Odkażanie studni artezyjskiej - enterokoki

Instalacja wodna w mieszkaniu czy w domu to bardzo istotna kwestia. Jeżeli masz problem ze swoją instalacją wodną, nie wiesz jak ją rozplanować, jak zainstalować hydrofor, czy wykonać podłączenia, tutaj znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

komtech
Aktywny
Aktywny
Posty: 207
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:19
Lokalizacja: Tychy
Kontaktowanie:
Odkażanie studni artezyjskiej - enterokoki

autor: komtech » 08 kwie 2011, 22:48

mam problem ze studnią artezyjską (rura wbijama w ziemię), a mianowicie:
Woda czyściutka, prawie wszystkie wyniki badań pozytywne poza jednym - bakterie enterokoki na poziomie 9 (dopuszcalna 0).
Teraz moje pytanie, w jaki sposób wykonać odkażenie studni, oraz instalacji do której jest podłaczona studnia? Czym najlepiej (najskuteczniej) wykonać takie odkażenie?? proszę o łopatologiczne wytłumaczenie, jestem zielony w tej kwestii :?

Alibaba
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 765
Rejestracja: 15 lip 2008, 7:20
Re: Odkażanie studni artezyjskiej - enterokoki

autor: Alibaba » 11 kwie 2011, 19:07

Może uda się tak:
1. Z rury ssącej zdemontuj wszystko co tam masz, aby dojść tylko do tej pionowej części studni idącej w głąb.
2. Zalej podchlorynem dwusodowym ( "na oko" ok. 1 litra).
3. Zostaw taką "zalewę" na min. 24 h.
4. Teraz masz 2 możliwości:
a) Podłączyć zestaw pompowy ponownie i pozostały w studni roztwór przepuścić bardzo małym strumieniem przez wszystkie punkty czerpalne instalacji. ( W przypadku posiadania oczyszczalni przydomowej - sposób odpada)
b) Zdemontować na przyłączu wodomierz (chyba że masz zawór antyskażeniowy, on ma specjalne miejsce gdzie można się podłączyć gwintem (chyba?) 1/4", a w jego miejsce podłączyć pompkę ze zbiornikiem w którym masz roztwór podchlorynu i jw. przepłukać instalację. (oczyszczalnia domowa - sposób odpada) ale aby nie wytruć żyjątek na oczyszczalni można na każdym lub na większości punktów czerpalnych na wylewkę założyć wąż ogrodowy i roztwór wypompować nie na przydomówkę tylko................gdzieś.
Jeżeli te bakterie "napływają" wraz z wodą źródłem podziemnym, to może być problem. Problem nie tyle kosztowny ile upierdliwy, bo trzeba będzie dość długo pompować wodę wylewając ją np. do ogrodu i ponownie zabieg wyżej opisany powtórzyć.

komtech
Aktywny
Aktywny
Posty: 207
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:19
Lokalizacja: Tychy
Kontaktowanie:
Re: Odkażanie studni artezyjskiej - enterokoki

autor: komtech » 12 kwie 2011, 16:20

Oczyszczalni na szczęście nie mam, także ten problem odpada, A czy według Ciebie można zalać ten roztwór do rury czerpalnej nie będącej w pionie (nie bezpośrednio do studni)??
Czy można wlać większą dawkę tego podchlorynu? i czy ten litr wystarczy na odkażenie całej instalacji w budynku? sam hydrofor ma zbiornik 100l. Studnia jest wbita na 7m a woda występuje na 3,5m :?
I czy w instalacji ma być ta woda z roztworem zostawiona także na 24 godz.??
Czy jeśli bakterie napływają z wodą to jest szansa że się je "wypłucze" na stałe - odpuszczając wode?

Alibaba
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 765
Rejestracja: 15 lip 2008, 7:20
Re: Odkażanie studni artezyjskiej - enterokoki

autor: Alibaba » 13 kwie 2011, 16:25

Przepraszam, że dopiero teraz ale przez 2 dni nie mogłem się zalogować.
1. Podchloryn działa najskuteczniej jeżeli jest podany jak najbliżej miejsca skażenia dlatego moja sugestia o wlaniu w rurę ssącą.
2. Litr stężonego podchlorynu (taki jaki mają w wodociągach) powinien spokojnie wystarczyć. Ma co prawda dużą tendencję do parowania ale zabieg można zawsze powtórzyć.
3. Objętość zbiornika 100 litrów nie ma większego znaczenia, gdyż i tak te same 100 litrów już z podchlorynem wypłuczesz kranami.
4. W instalacji nie musisz jej zostawiać na 24 h tylko bardzo małym strumieniem całą przepłukać.
5. Co do bakterii "napływających" to właśnie nie wiesz czy one napływają, czy jest to jednorazowe i chwilowe skażenie. Warto by było zrobić badanie wody ze studni jak i z któregoś punktu czerpalnego. Ale to i tak po tym zabiegu będzie Cię czekało. Dlatego zrób 2 badania dla pewności.
5. Samym płukaniem możesz do końca ich nie zlikwidować tym bardziej, jeżeli są pochodzenia kałowego. Ktoś, gdzieś ma najprawdopodobniej nieszczelne szambo albo "trochę" się wylało. Problem może powracać.

Paweł_Małek
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 993
Rejestracja: 18 kwie 2006, 22:10
Lokalizacja: Tychy
Re: Odkażanie studni artezyjskiej - enterokoki

autor: Paweł_Małek » 13 kwie 2011, 18:49

Studnia ma 7m - to może być jeszcze woda gruntowa. Zależy to od układu warstw gruntu.

Woda podskórna jest to warstwa wodonośna położona na najwyższej warstwie nieprzepuszczalnej. Z reguły jest to woda niezdatna do picia - gdyż łatwo ulega skażeniu.

Do picia powinno się ująć wodę wgłębną lub głębinową.
Woda wgłębna jest poniżej pierwszej warstwy nieprzepuszczalnej.
Woda głębinowa jest poniżej następnych warstw nieprzepuszczalnych.

Żeby określić jaka to jest woda trzeba znać układ warstw w danym terenie. Jeśli jest to teren piaszczysty to może to być woda gruntowa i dezynfekcja może być nieskuteczna gdyż do tej wody łatwo przechodzą zanieczyszczenia z powierzchni i nieszczelnych urządzeń kanalizacyjnych (szambo, osadnik, kanał, niesprawna oczyszczalnia).

komtech
Aktywny
Aktywny
Posty: 207
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:19
Lokalizacja: Tychy
Kontaktowanie:
Re: Odkażanie studni artezyjskiej - enterokoki

autor: komtech » 14 kwie 2011, 19:54

Dzięki za wszelkie wskazówki, jak znajdę trochę czasu to się zajmę tym tematem. Odpuścić wodę tak czy inaczej mogę, nie wielki koszt (troche prądu), a efekt może być wymierny.
Studnia jest wbita poniżej pierwszej wartswy nieprzepuszczalnej (tak ocenił gość który sie zna na temacie, bo takich studni zrobił całą masę i u mnie tez ją wykonywał).
A czy ten podchloryn idzie kupić w jakimś sklepie? w chemicznym?? czy gdzie najlepiej za tym uderzyć?

komtech
Aktywny
Aktywny
Posty: 207
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:19
Lokalizacja: Tychy
Kontaktowanie:
Re: Odkażanie studni artezyjskiej - enterokoki

autor: komtech » 15 kwie 2011, 10:03

jeszcze jedno chciałem się dowiedzieć korzystając z wiedzy kolegów a mianowicie:
Czy gdyby nie udało mi się pozbyć tych enterokoków jest sposób na pozbycie się ich np. stosując lampę UV czy jakieś inne urządzenie?? chce podkreślić, że wszystkie badania są pozytywne poza tym jednym związanym z enterokokami (tak jak pisałem w pierwszym poście) :evil:

Alibaba
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 765
Rejestracja: 15 lip 2008, 7:20
Re: Odkażanie studni artezyjskiej - enterokoki

autor: Alibaba » 15 kwie 2011, 17:14

Najprędzej podchloryn "kupisz" od kogoś znajomego z najbliższej stacji uzdatniania wody lub znajomego znajomego pracującego w wodociągach. Nie mam pojęcia, czy taka możliwość występuje w detalu, bo ja akurat dokonuję zakupów hurtowych na setki kilogramów. Ale, ale znalazłem coś takiego: http://www.ole.pl/podchloryn-sodu-30-kg.html , http://www.kubik.sklep.pl/produkt-646.html , czyli prawie detal.
Lampa UV z tymi bakteriami powinna sobie poradzić oczywiście lampa o odpowiedniej mocy promiennika. Raczej na pewno nie poradzi sobie lampa stosowana w akwarystyce, czyli taka 9 ...11 W. Poradzi sobie też z nimi temperatura. Powyżej 70 stopni C większość bakterii ginie. Tak więc gotowanie wody nawet przez 2-3 minuty powinno je wybić doszczętnie.

Awatar użytkownika
Sławek12
Aktywny
Aktywny
Posty: 158
Rejestracja: 02 lis 2009, 17:03
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Odkażanie studni artezyjskiej - enterokoki

autor: Sławek12 » 18 kwie 2011, 7:02

Witam.

Po pierwsze wyjaśnijmy pojęcie, które podałeś a więc "artezja". Czy ze studni następuje zamowypływ wody ? Jeśli tak to w tym momencie mamy problem bo przecież nie zaaplikujecie podchlorynu ponieważ nigdy nie dojdzie do warstwy wodonośnej :D

Niestety. W przypadku studni artezyjskich nie ma możliwości zaaplikowania (tak jak w przypadku "tradycyjnych głębiinówek") podchlorynu aby "zdezynfekował" rejon przyfiltrowy. W tym momencie pozostaje tylko uzdatnianie wody na powierzchni...

Alibaba
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 765
Rejestracja: 15 lip 2008, 7:20
Re: Odkażanie studni artezyjskiej - enterokoki

autor: Alibaba » 19 kwie 2011, 19:29

Sławku , kolega komtech raczej nie wie jaka jest różnica pomiędzy studnią artezyjską a głębinówką i sądzę, że skoro nie napisał "nie mam zestawu pompowego", to taki zestaw posiada i będzie możliwość dezynfekcji grawitacyjnej.
Ale mogę się mylić.
Jesteś pewien, że nie ma sposobu/możliwości zdezynfekować oryginalnej artezyjki? :wink:

komtech
Aktywny
Aktywny
Posty: 207
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:19
Lokalizacja: Tychy
Kontaktowanie:
Re: Odkażanie studni artezyjskiej - enterokoki

autor: komtech » 20 kwie 2011, 21:02

Witam Kolegów, oczywiście że mam zestaw hydroforowy, który wyciąga wodę ze studni.
Oczywiście jest to studnia subartezyjska (czyli bez samoistniego wypływu wody). Gdyby Sławek12 przeczytał wątek od początku wiedziałby że woda jest na głębokości 3,5m (opisałem to w pierwszych postach tego tematu :wink: )


Wróć do „Instalacje wodne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości

Gotowe projekty domów