rekuperator i kominek

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

jarx
rekuperator i kominek

autor: jarx » 26 paź 2010, 9:20

witam

i na początku: wiem, temat wielokrotnie poruszany ale chciałbym przedyskutować kilka kwestii
podstawa: domek z rekuperatorem i kominkiem, główne ogrzewanie gazowe kominek odpalany czasami ale jak już chodzi to ogrzewa
zastanawiałem się nad łączeniem rekuperacji z dgp ale jako że z wykształcenia jestem automatykiem, nie wyobrażam sobie skutecznego wyregulowania i sterowania czymś takim

obecnie myślę aby pozostawić rekuperację sobie a kominek sobie

kominek byłby z zamkniętą i szczelną komorą spalania, doprowadzeniem powietrza z zewnątrz, a podgrzewane powietrze byłoby pobierane i wyprowadzone w tym samym pomieszczeniu (grawitacyjnie albo z wentylatorem)

zawór wlotowy powietrza do paleniska byłby sterowany elektronicznie jakimś sterownikiem kominkowym (który też mógłby ewentualnie włączać wentylator obiegu ogrzanego powietrza)

teraz pytania:

1) co sądzicie o całkowitym odseparowaniu obiegu powietrza w komorze spalania i ogrzewanego ? wg mnie zaleta to brak wpływu na rekuperator - takie zestawienie nie zmienia ciśnienia w domu

2) czy są takie kominki jak myślę w rozsądnych cenach ?

alternatywnie można zrobić kominek z płaszczem wodnym i przez wymienniki wpiąć to w gazowe CO ale koszty i komplikacja trochę mnie przerażają a brak prądu byłby uciążliwy

lukep3
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 73
Rejestracja: 03 lut 2010, 20:11
Re: rekuperator i kominek

autor: lukep3 » 26 paź 2010, 15:49

posiadam akurat kominek z zamknieta komora spalania z plaszczem i chlodnica w ukladzie zamknietym spietym z instal. centralna przez sprzeglo hydrauliczne..rekuperator ustawiam z delikatnym nadcisnieniem (nawiew wiekszy niz wyciag) - z uwagi nie tylko na kominek podczas otwierania drzwi paleniska ale takze na zmniejszenie infiltracji pow. zew do budynku - jesli tak owa istn. w moim budynku - nie badalem...
nie należy laczyc wentyl z ogrzewaniem - kazde odpowiada za co innego i niech tak bedzie..
- jesli mialbym kominek bez plaszcza to nie robilbym dgp - wentyl w miare rownomiernie rozprowadzi powietrze. dgp to wysokie temp nawiewow - unoszenie kurzzu, halas, brudne sciany.
przzy wentyl mech obowiazkowo dolot pow. z zew. do kominka

jarx
Re: rekuperator i kominek

autor: jarx » 27 paź 2010, 7:57

jak wspominałem, myślałem o takim rozwiązaniu ale to dużo sprzętu - czyli duże koszty i sporo regulacji i kłopot jak prąd wyłączą

ale jest to rozwiązanie nr 2 na mojej liście, ile Cię to kosztowało i czy obsługa jest skomplikowana ? jak często palisz i czy jesteś z tego rozwiązania zadowolony ? robił byś to znowu ?

lukep3
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 73
Rejestracja: 03 lut 2010, 20:11
Re: rekuperator i kominek

autor: lukep3 » 27 paź 2010, 16:16

koszt kominek z plaszczem:
- naddatek za kominek pewnie min 2 tys
- orurowanie przy kominku 0,5 tys
- sprzeglo badz wymiennik - 1-1,5 tys
- regulator + elektryczna przepustnica - 1 tys
- robocizna calosc - ok 1 tys
suma : 6-8 tys (naddatek w stosunku do kominka lokalnego)

czy warto \: jesli chodzi o komfort to tak - wszedzie cieplo..ja wybralem takie rozwiazanie gdyz zamierzam troche kominkiem palic wiec przy gazie z sieci(glowne zrodlo) bedzie sie zwracal szybko

- jesli zamierzasz palic tylko okazjonalnie, rekreacyjnie to rob kominek lokalny, bez plaszcza lub rozprowadzenia powietrza


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 45 gości

Gotowe projekty domów