dach na mały domek (altanę)

Więźba dachowa to drewniana konstrukcja dachu, jego szkielet, który jest elementem konstrukcyjnym. Dlatego tak ważną sprawą jest jej dobre i bezpieczne wykonanie. Poznaj tajniki więźby dachowej i nie daj się zaskoczyć przy budowie dachu swojego domu.

Moderator: Redakcja e-dach.pl

antyllus
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 14 lut 2011, 10:47
dach na mały domek (altanę)

autor: antyllus » 14 lut 2011, 11:12

Witam,

mam wymurowany domek o wymiarach 6m/5m, na którym obecnie spoczywa niski dach kopertowy.
Zamierzam w tym roku rozebrać ten dach i postawić dach dwuspadowy (z poddaszem użytkowym).
Wieniec sięga wysokości 2,2m, na nim spoczywają murłaty (10/10cm). Chciałbym w pełni wykorzystać możliwą wysokość, czyli szczyty łączone na wysokości 5m. osadzając krokwie na obecnej murłacie dach byłby dosyć stromy, a co za tym idzie pomieszczenia w środku były trochę wąskie. Idealnym rozwiązaniem było by dobudowanie 3 morze 4 wysokości pustaków co "rozszerzyłoby" dach, niestety tego chcę uniknąć (murowania) i tu zaczyna się problem.
Myślałem o zbudowaniu wiązarów, których dolna belka byłaby belką stropową, ale jej długość była większa od szerokości domku (wystawałaby po około 1m z każdej strony). krokwie przymocowane zostałyby do zewnętrznych końców belki stropowych, dodatkowo wspierane by były podporami na wysokości muru.
Zastanawiam się czy ten pomysł ma sens, jakie są wady i zalety takiego rozwiązania. Może ktoś ma lepszy pomysł na to co zamierzam zrobić (bez murowania) - Myślałem, że może podwyższyć ściany nad wieńcem z drewnianej konstrukcji, ale boję się, czy taka konstrukcja byłaby stabilna.
pozdrawiam
Działkowicz :)
dodaje rysunek, jakby ciężko było zrozumieć... :)
Obrazek

Marcin89
Aktywny
Aktywny
Posty: 133
Rejestracja: 22 mar 2011, 14:03
Lokalizacja: Białystok
Re: dach na mały domek (altanę)

autor: Marcin89 » 24 mar 2011, 20:08

Witam. SZkoda ze cgcesz uniknac muroeania bo scianka kolankowa byla by tu najlepszym wyjcciem. ale oparcie krokwi na belkach stropowych tez da sie zrobic tylko znajdz dobrego ciesle. jesli benda potrzebne podciagi to ci napewno to zaproponuje

Awatar użytkownika
bogusław kruczak
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 04 mar 2011, 11:30
Lokalizacja: ciche/k.zakopanego
Re: dach na mały domek (altanę)

autor: bogusław kruczak » 25 mar 2011, 22:56

Witam .Jeśli chcesz uniknąć murowania to jest to możliwe bo ścianka kolankowa może być takrze z drewna, tylko murłata wtedy przydała by się mieco większa np.14x14 lub 16x16 .Pozdrawiam.
gural

drab
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 418
Rejestracja: 02 mar 2011, 19:26
Lokalizacja: Tarnów
Kontaktowanie:
Re: dach na mały domek (altanę)

autor: drab » 26 mar 2011, 18:08

a dlaczego chcesz uniknąć murowania? Wydaj mi się że tak było by taniej, wiadomo że nie obyło by się bez zrobienia wieńca, ale oszczędzasz na masie drzewa.

Marcin89
Aktywny
Aktywny
Posty: 133
Rejestracja: 22 mar 2011, 14:03
Lokalizacja: Białystok
Re: dach na mały domek (altanę)

autor: Marcin89 » 26 mar 2011, 21:14

Drab ma racje bo wymurowanie scianki kolankowej wcale nie jest trudne a i wylanie wienca nie jest jakims kosmicznym kosztem czy czyms trudnym. Jesli chodzi o zrobienie tego we wlasnym zakresie to bendzie to prostsze niz wykonanie tego z drewna

Awatar użytkownika
bogusław kruczak
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 04 mar 2011, 11:30
Lokalizacja: ciche/k.zakopanego
Re: dach na mały domek (altanę)

autor: bogusław kruczak » 28 mar 2011, 20:05

Zrobisz tak jak uznasz za najlepsze , ale ja bym jednak radził to zrobić tak jak wcześniej pisałem czyli zrobić ściankę kolankową z drewna co pozwoli puźniej łatwiej docieplić .Zrobić szalunek tzw.na brudno np. z płyt lub zwykłych desek od zewnątrz a puźniej dać wełne. A krokwie tak jak mówiłeś końcami zeprzeć na belkach stropowych,napewno wyjdzie taniej nisz murowane i napewno będzie ruwnie stabilne.Pozdrawiam
gural


Wróć do „Więźba dachowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości

Gotowe projekty domów