czy można zwrócić blachodachówke?

Dachówka ceramiczna, dachówka cementowa a może blachodachówka? Jeżeli stoisz obecnie przed takim wyborem to koniecznie musisz poradzić się innych którzy mają już te doświadczenia za sobą. Zapytaj się, które pokrycie dachowe jest najlepsze.

Moderator: Redakcja e-dach.pl

omegalodzkie
Początkujący
Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 16 cze 2010, 20:55
czy można zwrócić blachodachówke?

autor: omegalodzkie » 08 paź 2010, 20:20

mam problem,
wygląda na to, że ktoś zawalił - szef ekipy albo sprzedający blachodachówkę (jutro będe dochodzić kto) ale po założeniu blachy okazało się, że zostało 40m2! blacha zamawiana po 30zł/m2 (Aria Nova Mat, 30 lat gwarancji, BUDMAT).

i teraz pytanie - jak z tego wybrnąć? dom ma niby 189m2 dachu, zamawiająć i płacąc zaliczke mówiliśmy o ok. 200m.. szef ekipy zamawiał blache na konkretny dzień, wiadomo, jak zrobi więźbe- nie wiem kto źle podał: on, czy gość ze składu budowlanego.. jutro się dowiem co jest w papierach.. może za dużo przywieźli, ale w to akurat wątpie..

pytanie, co teraz? ma ktoś jakieś sugestie?

:(

kielo
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 727
Rejestracja: 15 mar 2009, 12:34
Lokalizacja: małopolska-Podhale
Re: czy można zwrócić blachodachówke?

autor: kielo » 08 paź 2010, 23:49

Niech się martwi ten kto zamawiał,ale przy odbiorze chyba ktoś był szef czy właściciel i sprawdził ile zostało dostarczone,ale chyba można się dogadać ze sprzedającym blachę żeby ją odkupił
Pozdrowienia

Picadoor
Aktywny
Aktywny
Posty: 227
Rejestracja: 02 lis 2009, 13:56
Lokalizacja: Kraina Wielkich Bajor
Re: czy można zwrócić blachodachówke?

autor: Picadoor » 10 paź 2010, 17:11

Witam
Źle policzyć blachę? Łatwo można tak zrobić. Dlatego dobrze zrobisz jak sprawdzisz. Bo wina może być każdego. Ale - jak poprzednik wskazał, niech się martwi ten, kto zamawiał.

Mnie swego czasu zdarzyło się tak zrobić, niestety. Policzyłem za mało z kolei. Więc z całą konsekwencją: musiałem na swój koszt wynająć furgon (całe szczęście, że wystarczył!!!), pojechać do Żyrardowa (ode mnie ok 450 km w obie strony, dokupić za własne i przywieźć "w zębach" na plac budowy. Tylko moja pokora pozwoliła na zminimalizowanie kosztów i uspokojenie klienta. Bo klient okazał się poczciwym gościem i zwrócił mi za materiał (czyli za swoje dokupił) mnie zaś niestety obarczył kosztami dostawy - i co tu dużo mówić, MIAŁ rację.

pozdro
picadoor

dekarz2
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 88
Rejestracja: 26 wrz 2010, 19:37
Lokalizacja: łódzkie
Kontaktowanie:
Re: czy można zwrócić blachodachówke?

autor: dekarz2 » 10 paź 2010, 18:37

Witam
Często jest tak że dach jest liczony w programie RS Dachy ,który to program nie uwzględnia że można wykorzystać skosy i w tedy zostają jakieś całe arkusze ale te 40 m2 to trochę dużo.

Picadoor
Aktywny
Aktywny
Posty: 227
Rejestracja: 02 lis 2009, 13:56
Lokalizacja: Kraina Wielkich Bajor
Re: czy można zwrócić blachodachówke?

autor: Picadoor » 16 paź 2010, 22:17

Witam

Z tego co wiem i pamiętam żaden program nie uwzględniał skosów. Trzeba było to ręcznie, dopasowując arkusze z szeregu długości. Pracowałem na 4 różnych programach, Rukki, Plannja, Pruszyńskiego i z BudMatu. Sam zresztą napisałem profesjonalny program tylko do pokryć tzw. ciężkich. Trudno jest to zaprogramować po prostu.

Przy liczeniu blach błąd wynika najczęściej z wprowadzenia złego wskaźnika nachylenia lub.... z trudności i ryzyka określenia granicznej długości. Wygląda to w ten sposób, dostajesz rysunek (rzut płaski). Jednakże na ogół są spore rozbieżności pomiędzy idealnym rysunkiem, a fizycznie zbudowanym dachem. Bo cieśle też się asekurują, też się mylą i są ludźmi popełniającymi takie same błędy. Wtedy z przeliczenia (z uwzględnieniem wskaźnika nachylenia) wychodzi ci długość np: 10,20 mb. A korzystając z dostępnego szeregu danego systemu wychodzi, że możesz złożyć arkusze uzyskując np: 10,25 mb. Wydawałoby się, że starczy. Lecz czasem zapominasz, że nabite łaty i kontrłaty ten dach jakby rozciągną i siłą rzeczy musisz podciągnąć arkusze bliżej kalenicy, bo inaczej nie zakryją tego gasiory. W efekcie może się zdarzyć, że z nadwyżki tych 5 cm robi ci się za krótko o 10-15, a nawet 20 cm! Ty liczysz z rysunku, jakimś programem, ale dekarz później musi kombinować żeby to złożyć. Wynika to z tego, że przy fali 35 czy 40 cm wiesz, że jedna fala więcej, to dużo więcej klient tej blachy musi kupić. Więc się obawiasz, poza tym nie chcesz być zbyt drogi (więcej blachy). No i potem jest kicha.

pozdro
picadoor


Wróć do „Pokrycia dachowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 45 gości

Gotowe projekty domów