Wytrzymałość dwuteownika normalnego 100

Stropy są jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych, które oddzielają kondygnacje budynku. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak zbudować, wyciszyć i ocieplić strop koniecznie zapoznaj się z tym działem.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

rav-rav
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 35
Rejestracja: 12 sty 2011, 7:34
Re: Wytrzymałość dwuteownika normalnego 100

autor: rav-rav » 16 lut 2011, 6:51

Ok postaram się o zdjęcia i prześle proponowane rozstawy belek.
Zamieszczę wieczorem!
Pozdr!

IDM-SERVICE
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 550
Rejestracja: 25 paź 2003, 11:55
Lokalizacja: Dolnośląskie
Re: Wytrzymałość dwuteownika normalnego 100

autor: IDM-SERVICE » 16 lut 2011, 11:02

Witam
Nie zapomnij o przewiercie płyty stropowej i opisu struktury- w tym podanie grubości płyty

Pozdrawiam
Góral z Sudet

rav-rav
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 35
Rejestracja: 12 sty 2011, 7:34
Re: Wytrzymałość dwuteownika normalnego 100

autor: rav-rav » 17 lut 2011, 7:25

Niestety nie udało mi się wczoraj zrobić zdjęć na budowie, ale to nadrobię wkrótce. Mogę podać jednak kilka danych:
- strop ma grubości od 8-10 cm
- zbrojenie to kratownica 15-20 / 15-20 z drutu gładkiego 6mm (i pewnie gdzieniegdzie grubszy drut)
- najgorsze pole stropu to pomieszczenie w którym była wylewka a w sumie to chyba 2 wylewki, o łącznej grubości betonu w miejscu największego ugięcia 20 cm (z czego 5 to styropian) tutaj strop na środku jest obniżony o jakieś 15cm
- po skuciu wylewki, i pracach wyburzeniowych starego stropu (obecnie zastąpionego przez więźbę dachową a na niej sufit podwieszany z GK) stało się zauważalne drżenie podczas chodzenia po płycie, na rogach płyty widać obrys pęknięć taki na 1mm. W pomieszczeniu pod tym fragmentem, obrysowane są wszystkie krawędzie wzdłuż ścian.
- pozostałe pomieszczenia wykazują o wiele mniejsze drgania (ale również odczuwalne) i obrys pęknięć tylko w pobliżu rogów ścian...

IDM-SERVICE
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 550
Rejestracja: 25 paź 2003, 11:55
Lokalizacja: Dolnośląskie
Re: Wytrzymałość dwuteownika normalnego 100

autor: IDM-SERVICE » 17 lut 2011, 9:17

Witam

Podaj mi jeszcze informację:
Czy płyta stropowa o której mówimy jest jednolita na całej powierzchni, czy wykonana jest odrębnie wykonana dla poszczególnych pomieszczeń pod nią???

Pozdrawiam
Góral z Sudet

rav-rav
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 35
Rejestracja: 12 sty 2011, 7:34
Re: Wytrzymałość dwuteownika normalnego 100

autor: rav-rav » 17 lut 2011, 17:56

Płyta jest jednolita dla całej powierzchni tego poziomu. Na ścianach nośnych nie ma żadnych wgłębień obwiśnięć, na jednej widać tylko pęknięcie betonu (kreska, ok 1m) widać bo jest odsłonięta, pozostałe miejsca gdzie są ściany nośne są nie widoczne, bo stoi na nich ścianka z całego pustaka gaz-beton z Oświęcimia, 25x25x59cm...

RGawinski
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 13 maja 2010, 21:40
Re: Wytrzymałość dwuteownika normalnego 100

autor: RGawinski » 18 lut 2011, 15:01

Witam! chciałbym się podłączyć do tematu a mianowicie interesuje mnie jaki dwuteownik zwykły musiałbym zastosować jako podciąg o rozpietości 10m i maksymalnej sile skupionej na środku o wartości 30KN to jest ok 3000kg

rav-rav
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 35
Rejestracja: 12 sty 2011, 7:34
Re: Wytrzymałość dwuteownika normalnego 100

autor: rav-rav » 22 lut 2011, 6:29

Oto zdjęcia z mojego placu boju... Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
To jest fragment płyty z pomieszczenia gdzie stara wylewka była naprawdę gruba, ok 15-18 cm, podczas prac wyburzeniowych strop był podparty, jednak dostał niezły wycisk i obrysował się w koło, teraz trzymie się na drutach. Podnosząc płytę na konstrukcji stalowej, ona przeniesie większość obciążeń, płyta zostanie znacznie odciążona. Jeszcze jeden pokój obok wymaga takiego wzmocnienia (na wyrost, ale u góry ma być łazienka, więc nie zaszkodzi, a ja będę spokojny). W pozostałych pomieszczeniach mam mniejszą rozpiętość ścian, i tam zastosuję po 4 belki z dwuteownika 100, tak żeby wzmocnić na zapas, bo lepszego zbrojenia tam pewnie nie ma, a płyty jeszcze nie spękały, ale chcę mieć spokój na tzw. lata a nie martwić się za chwilę że coś może być nie tak... Wszystkie mocowania belek w ścianie będą na podmurówce z cegły lub na betonowej, zbrojonej drutem poduszce w kształcie stożka, tu się jeszcze okaże co lepiej i wygodniej wykonać.

rav-rav
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 35
Rejestracja: 12 sty 2011, 7:34
Re: Wytrzymałość dwuteownika normalnego 100

autor: rav-rav » 22 lut 2011, 6:35

Kolego co do belki o dł 10 m, to musisz się liczyć z tym że jeśli rozpiętość ma być tak duża to dwuteownik będzie naprawdę wysoki, żeby mógł przenieść takie obciążenie. Jeśli jest możliwość dobrze byłoby zastosować podparcie przy 5 metrze, jeśli takiej nie ma, to w rachubę wchodzą chyba tylko belki powyżej 300mm , ale to musi ktoś policzyć.

rav-rav
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 35
Rejestracja: 12 sty 2011, 7:34
Re: Wytrzymałość dwuteownika normalnego 100

autor: rav-rav » 07 mar 2011, 10:44

Może ktoś coś podpowie???
Co o tym sądzicie??
Pierwszy z takimi problemami na pewno nie jestem...

domzlat50tych
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 17 sie 2014, 12:55
Re: Wytrzymałość dwuteownika normalnego 100

autor: domzlat50tych » 17 sie 2014, 12:57

Witam

Ciekaw jestem co zrobiłeś z tym stropem:

A co poradzicie w takiej sytuacji:
Remontuję dom z lat 50/60. Stary strop raczej beton (albo żużlo-beton) z kruszczem typu drobne kamienie, "obwiśnięty" max na środku o jakieś 5-8cm, możliwe że tak jest od "nowości" (złe ułożenie szalunku, itp.). W sumie są tego 4 pokoje (wymiary, 4mx5m i 4mx4,5 m) lekko drżą podczas chodzenia, po pracach wyburzeniowych na poddaszu (usuwanie płyty), widać pęknięcia (kreski dookoła) tynku w pomieszczeniach pod nimi.
Zbrojenie nie zachwyca: liny, żebrówka 20mm, drut 6mm, na przemian, co mieli tak zbroili...

chce usunąć właśnie ścianę przy takim samym zbrojeniu. Też beton żużlowy i też kiepskie zbrojenie.

Awatar użytkownika
doktorells
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 79
Rejestracja: 21 lip 2014, 11:47
Re: Wytrzymałość dwuteownika normalnego 100

autor: doktorells » 31 sie 2014, 11:32

kiedyśto ludzie na wyczucie robili tak że dawali dwa razy mocniejszy materiał, teraz każdy chciałby za pół ceny mieć polerowany marmur w przedpokoju


Wróć do „Stropy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Proximic [Crawler] i 14 gości

Gotowe projekty domów