Ile za instalację elektryczną?

Domowe prace związane z prądem mogą być bardzo niebezpieczne. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat instalacji elektrycznych począwszy, od wymiany kontaktu po podłączenie prądu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

kamoreks
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 12 sty 2011, 0:11
Re: Ile za instalację elektryczną?

autor: kamoreks » 12 sty 2011, 16:38

Dzieki za info, jak będę miał trochę czasu to sobie poczytam.

Co nie zmienia faktu, że wszystko robi się wg. schematu czytaj norm.

instalelektro
Re: Ile za instalację elektryczną?

autor: instalelektro » 12 sty 2011, 19:22

i tu wlasnie sie z kolegą zgodze WYCENA ZA PUNKT a co to jest punkt czy z gniazda do dniazda 2 metry czy ten sam punkt 30 metrów dalej ja montuje instalacje pare latek i zawsze umawiam sie za calosc nie od punktu bo to chore a jak juz sie inwestor upsze ze od punktu to licze za kazdy wystający przewód ze sciany i jeszcze dochodzą do tego połączenia wyrównawcze montaż rozdzielni itd wiec jak ktos niezajmuje sie tym zarobkowo i w tym nie siedzi niewie co i jak to niech niezabiera głosu

buraczane_pole
Aktywny
Aktywny
Posty: 260
Rejestracja: 19 cze 2008, 22:43
Re: Ile za instalację elektryczną?

autor: buraczane_pole » 12 sty 2011, 20:43

proszę nie karmić trola :!:

kamoreks
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 12 sty 2011, 0:11
Re: Ile za instalację elektryczną?

autor: kamoreks » 12 sty 2011, 23:17

5. Brak rozdziału przewodu PEN na N i PE - nie jest to dopuszczalne w/g obowiązujących obecnie przepisów.


Czyli, że ktoś poprowadził dwa przewody do gniazdka bez uziemienia :)) ??
Nie no to już lekka przesada. Chyba go pralka nigdy nie "kopała".

8. Wypusty oświetleniowe do żyrandoli wykonane przewodami 3-żyłowymi, co jest niezgodne z przepisami nakazujacymi prowadzeniue przewodów 4-żyłowych dla odbiorów dwudzielnych.

Chodzi o to, że dwie fazy, jeden N i jeden PE ?? Dwa obwody, żeby zapalać tylko 1/2 żyrandola?
Tak się zastanawiam bo w sumie nie widziałem, żyrandola z miejscem na PE. Co prawda montowalem takie tanie w domu.

10. Wykonawstwo w/w obwodów na zasadzie zasilania oświetlenia poprzez gniazdo wtykowe.
Czyli montaż lampy sufitowej na przykład używając, żyły L1 tej co idzie do gniazdka jako to samo co do oświetlenia? PS: Od roździelnicy prowadzi się osobne przewody? Do każdego gniazdka osobny i do lampy osobny.

Z tego co mi wiadomo, do każdej lampy i każdego gniazdka powinien byc osobny wylacznik nadpradowy.

elpapiotr
Re: Ile za instalację elektryczną?

autor: elpapiotr » 12 sty 2011, 23:44

Witam.

Jednak musisz iść do szkoły elektrycznej, Kolego kamoreks.
Nic nie zrozumiałeś. Bardziej już zamotać się nie da.

buraczane_pole
Aktywny
Aktywny
Posty: 260
Rejestracja: 19 cze 2008, 22:43
Re: Ile za instalację elektryczną?

autor: buraczane_pole » 13 sty 2011, 19:29

a nie mówiłem nie karmić trola?? jak na studenta 3 semestru to sie nie popisał ,ale za to jakie wejście miał :wink:

kamoreks
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 12 sty 2011, 0:11
Re: Ile za instalację elektryczną?

autor: kamoreks » 13 sty 2011, 20:57

Ta ha ha ha nie potraficie odpowiedzieć na moje 3 pytania??javascript:emoticon(':shock:')
Jesteście burakami i tyle, wszystko dobrze opisałem.

A Wy nie potraficie odpowiedzieć, czy dobrze napisałem, a podejrzewam, że tak, no nic powodzenia, wszystkim naiwniakom (odbiorcą usług), oraz powodzenia Wam monterom co potrafią się tylko wyśmiać, a pewnie kopiowali swój naukowy post z jakiejś strony.

Nie no monter, ale żeś mnie wkurzył@@ Po czym wnioskujesz, że powinienem iśc do szkoły elektrycznej, co jest merytorycznie źle?

No nic możecie nie odpisywać zresztą!

A do wszystkich klientów, nie dajcie się robić w konia, wszystko co możecie zróbcie sami chyba, że na prawde się nie znacie, to możecie skorzystac z rad tych co poniektórych naukowców.
:shock:

elpapiotr
Re: Ile za instalację elektryczną?

autor: elpapiotr » 13 sty 2011, 21:27

Witam.

Do czego potrzebna jest szkoła ?
Do czego potrzebne są studia ?
Ano do tego, by się nauczyć wyciagać prawidłowe wnioski z konkretnych treści.
Na przykład konkretną treścią było podanie przeze mnie informacji o braku podziału przewodu PEN.
Teraz myślimy - co to jest, lub jaka jest definicja przewodu PEN ?
Czym jest przewód PEN ? :
- w jakich układach sieciowych występuje ?
- jaką pełni funkcję ?
- jaki ma przekrój ? itd.
Brak logicznego myslenia nie zwalnia, Panie studencie. A semestry lecą.

Teraz odpowiedzi na pytania laika :

Chodzi o to, że dwie fazy, jeden N i jeden PE ?? Dwa obwody, żeby zapalać tylko 1/2 żyrandola?
Nie, proszę pana, tam ma być jedna faza.

Czyli montaż lampy sufitowej na przykład używając, żyły L1 tej co idzie do gniazdka jako to samo co do oświetlenia? PS: Od roździelnicy prowadzi się osobne przewody? Do każdego gniazdka osobny i do lampy osobny.
Bzdury Waść piszesz.

Z tego co mi wiadomo, do każdej lampy i każdego gniazdka powinien byc osobny wylacznik nadpradowy.
Bzdury Waść piszesz.

Ponawiam propozycję o dalszą, tym razem gruntowną naukę.

kamoreks
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 12 sty 2011, 0:11
Re: Ile za instalację elektryczną?

autor: kamoreks » 13 sty 2011, 22:03

elpapiotr pisze:Witam.

Chodzi o to, że dwie fazy, jeden N i jeden PE ?? Dwa obwody, żeby zapalać tylko 1/2 żyrandola?
Nie, proszę pana, tam ma być jedna faza.



Co do tamtych wypowiedzi to proponowałbym wytłumaczyć, jak niby mamy nie użyć tego samego przewodu który idzie do gniazdka, do wykonania kawałka instalacji pod oświetlenie, jak nie poprowadzimy osobnych przewodow dla gniazdka i lampy?
Z tego co Pan napisał trzeba poprowadzić osobne przewody do gniazdka i osobne do lampy, a nie :wpinac" sie do gniazdka, o co zapytałem powyżej, więc proszę wyjaśnić.

A co do cytatu to nie wiem jakie bzdury nadal:
Od przewodu L1 roździela się na dwa jeden będzie do jednej połówki zyrandola drugi do drugiej. Potem jeszcze do tego żyrandola będą szły dwa przewody PE i N. I co niby jest, źle napisane, jak Panie Monter dokładnie to zostało napisane powyżej przez Pana?

RAZEM będą 4 przewody, no ale może sie myle i pytam ponownie czy o to chodziło w liście błędów, że Monterzy prowadzą jedynie 3 przewody, a nie 4.

PS: Semestry lecą i bardzo dobrze :)

akwarium
Początkujący
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 13 sty 2011, 21:52
Lokalizacja: polska
Re: Ile za instalację elektryczną?

autor: akwarium » 13 sty 2011, 22:14

kamoreks życzę sobie takich doradców klienta jak Ty. Niech sami sobie robią instalację a my robiąc pomiary i ocenę instalacji zarobimy nie tylko na A4 ( dla Żony ) ale i na Q7 bo klient zapłaci 3 razy więcej ( pomiar i ocena, demontaż instalacji, montaż nowej instalacji wraz z pomiarem i oceną ).

kamoreks
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 12 sty 2011, 0:11
Re: Ile za instalację elektryczną?

autor: kamoreks » 13 sty 2011, 23:19

No widzisz, to się powinieneś cieszyć, tylko jak już będziesz sprowadzał to Q7 dla siebie z USA to pamiętaj, że z USA 80% samochodów przychodzi nieźle skasowane, więc trzeba uwazać.

Nie no z tym własnym montazem to przesada, ale nie trzeba wołac elektryka to wymiany żarówki zaraz, albo montazu halogenow.

akwarium
Początkujący
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 13 sty 2011, 21:52
Lokalizacja: polska
Re: Ile za instalację elektryczną?

autor: akwarium » 14 sty 2011, 15:44

Akurat USA mam w głębokim poważaniu i nie interesuje mnie co oni tam robią.
A jeśli chodzi o wymianę żarówki lub montaż chalogenów to we własnym domu ( jeśli jest po odbiorze technicznym ) można sobie robić to na co kto ma ochotę. Jeśli chodzi o firmy to bez uprawnień nie możesz zdjąć nawet klosza z lampy, przepisy BHP. Jeśli szef, kierownik, przełożony będzie Ci kazał zrobić coś takiego możesz śmiało odmówić jak nie masz uprawnień.

kamoreks
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 12 sty 2011, 0:11
Re: Ile za instalację elektryczną?

autor: kamoreks » 14 sty 2011, 16:13

Akurat od USA i Chin aktualnie bardzo dużo zależy, nawet chociażby ceny przewodów i tym podobne. Podejrzewam, że i cena wyłączników LEGRAND też od tego zależy, no i oczywiście innych firm też.

tomikiw
Początkujący
Początkujący
Posty: 24
Rejestracja: 21 gru 2010, 23:39
Lokalizacja: Kraków/ kiedyś Wieliczka
Re: Ile za instalację elektryczną?

autor: tomikiw » 20 sty 2011, 9:48

akwarium pisze: Jeśli chodzi o firmy to bez uprawnień nie możesz zdjąć nawet klosza z lampy, przepisy BHP. Jeśli szef, kierownik, przełożony będzie Ci kazał zrobić coś takiego możesz śmiało odmówić jak nie masz uprawnień.

- szef każe sługa musi... -czekaj bracie na elektryka to popracujesz....
u mnie jak wywali obwód to elektryk musie przyjść włączyć ale kto by na nich czekał. czas się traci a robote i tak trzeba zrobić.

Awatar użytkownika
instel
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 37
Rejestracja: 19 sty 2009, 15:02
Lokalizacja: Włoszczowa
Kontaktowanie:
Re: Ile za instalację elektryczną?

autor: instel » 20 sty 2011, 22:12

Nic nie wywala bez przyczyny. Przez takich lopezów co lubią samoróbki i nie mają odpowiedniego przygotowania jest najwięcej dziadostwa.


Wróć do „Instalacje elektryczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości

Gotowe projekty domów