Koszt roczny użytkowania instalacji solarnej - do Pana TB

Kolektory słoneczną pochłaniają energię słoneczną i w inteligentny sposób i zamieniają ją na energię cieplną w naszych domach. Dowiedz się o wadach i zaletach kolektorów.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Develop
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 58
Rejestracja: 24 lut 2011, 9:58
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:
Re: Koszt roczny użytkowania instalacji solarnej - do Pana T

autor: Develop » 23 mar 2011, 10:07

Brak odpowiedzi na moje pytanie.
Czy instalacja kolektorów słonecznych nie jest opłacalna przy dużym zużyciu CWU ?
Czy jest jakaś granica od której się to opłaca ?

Pozdrawiam Waldek

exeter
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 308
Rejestracja: 07 paź 2010, 11:51
Lokalizacja: UK, londyn
Re: Koszt roczny użytkowania instalacji solarnej - do Pana T

autor: exeter » 23 mar 2011, 16:44

Nie ma odp na pytanie bo pytanie nie zostalo poprawnie zadane.
Oplacalnosc instalacji solarnej wynika przedewszystkim z porownania do innych alternatywnych zrodel energii.

Jesli masz w zasiegu instalacje gazu CNG (potocznie mowiac ziemnego)
to zastosowanie solarow = wyrzucaniem pieniedzy w bloto.

Ja porownuje je do najdrozszego niosnika jakim jest prad (elektrycznosc).
Ale nie nie mozna tego porownac wprost bo elektrycznosc ma te ceche ze moze byc
dowolnie, latwo i tanio sterowana.

System solarny narzuca system centralny, ktory charakteryzuje sie duzymi stratami,
a poza tym jest nieprzewidywalny.

Ogolnie mowiac trzeba miec "system marnowania energii" np basen by naklady poniesione na instalacje zostaly pokryte przez produkcje energii ktora bylaby na bierzaco marnowana.

Przyrownujac to do kosztow energii elektrycznej taki system w domku jednorodzinnym moglby sie zwrocic po ok13-15 latach (zakladajac brak awarii i usterek) a przy systemie marnowania energii spadnie do lat powiedzmy 7-8.

Jesli zastosowalbys inne zrodlo energii (drewno, ekogroszek) cokolwiek, ale tansze to twoj okres zwrotu wyniesie 20 lub wiecej lat.

Sam sobie odpowiedz czy ci sie to oplaca.

Develop
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 58
Rejestracja: 24 lut 2011, 9:58
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:
Re: Koszt roczny użytkowania instalacji solarnej - do Pana T

autor: Develop » 23 mar 2011, 18:38

Znowu banialuki.
Czy dla ciebie jest wszystko jedno, czy w domu będzie zużycie na poziomie 100 l czy 1100 l dziennie.
Czy to takie trudne żebyś wykazał ile kosztuje rocznie ogrzanie gazem, prądem czy czymkolwiek innym, że jest taniej niż kolektorami solarnymi ?
Daj analizę tezy, że się nie opłaca ani przy 100l ani przy 1000l bo .........to kosztuje tyle a to tyle.

Przekonaj czytelników liczbami, że kolektory są droższe, a czy się zwrócą czy nie i za ile lat to nas nie obchodzi też mamy kalkulatory w domu.

Tracę cierpliwość Waldek

exeter
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 308
Rejestracja: 07 paź 2010, 11:51
Lokalizacja: UK, londyn
Re: Koszt roczny użytkowania instalacji solarnej - do Pana T

autor: exeter » 24 mar 2011, 10:18

Ale ty jestes malo kumaty.

Liczby juz dawno przytoczylem, czytaj wiecej dokladnie, wez dlugopis i notuj.
Produkcja z 1m2 solara to ok 500kWh na rok
1kWh energii elektr kosztuje ok 56 groszy
czyli:
z 1m2 solara wartosc wyprodukowanej energii to max 300zl

jak masz kolektor sloneczny o pow ok 6m2
to teoretycznie wyprodukuje on rocznie:
500kWh x 6 czyli okolo 3000kWh
jest to rownowartosc ok 1800zl

Mam nadzieje ze jeszcze sie nie pogubiles, a jak stracisz cierpliwosc to znaczy ze przestajesz kumac.

Idac dalej:
gdybys zamiast kolektorow wkrecil grzalke elektryczna do bojlera i za sama energie elektryczna zaplacilbys 1800zl.
koszt grzalki to od 50-200zl wiec w razie awarii wymieniasz ja za 'psie pieniadze' i zawsze mozesz trzymac w domu zapasowa i nie martwic sie o awarie. Do niekturych zbiornikow mozesz zainstalowac 2 jednoczesnie.
Dla porownania instalacja solarow kosztuje ok 12000zl dla zestawu ok 6m2.

W teorii wyglada to tak ze po ok 6-7 latach twoja instalacja sie 'zwrocila' i potem to juz tylko twoj zysk.

I na podstawie takiego wylicvzenia kupujesz zestaw i stajesz sie frajerem.

Powyzsze wyliczenia sa prawdziwe tylko wtedy gdy:
1. wykorzystasz naprodukowana przez solar energie w calosci czyli lejesz wode dokladnie wtedy gdy jest ciepla lub podgrzewasz basen nawet jak nikt nie plywa itp.
2. nie zdaza ci sie nieprzewidziane wydatki zwiazane z 'obsluga gwarancyjna, przegladami, remontami, lub awariami.
3. nie bierzesz pod uwage strat na sasobniku ktore wynosza ok 500kWh rocznie (czyli 1m2 solara pracuje tylko na straty zasobnika)
4. nie wezmiesz pod uwage energii na prace pompy uklady solarnego ok 200kWh rocznie (czyli kolejne .5m2 solara)

BIORAC POWYZSZE WYNIKA ZE SOLARY 'ZWRACAJA SIE' TOBIE PO OK 15 LATACH LUB NIGDY

Juz nie bede pisal dalej bo chyba juz przestales kumac,

Develop
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 58
Rejestracja: 24 lut 2011, 9:58
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:
Re: Koszt roczny użytkowania instalacji solarnej - do Pana T

autor: Develop » 24 mar 2011, 14:09

Nareszcie zaczynam kumać. Widać jestem mało kumaty.
To jest symulacja dla 3 - osobowej rodziny która lubi ciepłą wodę i nie ma problemu z jej zużyciem.
Jest też mały błąd rozumowania - straty na zasobniku też będą przy grzałce w zasobniku.
Natomiast podgrzewacze przepływowe też mają straty oraz małą przepustowość.

Teraz dochodzimy do sedna - czym mamy więcej m2 instalacji solarnej tym tańszy jest koszt inwestycji i większe zyski więc rentowność kolektorów wzrasta.

Dlatego moje pytanie brzmiało przy jakim zużyciu CWU nastąpi zwrot inwestycji po 7 latach ?

Pozdrawiam niekumaty.

Develop
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 58
Rejestracja: 24 lut 2011, 9:58
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:
Re: Koszt roczny użytkowania instalacji solarnej - do Pana T

autor: Develop » 24 mar 2011, 14:40

Jeszcze dwa słowa:
Zajrzałem do pierwszej Firmy sprzedającej kolektory i za cenę 13200 ( bazowa ) jest zestaw z montażem 4 kolektory po 2,5 m2 + zasobnik 400 l.

Zakładam, że zasobnika nie wliczamy do amortyzacji to pozostaje około 10000 zł za 10 m2 kolektorów.

Jak sam liczyłeś to 10 m2 x 300 zł = 3000 zł rocznie. odliczając straty na pompie 200 x 0 ,56 = 112 zł pozostaje około 2888 zł rocznie co przy koszcie instalacji 10000 zł. zwraca się po 3,5 roku.

Jak sam widzisz te same liczby a inne wyniki.

Niestety papier jest cierpliwy i przyjmuje każdą argumentację bez względu czy jest rzetelna czy nie.

Pozdrawiam Waldek

exeter
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 308
Rejestracja: 07 paź 2010, 11:51
Lokalizacja: UK, londyn
Re: Koszt roczny użytkowania instalacji solarnej - do Pana T

autor: exeter » 24 mar 2011, 16:09

szkoda tylko, ze nie wiesz jak bardzo sie mylisz.

1.
Jest też mały błąd rozumowania - straty na zasobniku też będą przy grzałce w zasobniku.
Natomiast podgrzewacze przepływowe też mają straty oraz małą przepustowość.


oczywiscie ze beda ale grzalka grzeje tylko zbiornik do ok 65st i to dla takiej wartosci producenci podaja straty. Solar potrafi nagrzac dozo wiecej wiec i straty beda nieporownywalnie wieksze.
Oczywiscie te straty musisz odliczyc od tych naprodukowanych 500kWh z 1 m2 na rok.
Poza tym jak na caly weekend wyjedziesz z rodzna nad jezioro bo bedzie ladna pogoda to solar ci tej energii naprodukuje tyle ze system bedzie muial nia nagrzac kanalizacje lub zapelnic ci szambo cieplutka czysta woda.
Niby produkcja ale same straty to tez odejmij od tych naprodukowanych 500kWh z 1 m2 na rok.
Grzalke elektr tylko wylaczasz pstryczkiem jak cie nie ma w domu i swiaty spokoj.

2.
Teraz dochodzimy do sedna - czym mamy więcej m2 instalacji solarnej tym tańszy jest koszt inwestycji i większe zyski więc rentowność kolektorów wzrasta.

Nie do konca. Tanszy jest koszt inwestycji w przeliczeniu na 1m2 kolektorow a straty rozkladaja sie na wieksza ilosc m2 wiec teoretycznie system jest bardziej wydajny.
Ale po to dostawcy systemow nalegaja by system zostal zaprojektowany 'przez specjalistow' by dopasowac go do potrzeb.
Przewymiarowany system to nadprodukcja energii w czasie kiedy jej naj mniej potrzebujesz czyli latem w piekne dni. Wiec wbrew twojemu mysleniu wiekszy system to nie wieksze zyski ale wiekszy klopot z odprowadzeniem energii by system nie ulegl AWARII. A masz to GWARANTOWANE podczas nieobecnosci w domu latem przez kilka dni lub przy braku chocby zasilania pompy obiegowej jak ci wylacza elektrycznosc na kilka godzin.
Stad kazdy system, szczegolnie ten przewymiarowany (wg ciebie bardziej wydajny) nalezy zaopatrzyc w systemy przeciwawaryjne.

3.
Zajrzałem do pierwszej Firmy sprzedającej kolektory i za cenę 13200 ( bazowa ) jest zestaw z montażem 4 kolektory po 2,5 m2 + zasobnik 400 l.
cena powyszsza nie obejmuje systemuw przeciwawaryjnych wiec mozesz byc pewny awarii w najblizsze lato.

4
Jak sam liczyłeś to 10 m2 x 300 zł = 3000 zł rocznie. odliczając straty na pompie 200 x 0 ,56 = 112 zł pozostaje około 2888 zł rocznie co przy koszcie instalacji 10000 zł. zwraca się po 3,5 roku.
NO I NIE DOCZYTALES DO KONCA TEGO CO NAPISALEM.
To sa koszty energii rownowaznej tej naprodukowanej przez panej ten na dachu a nie tej zmagazynowanej w zasobniku a juz tym bardziej nie tej zuzytej.
W zasobniku z grzalka energia zakupiona = w przyblizeniu tej zgromadzonej w zasobniku.
500 kWh to pobozne zyczenia producentow ktorzy wymyslaja zestawy 2 zasobnikow lub zasobnikow ladowanych warstwowo by choc troche zblizyc sie do podawanej w prospektach wartosci.
Z pojedynczym zasobnikiem zapomnij o takim uzysku.

No ale jak sam napisales papier przyjmie wszystko i te twoje wyliczenia to piekna woda na mlyn sprzedawcy, ktory teraz nie bedzie mial zadnego problemu by ci sprzedac system tak samo potrzebny jak murzynowi krem do opalania.

exeter
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 308
Rejestracja: 07 paź 2010, 11:51
Lokalizacja: UK, londyn
Re: Koszt roczny użytkowania instalacji solarnej - do Pana T

autor: exeter » 24 mar 2011, 16:16

jeszcze jedno.

Grzejac elektr nie potrzebujesz zbiornika 400l wiec jego koszty dolicz do instalacji smialo.
No i policz sobie koszty serwisow bo o usuwaniu awarii nie wspomne.

pzdr

exeter
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 308
Rejestracja: 07 paź 2010, 11:51
Lokalizacja: UK, londyn
Re: Koszt roczny użytkowania instalacji solarnej - do Pana T

autor: exeter » 24 mar 2011, 18:40

Przyklad:
Terma
V100 firmy ariston poj 100l
roczne straty dla temp 60stC to 395kWh odpowiednik 221 PLN
i to jest absolutne MAX co zaplacisz
tyle kostuje ciebie utrzymanie temp 60st przez rok (bez zuzycia)
cena termy 1270zl
reszta to tyle ile zuzywasz a wiec podgrzanie tej termy
100l z temp. 15 do 60stc to ok 5,5 kWh =koszt 3,10zl
czyli jak zuzyjesz przez rok 10m3 wody o temp 60stC
zaplacisz:
221+ 100x 3,10 = 3321 PLN
jak zamontujesz 2 takie termy to zaplacisz:
2x 221 +100x3,10 = 3542 PLN
itd.
ale dzieki zastosowaniu term mozesz uniknac strat na cyrkulacji bez rezygnacji z komfortu.

W ten sposob mozesz precyzyjnie obliczyc ile bedzie ciebie kosztowala CWU
jak znasz swoje zuzycie.

Kombinowac z wielkoscia term mozesz dowoli i nie jest to kosztowne.

exeter
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 308
Rejestracja: 07 paź 2010, 11:51
Lokalizacja: UK, londyn
Re: Koszt roczny użytkowania instalacji solarnej - do Pana T

autor: exeter » 25 mar 2011, 9:16

SPROSTOWANIE !!!

POWINNO BYC W POPRZEDNIM POSCIE:

czyli jak zuzyjesz przez rok 100m3 wody o temp 60stC
zaplacisz:
221+ 1000x 3,10 = 3321 PLN
jak zamontujesz 2 takie termy to zaplacisz:
2x 221 +1000x3,10 = 3542 PLN

ZA POMYLKE SORKI

Develop
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 58
Rejestracja: 24 lut 2011, 9:58
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:
Re: Koszt roczny użytkowania instalacji solarnej - do Pana T

autor: Develop » 25 mar 2011, 15:52

Dwa słowa wyjaśnienia: nie jestem ani zwolennikiem ani przeciwnikiem kolektorów, lecz jestem zdecydowanym przeciwnikiem demagogii i nierzetelnej informacji.

Odpowiadając na Twój długi wywód.

Strata na termie której dane podałeś jest 1,39kW/24h ( dane producenta ) x 365 dni = 507 kW
Zasobnik miał mieć 400 l o temp. 85 st.C co daje 6 podgrzewaczy po 100l 60 stC

Wiec rachunki powinny wyglądać tak:

6 x 507 x 0,56 gr = 1703 zł straty na termach elektrycznych więc tyle co na 400l zasobniku do kolektora.
koszt przygotowania cwu 180 dni *600 l * 0,035 gr = 3780 zł

Razem 5483 zł za pół roku .

Nie wiem skąd u Ciebie 5,5 kWH skoro producent podaje 3 min /l i 1,8 kW grzałka to daje 9 kWH ( 300 min X 1,8 )
Kosz montażu p podgrzewaczy bez inst. elektrycznej to 6 X 1270 = 7620 zł więc z elektryką 10000 zł

Znowu to samo - cyfry niby się zgazdzają lecz wyniki zupełnie inne.

Przy tym wyliczeniu zwrot byłby jeszcze szybszy.

Teraz co do Twoich zastrzeżeń :

Istnieją systemy kolektorów bezciśnieniowych które podgrzewają wodę tylko wtedy kiedy zasobnik tego potrzebuje ( Daikin, Duval te znam ) więc o kosztach awarii i systemów o którch pisałeś nie ma mowy.

I na koniec dobry kolektor solarny wg producenta minimum 525 kWh/m2
dobry zasobnik to przenikalność termiczna 2,795 W/k.

A co do strat - ile w przybliżeniu wynoszą te wydumane straty w złotówkach jeśli ogrzewanie kolektorem solarnym w przybliżeniu kosztuje 0 zł za 400l. dziennie.

To, że napisałem o 3,5 rocznym zwrocie z inwestycji wynikało tylko z liczb które podawałeś sam. Jeśli byś wcześniej pomyślał i rzetelnie przeprowadził swój wywód to i wyniki byłyby inne, a tak udowodniłeś matematycznie, że systemy kolektorów słonecznych są opłacalne nawet bardzo przy 400l zużywanej wody dziennie.

A jak się przedstawia przy mniejszym zużyciu niech każdy wyliczy sobie sam nawet ten niekumaty.


Pozdrawiam Waldek

exeter
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 308
Rejestracja: 07 paź 2010, 11:51
Lokalizacja: UK, londyn
Re: Koszt roczny użytkowania instalacji solarnej - do Pana T

autor: exeter » 25 mar 2011, 17:38

Ty chyba nadajesz na innych falach i twozysz demagogie tam gdzie jej nie ma.

Strata na termie której dane podałeś jest 1,39kW/24h ( dane producenta ) x 365 dni = 507 kW
Zasobnik miał mieć 400 l o temp. 85 st.C co daje 6 podgrzewaczy po 100l 60 stC


Na termie ktora podalem strata jest 1.08kWh/24h czyli x 365dni daje rowno 395 kWh.
'Shape premium' albo 'shape eco'. A skad u ciebie 6 podgrzewaczy ???
Nawet laik nie pomyslalby o zakupie takiej ilosci na dom jednorodzinny.

koszt przygotowania cwu 180 dni *600 l * 0,035 gr = 3780 zł

a co to jest ?? to chyba demagogiczne przedsiewziecie

Nie wiem skąd u Ciebie 5,5 kWH skoro producent podaje 3 min /l i 1,8 kW grzałka to daje 9 kWH ( 300 min X 1,8 )
Kosz montażu p podgrzewaczy bez inst. elektrycznej to 6 X 1270 = 7620 zł więc z elektryką 10000 zł


:P
kolego Waldku, producent podaje ze zagrzanie termy to 3:03' a to oznacza 3h i 3 minuty czyli 183minuty a nie 3min/litr czyli 183min x 1.8kW = 5,5 kWh a nie 9

Ja podalem rzetelne wyliczenia o ktorych mam pojecie i sie na tym znam, aty liczysz w abstrakcji i nie do konca wiesz co.

na koniec dobry kolektor solarny wg producenta minimum 525 kWh/m2

dokladnie tak podalem wczesniej (ok 500kWh/m2/rok) bo tyle jest dla Warszawy (a 525 dla Wurburga w Niemczech) i to dotyczy m2 powierzchni czynnej a nie ramki kolektora.

radze poczytaj troche na stronie producenta.

a dowiesz sie wiecej i nie bedziesz juz pisal bzdur.

Develop
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 58
Rejestracja: 24 lut 2011, 9:58
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:
Re: Koszt roczny użytkowania instalacji solarnej - do Pana T

autor: Develop » 25 mar 2011, 19:38

Co do ostatniej rady to od kiedy bachus.com.pl jest stroną producenta czyli Daikina. ?

Od kiedy podawanie max 500 jest dokładnie takie samo jak minimum 500 ?

A co do reszty argumentów ok. widocznie czytaliśmy o różnych termach co może zmienić tyle, że okres zwrotu wydłuży się o rok lub dwa. Ja na początku naszych rozważań podawałem 6 lub 7lat więc i tak jeszcze nam daleko do tego.

Jeśli nie masz innych argumentów to nikogo nie przekonałeś swoimi wyliczeniami. Musisz nad tym popracować.

Pozdrawiam Waldek

exeter
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 308
Rejestracja: 07 paź 2010, 11:51
Lokalizacja: UK, londyn
Re: Koszt roczny użytkowania instalacji solarnej - do Pana T

autor: exeter » 25 mar 2011, 22:40

bez wzgledu czy jet to 500 czy 525 to i tak nie ma znaczenia.
Bo to energia wyprodukowana na dachu a ty myslisz ze bedziesz ja mial w zasobniku.

Ale ty nawet nie wiesz o czym ja mowie.

Nie mam zamiaru cie przekonywac,kupuj solary
im wiecej paneli tym taniej (wedlug ciebie)

Zalosne myslenie lub jego calkowity brak.

ty nie rozumiesz podstawowych zasad pracy solarow.
jestes niedouczony i twoje dyletanctwo da sie dowiesc matematycznie.

Masz kalkulator ale poslugujesz sie nim jak mlotkiem do klepania kotletow.

niedlugo zaloze watek na temat 'korzysci' plynacych z solarow.

Nie mam zadnego interesu w tym by odradzac ani nagabywac na zakup.

I nie obchodzi mnie czy cie przekonalem czy nie,
pedzace stato baranow zorientuje sie o przepasci jak 80% z nich juz w nie wpadnie.

PZDR
i odsylam do przyszlego postu.

Develop
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 58
Rejestracja: 24 lut 2011, 9:58
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:
Re: Koszt roczny użytkowania instalacji solarnej - do Pana T

autor: Develop » 26 mar 2011, 10:09

Wygląda na to, że mojemu rozmówcy argumenty się skończyły a szkoda.

W rzeczywistości nie jest tak dobrze jak wynika z przytoczonych liczb. Nie wiem dlaczego exeter skupił się na energii kolektora jakby to było najważniejsze, a przecież końcowym efektem ma być ciepła woda i to powinien być punkt wyjścia do dyskusji.

Czyli ile kosztuje przygotowanie 100; 200 czy 500 l CWU. i w zależności od tego jak duże są potrzeby musimy dobrać sposób uzyskania CWU.

Przy małym zapotrzebowaniu możemy sobie pozwolić na bardzo drogie ogrzewanie elektryczne właśnie ze względu na straty na zasobnikach i małych kosztach instalacji.

Przy większym zapotrzebowaniu należy rozważyć inne możliwości: termy gazowe, pompy ciepła i kolektory słoneczne.
Tak jak wynika z wcześniejszych postów elektryczne przygotowanie 100 l CWU jest dosyć drogie, ale przy termie z gazem ziemnym spada już o połowę, a przy pompie ciepła jeszcze o połowę.
Należy też pamiętać, że terma elektryczna, gazowa czy pompa ciepła pracuje w zimie a kolektory słoneczne nie.

I wtedy może się okazać, że zainwestowanie w wydajne systemy ogrzewania typu dobry piec kondensacyjny, czy dobra wydajna pompa ciepła wydłuża czas zwrotu kolektora słonecznego powyżej 10 lat czyli może być nieopłacalne.

Pozdrawiam Waldek


Wróć do „Kolektory słoneczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 63 gości

Gotowe projekty domów