ogrzewanie centralne - piec gazowy

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

barteq289
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 17 lut 2011, 10:14
ogrzewanie centralne - piec gazowy

autor: barteq289 » 17 lut 2011, 10:27

Jestem na etapie tworzenia instalacji ogrzewania. Chciałem montować piec węglowy....i bojler z wodą na gaz. Bojler z wodą wisiałby nad piecem. Pierwszy fachowiec który przyszedł na oględziny kategorycznie wykluczył możliwość montażu takiego bojler'a nad piecem-względy bezpieczeństwa. No i pozostał mi montaż pieca na gaz :( Jaki piec gazowy wybrać?dwufunkcyjny? z zasobnikiem wody? czy może oddzielnie kupić piec gazowy do ogrzewania domu a oddzielnie bojler? da radę taki zestaw kupić do 3500zł?
Jakie grzejniki? stalowe czy aluminium?

instalacja wykonana przy pomocy rurek miedzianych
powierzchnia domu ok 135m2
wymiary kotłowni 8,5m2 (pod klatką schodową-skosy w kotłowni)
ogrzewanie podłogowe na powierzchni ok 50m2 reszta grzejniki
ściany - pustak max+ 10cm styropianu
płyta pod dachem 2x5cm styropianu na zakładkę
na posadzki styropian 5cm

barteq289
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 17 lut 2011, 10:14
Re: ogrzewanie centralne - piec gazowy

autor: barteq289 » 17 lut 2011, 12:50

A może jest jednak możliwość montażu gazowego podgrzewacza wody (tzw. bojler) nad piecem węglowym? przecież teraz są różne cuda-zamknięte komory spalani itd?

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: ogrzewanie centralne - piec gazowy

autor: Bolas » 17 lut 2011, 20:26

Jeżeli instalacja gazowa jest wykonana prawidłowo a pomieszczenie ma sprawna wentylację nie widzę przeszkód takiego montażu. Musisz pamiętać że urządzenia gazowe są urządzeniami delikatnymi i podatnymi na zakurzenie. Kotłownia węglowa nie będzie sprzyjać ich żywotności. Aczkolwiek jeżeli zakup będzie dotyczył zbiornika z zamkniętą komorą spalania nie powinno być problemu. Czy umieszczenie zbiornika nad kotłem węglowym jest uwarunkowane małą powierzchnią kotłowni czy innymi powódkami?

barteq289
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 17 lut 2011, 10:14
Re: ogrzewanie centralne - piec gazowy

autor: barteq289 » 18 lut 2011, 7:44

generalnie instalator miał największe zastrzeżenia do tego, że gazowy podgrzewacz wody pojemnościowy bedzie wisiał bezpośrednio na piecem węglowym i to zagraża bezpieczeństwu. Czy rzeczywiście miał racje? może myślał że chce tam zamontować zwykly podgrzewacz z otwartą komorą spalania?? a jeśli bym zamonotwał podgrzewacz z zamkniętą komorą spalania-to jest to bezpieczne?? dajcie mi chociaż cień nadziei;) bo zależy mi na montażu pieca węglowego :lol:
jaki ewentualnie musiałby być ten podgrzewacz? konkretny model..

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: ogrzewanie centralne - piec gazowy

autor: Bolas » 18 lut 2011, 9:15

Modeli jest cała masa. Dobrze byłoby poszukać coś z dodatkową wężownicą by można było wykorzystać także drugie (tańsze) źródło ciepła jakim jest kocioł na paliwa stałe.
Zamknięta komora spalania nie dlatego że bezpieczniej bo kotłownia musi być wyposażona w sprawną wentylację składającą się z nawiewu świeżego powietrza i wywiewu ale dlatego, żeby palnik nie uległ zakurzeniu bo czyszczenie takiego urządzenia jest strasznie uciążliwe tym bardziej że będzie powieszony wysoko a w okresie gwarancji będzie mógł to zrobić tylko serwisant. Myślę że bardziej chodziło mu o to że urządzenie gazowe będzie montowane nad kotłem w którym jest coś palone i dochodzi do otwierania urządzenia w którym jest ogień?!? Nie spotkałem się z zakazem montowania takich urządzeń w jednym pomieszczeniu. Jeżeli zachowane będą odległości od urządzeń i będą one prawidłowo użytkowane to nie widzę problemu.
Pierwszy jaki wyskoczył w googlu np.:
http://www.termica.pl/produkty/podgrzewacze_gaz-wez

barteq289
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 17 lut 2011, 10:14
Re: ogrzewanie centralne - piec gazowy

autor: barteq289 » 18 lut 2011, 12:46

generalnie temu fachowcowi chodziło o to, że w podgrzewaczu gazowym jest gaz na pod nim jest kocioł na węgiel w którym przy otwieraniu widać płomień..i że w takiej bliskiej odległości może powstać iskra która przyczyni się do zapłonu..eh. sam nie wiem co o tym myśleć

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: ogrzewanie centralne - piec gazowy

autor: Bolas » 18 lut 2011, 15:52

Spytaj czy montuje kuchenki gazowe przecież tam też jest otwarty ogień. Powtarzam jeżeli instalacja jest prawidłowo wykonana nie ma obaw chyba że instalator sam nie wierzy w swoje dzieło.

Manecki
Początkujący
Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 26 paź 2010, 18:10
Re: ogrzewanie centralne - piec gazowy

autor: Manecki » 25 lut 2011, 21:40

A nie możesz zainstalować zasobnika z wężownicą grzanego z kotła stałopalnego? Ale to Twój wybór. Co do pytania o grzejniki - nie masz się co zastanawiać - przy instalacji miedzianej aluminiowe odpadają - poczytaj: http://www.goracerury.com.pl/miedz-alu,lp,630.html


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 67 gości

Gotowe projekty domów