Budowa domu a granice działki - problem

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

aros87
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 14 sty 2011, 17:21
Lokalizacja: Orzesze
Budowa domu a granice działki - problem

autor: aros87 » 14 sty 2011, 17:36

Witam!

Mam następujące pytanie: chcę wybudować mały domek jednak mam bardzo wąską działkę. Obok działki jest prywatna droga która należy do mnie. Biorąc pod uwagę samą granicę działki nie zmieszcze się z wymaganymi 4 metrami odległości domu od granicy. Jednak doliczając do tego droge juz bylo by wszystko ok. Moje pytanie brzmi czywymagane 4 m mogę liczyc do granicy drogi ktorej jestem wlascicielem? Na ponizszym zdjeciu schemat calej dzialki z drogą.

Obrazek

Wszystko co jest na czarno nalezy do mnie, na niebiesko do sasiada. Miedzy granica mojej dzialki a droga stoi plot. Po drugiej stronie dzialki jest niezagospodarowana dzialka drugiego sasiada, tam odleglosc od granicy chcialbym miec 1.5m (w mysl przepisow, iz dzialka jest wązsza niz 16m, a sciana bylaby bez okien). Na górnej i dolnej granicy nie bedzie problemu z uzyskaniem 4m. Problemem jest lewa strona.

Czy wymagane 4m musze liczyc do granicy mojej dzialki, czy granicy dzialki sasiada za droga nalezaca do mnie?

Wielkie dzieki za pomoc! Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Brutus80
rekomendowany doradca
Posty: 245
Rejestracja: 18 sie 2010, 15:05
Lokalizacja: Kalisz
Kontaktowanie:
Re: Budowa domu a granice działki - problem

autor: Brutus80 » 14 sty 2011, 20:19

Jeśli droga jest na terenie pańskiej działki to nie widzę problemu aby się do niej przybliżyć. Administracyjnie granica jest za drogą i to względem niej musi pan zachować wymagane odległości.

aros87
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 14 sty 2011, 17:21
Lokalizacja: Orzesze
Re: Budowa domu a granice działki - problem

autor: aros87 » 14 sty 2011, 22:45

Nie jestem pewien (musialbym sie zapytac rodzicow), ale jest chyba osobno wytyczona granica mojej dzialki i osobno drogi ktora przylega do mojej dzialki ale w niej nie lezy. Wlascicielem drogi jestem ja, jest to prywatna droga dojazdowa. Rodzice poprostu jak sie tutaj budowali kupili dzialke razem z ta drogą, ale granice mają one osobne, tyle, ze leza obok siebie.

Awatar użytkownika
Brutus80
rekomendowany doradca
Posty: 245
Rejestracja: 18 sie 2010, 15:05
Lokalizacja: Kalisz
Kontaktowanie:
Re: Budowa domu a granice działki - problem

autor: Brutus80 » 14 sty 2011, 23:52

To napiszę inaczej. Jeśli obie działki tworzą jedną całość właśnościową to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przysunąć się nawet do samej drogi. Liczą się granice zewnętrzne własności i względem nich trzeba zachować odpowiednie odległości.

aros87
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 14 sty 2011, 17:21
Lokalizacja: Orzesze
Re: Budowa domu a granice działki - problem

autor: aros87 » 15 sty 2011, 17:34

Dziekuje bardzo za pomoc! Podbudowal Pan mnie:) Bo juz myslalem, ze polskie prawo uniemozliwi mi budowe domu. Moze dzialka jest waska i z przodu domu bedzie malo miejsca, ale po bokach juz wystarczajaco:) Pozdrawiam!

Michal_Krk
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 29 sty 2011, 11:03
Lokalizacja: okolice Krakowa
Re: Budowa domu a granice działki - problem

autor: Michal_Krk » 29 sty 2011, 11:11

Witam serdecznie,

Pozwolę sobie podpiąć się pod ten temat...
Mam prawie identyczną sytuację jak Kolega Aros87, z tym że moja droga ma ustanowioną służebność (dojazd do działki rodziców oraz dziadka). Czy to w jakikolwiek sposób zmienia sytuację, czy również mogę ją wliczyć w powierzchnię mojej działki ( liczyć przepisowe 4 metry nie do miejsca między działką a drogą, a miejsca między drogą a działką sąsiada - już za drogą)?
Z góry pięknie dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam,
Michał

Awatar użytkownika
Brutus80
rekomendowany doradca
Posty: 245
Rejestracja: 18 sie 2010, 15:05
Lokalizacja: Kalisz
Kontaktowanie:
Re: Budowa domu a granice działki - problem

autor: Brutus80 » 29 sty 2011, 13:20

Służebność na pewno jest opisana jakąś umową. W niej powinno się szukać odpowiedzi na to pytanie.
Jeśli nie ma tam zakazu budowania się przy granicy drogi to granice działki należy rozpatrywać łącznie z drogą.
Wszystko to jest kwestia umowy między właścicielem działki a uprawnionym do użytkowania służebności.
Dla świętego spokoju można przecież spisać aneks do umowy z rodzicami i dziadkiem, że wyrażają zgodę na budowę domu przy granicy z drogą i po krzyku.

Michal_Krk
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 29 sty 2011, 11:03
Lokalizacja: okolice Krakowa
Re: Budowa domu a granice działki - problem

autor: Michal_Krk » 29 sty 2011, 14:42

Bardzo dziękuję za wskazówkę.

Uściślając - dodam tylko, że cała działka należy do jednej rodziny :) Początkowy fragment jest dziadka, reszta jest rodziców (i tej właśnie ich części w chwili obecnej przepisywane na mnie i moją żonę jest kilkanaście arów). Sytuacja jak na mapce Kolegi opisującego swój przypadek, kilka postów wyżej.
Myślę więc, że zasugerowana opcja ze spisaniem umowy (lub może nawet zapis dokonany podczas wizyty u notariusza, która przed nami ) powinna załatwić tę kwestię.

Raz jeszcze dziękuję.

Pozdrawiam serdecznie,
Michał


Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 65 gości

Gotowe projekty domów