Para wodna i rosa na oknach

Asortyment okien i drzwi jest tak duży, że wybór jest naprawdę trudny. Do tego montaż, konserwacja, czasem naprawy. Z tego działu możesz dowiedzieć się czym różnią się poszczególne typy i modele, jak wybrać odpowiednie okna i drzwi do Twojego domu i mieszkania, jak je prawidłowo osadzić, konserwować i co robić jeśli pojawią się jakieś problemy.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

driver1880
Aktywny
Aktywny
Posty: 113
Rejestracja: 28 wrz 2007, 18:42
Para wodna i rosa na oknach

autor: driver1880 » 21 lis 2010, 9:46

Witam
Każdego ranka na dole okien jest 2-3cm rosa.
Podobno to problem wilgoci wewnątrz budynku, złej wentylacji itd. Dom jest nowy, mieszkam 4 miesiące. Na oknie tarasowym mam roletę zewnętrzną i tego problemu na nim na razie nie mam co na pozostałych. Czy sądzicie że założenie rolet zewnętrznych na pozostałe okna może rozwiązać problem? Czy problem z pocącymi się oknami będzie się powtarzał co roku jesienią i zimą czy po prostu gdy wiosną latem będzie się mocno wietrzyło jest szansa że wilgoć wyjdzie ze ścian i będzie już dobrze.
Pozdrawiam.

sabaplock
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 22 lis 2010, 2:19
Lokalizacja: Płock
Kontaktowanie:
Re: Para wodna i rosa na oknach

autor: sabaplock » 22 lis 2010, 3:20

Witam. Parowanie szyb jest problemem i może to być wina kilku czynników.
Jeśli mieszkasz w świeżo pobudowanym domu to cała wilgoć z wylewek, tynków itp. musi kiedyś wyjść np. w sezonie grzewczym. Budynek potrafi dosychać kilka lat.
Ważna jest dobra wentylacja i wietrzenie. Wilgotność powietrza powinna mieścić się w granicach 30%-65% najlepiej żeby było 40%-50%. Możesz zaopatrzyć się w higrometr żeby to sprawdzić.
Wina może też leżeć po stronie szyb. Występuje efekt zimnej szyby, można wtedy wymienić ramkę na ciepłą (reklamacja okien) ale to się wiąże z wymianą szyby.
W twoim wypadku stawiam jednak na wilgoć spowodowaną dosychaniem budynku, wiec trzeba wietrzyć ;)

Napisz mi jeszcze jakie masz okna (producent, ilość komór, współczynnik przenikalności k )

driver1880
Aktywny
Aktywny
Posty: 113
Rejestracja: 28 wrz 2007, 18:42
Re: Para wodna i rosa na oknach

autor: driver1880 » 22 lis 2010, 9:18

Producent Promar, profile Alu-Plast, 5-cio komorowe, współczynnik przenikalności szyb U-1,0
Co o tym sądzisz?

AkpC
lubie spamować
Posty: 26
Rejestracja: 22 lis 2010, 9:48
Re: Para wodna i rosa na oknach

autor: AkpC » 22 lis 2010, 9:58

u mnie jest podobny problem, jednak nie wydaje mi się, aby wynikało to z wysychania budynku. wprowadziliśmy się do dobrze wysuszonego mieszkania, przed położeniem podłóg (drewnianych) musieliśmy wysuszyć mieszkanie - i raczej się udało, bo klepka się nie spaczyła :)
Wydaje mi się, że u mnie to kwestia wentylacji, a w zasadzie niewłaściwej wentylacji.
mam bardzo uszczelniony dom - dobre okna, wentylację wywiewną mechaniczną - i klops.
Czy nawiewniki pomogą w przywróceniu właściwego stanu rzeczy?

driver1880
Aktywny
Aktywny
Posty: 113
Rejestracja: 28 wrz 2007, 18:42
Re: Para wodna i rosa na oknach

autor: driver1880 » 22 lis 2010, 11:01

Wg mnie to tylko teoria, a powietrze wchodzące do domu przez nawiewniki nie jest zimne? nie wychładza pomieszczeń? to samo mam ustawiając okna na mikro. Więc ta opcja odpada. Widzę już różnicę kiedy nie zasłaniam na noc rolet wewnętrznych i gdy rano i po południu na 10min jest wietrzony dom. Myślę że gdy minie zima i będzie cieplej będzie się wietrzyć, ze ścian to wyjdzie, mój znajomy też tak miał, że po pierwszej zimie problem ustąpił. Zastanawia mnie tylko czy jakbym założył rolety zewnętrzne to czy problem zniknie, ponieważ na oknie balkonowym 230x160 gdzie mam roletę zewnętrzną nie ma ani odrobiny pary ani rosy. Jak myślicie?

AkpC
lubie spamować
Posty: 26
Rejestracja: 22 lis 2010, 9:48
Re: Para wodna i rosa na oknach

autor: AkpC » 22 lis 2010, 11:49

nie mam pojęcia, bo nie mam rolet zewnętrznych, a nigdzie nie trafiłam na takie informacje w sieci - tzn. że zewnętrzne miałyby jakoś pomagać.
mieszkam w nowym mieszkaniu 3 lata i ta rosa na oknach wychodzi co roku, więc to chyba nie wynik "nowości"
Kolega z pracy mi radził te nawietrzniki w takim sensie, ze jak poprawie wymianę powietrza w domu, to problem powinien zniknąć - bo jak wietrzę to tej rosy nie ma :)
nie mówiąc o zapaszku :)
AkpC

driver1880
Aktywny
Aktywny
Posty: 113
Rejestracja: 28 wrz 2007, 18:42
Re: Para wodna i rosa na oknach

autor: driver1880 » 22 lis 2010, 12:06

Z jakiego materiału wybudowałeś? Jakie tynki wewnątrz?

Kusza
Aktywny
Aktywny
Posty: 120
Rejestracja: 11 lip 2003, 18:09
Lokalizacja: skarżysko kamienna
Kontaktowanie:
Re: Para wodna i rosa na oknach

autor: Kusza » 25 lis 2018, 13:15

Warto zwrócić uwagę, w których konkretnie miejscach najczęściej gromadzi się wilgoć. Jeśli jest to strona wewnętrzna szyb – wina leży z reguły po naszej stronie. Jak tego uniknąć i dlaczego okna pokrywają się parą wodą?


Wróć do „Okna i drzwi”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 43 gości

Gotowe projekty domów