!!

Roberttt
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 18 maja 2011, 9:07
Lokalizacja: Łódź
Re: jakie kolektory wybrać ?

autor: Roberttt » 25 maja 2011, 13:48

nie ma sprawy... mam nadzieje że pomógł? bo nie chciałbym dalej go polecać jeśli było coś nie tak?

AkpC
lubie spamować
Posty: 26
Rejestracja: 22 lis 2010, 9:48
Re: jakie kolektory wybrać ?

autor: AkpC » 11 lip 2011, 5:40

jeśli rozważasz wybór między kolektorami próżniowymi a płaskimi, polecam informacje z IEO, a konkretnie od Michała Kwasiborskiego.
Tutaj też jego wypowiedź na temat wyboru między jednymi a drugimi:
Kolektory płaskie czy próżniowe
AkpC

tygrysko
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 01 kwie 2009, 18:33
Lokalizacja: zalesie
Re: jakie kolektory wybrać ?

autor: tygrysko » 13 lip 2011, 20:24

dobrze gościu mówi krótko zwięzłowato no i oto chodzi :idea:

Ekoo
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 19 sie 2011, 17:26
Re: jakie kolektory wybrać ?

autor: Ekoo » 19 sie 2011, 17:55

Witam :) Wprawdzie powszechnie uważa się, że kolektory próżniowe rurowe są bardziej wydajne niż kolektory płaskie, jednak trzeba uważać - ponieważ popularne na rynku kolektory z rurkami o podwójnym przeszkleniu przepuszczają mniej energii promieniowania słonecznego i w efekcie są sprawniejsze tylko latem. Dużą zaletą jest natomiast możliwość konserwacji i wymiany pojedynczych rurek. W Pana okolicach najlepiej chyba jednak byłoby zastosować kolektory płaskie - jeśli mają być całoroczne, to pod kątem 45 stopni, jeśli tylko latem to 30 stopni. Zapraszam do poczytania więcej na ten temat na moim blogu :) http://viessmann-solar.pl/

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: jakie kolektory wybrać ?

autor: bachus » 19 sie 2011, 21:24

Witam.
Ekoo napisał:
Witam Wprawdzie powszechnie uważa się, że kolektory próżniowe rurowe są bardziej wydajne niż kolektory płaskie, jednak trzeba uważać - ponieważ popularne na rynku kolektory z rurkami o podwójnym przeszkleniu przepuszczają mniej energii promieniowania słonecznego i w efekcie są sprawniejsze tylko latem. Dużą zaletą jest natomiast możliwość konserwacji i wymiany pojedynczych rurek. W Pana okolicach najlepiej chyba jednak byłoby zastosować kolektory płaskie - jeśli mają być całoroczne, to pod kątem 45 stopni, jeśli tylko latem to 30 stopni. Zapraszam do poczytania więcej na ten temat na moim blogu http://viessmann-solar.pl/

Odniosę się najpierw do wypowiedzi powyżej, potem do tego blogu. Śmiem twierdzić, że szanowny kolega Ekoo jest dobrym handlowcem od kolektorów słonecznych natomiast jako fachowiec to nie wie o czym pisze. To porównanie rur jedno i dwuściennych to jawna bzdura!. W rurze dwuściennej absorber napylony jest na zewnętrznej warstwie wewnętrznej rury a więc promieniowanie przechodzi przez jedną rurę i ciepło wytwarza się bezpośrednio na wewnętrznej nie przechodząc przez nią. Jest to tylko różnica w budowie ale promieniowanie przechodzi w obydwu przypadkach tylko przez jedną.
Dział "mity i fakty " to jeden wielki mit. Jest to tak napisane aby nic z tego nie wynikało.
Szanowny kolega na określenie kolektor słoneczny używa pojęcia bateria słoneczna panel solarny.
To tu na forum nawet najwięksi laicy w dziedzinie kolektorów słonecznych wiedzą jaka jest różnica między baterią a kolektorem słonecznym. Tu na forum określenie " panel solarny" jest jak najbardziej dopuszczalne ale ktoś kto próbuje być "fachowcem" w dziedzinie kolektorów słonecznych na swoim blogu stosuje takie określenie myląc to jeszcze z baterią to już jest wielkie nieporozumienie. Co prawda pobieżnie przeglądnąłem blog i bzdur cała masa ale zatrzymam się tylko na razie przy jednym.
"Dobór kolektorów słonecznych" Prócz zachęt do kupienia kolektorów ciekawe stwierdzenie:
"ilość kolektorów=ilość łazienek". To wręcz nowatorskie spojrzenie na dobór kolektorów w instalacji solarnej. A więc jeżeli rodzina 6 osobowa ma tylko jedną łazienkę wystarczy jeden kolektor.
Na razie to tyle z braku czasu, ale obiecuję wyciągnąć więcej takich kwiatków z tego bloga.
pozdrawiam.
Witold


Wróć do „Kolektory słoneczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 58 gości

Gotowe projekty domów