Mieszkania w budynku pod wynajem jako usługa, jak to zrobić?

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

teel85
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 02 lut 2011, 19:22
Mieszkania w budynku pod wynajem jako usługa, jak to zrobić?

autor: teel85 » 02 lut 2011, 19:29

Witam serdecznie, mam dosyć skomplikowane pytanie (jak dla mnie) odnośnie planowanej budowy i chciałbym prosić o pomoc w rozwiązaniu mojego problemu.

Sytuacja wygląda tak:
Planuję postawienie budynku na mojej działce, który pełniłby rolę zarówno usługową jak i mieszkaniową, na parterze usługi, piętro mieszkania. Całość ok 600-800 m2 powierzchni.

Mieszkania mają być wyłącznie pod wynajem, nie wiem czy prawnie to się powinno nazywać mieszkanie... po całości budynku będzie korytarz a z niego oddzielne wejścia do "mieszkania" 2-pokojowego z aneksem kuchennym + łazienka. 1 mieszkanie ok 30-40 m2, będzie ich na piętrze powiedzmy 8-12. Najlepszym porównaniem byłby w tym momencie akademik, ale raczej zależałoby mi na starszych lokatorach niż studenci.

Zdobyłem już z mojego Urzędu Miasta uchwałę RM i plan zagospodarowania i jest tam stwierdzone, że na mojej działce mogę realizować "usługi komercyjne" bez dopuszczenia funkcji mieszkaniowej. I właśnie to jest mój problem.

mam następujące pytania:

1. Co znaczy funkcja mieszkaniowa wg. prawa i przepisów ?


2. Czy można będzie takie mieszkania zakwalifikować jako usługę komercyjną (wynajmu) ? Nigdy nie będą nikomu sprzedane.

Co prawda w uchwale RM jest napisane, że usługę trzeba rozumieć jako "...obiekty budowlane lub pomieszczenia w tych obiektach o innym przeznaczeniu niż mieszkaniowe służące do działalności, której celem jest zaspokajanie stałych potrzeb ludności". Znowu pojawia się "mieszkaniowe".

3. A może dałoby się to obejść kwalifikując to jako usługi hotelowe? Tylko, że znowu czytałem, że takie usługi w myśl prawa powinny być krótkotrwałe... a oczywiście to nie będzie krótkotrwałe tylko normalne wynajmowanie na rok, czy kilka lat.

4. A może pokoje gościnne? ... czy może to też są usługi hotelowe?

A może w ogóle nie da się tego zrobić?

Będę wdzięczny za jakiejkolwiek sugestie i porady na ten temat.
Pozdrawiam.
Tomek.

Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 38 gości

Gotowe projekty domów