Re: fundamenty monolityczne
autor: ble22 » 07 paź 2010, 17:43
Nie zapominaj że ława po wykonaniu ściany fundamentowej ma dwie odsadzki, które są w rzeczywistości wspornikami obciążonymi od dołu odporem gruntu i naprężenia w ławie zależą od przyłożonego obciążenia (jaka wartość, czy jest ono na mimośrodzie) , wysokości ławy, długości odsadzki, oraz od tego czy ława jest żelbetowa czy betonowa. Twoje obliczenia są zbyt uproszczone, a przez to zaniżone.
Załóżmy że ściana ma 20cm grubości i 2m wysokości daje to 10kN/mb ściany, nie wiem czy obciążenie jednodniowej ławy tonowym ciężarem to dobry pomysł. Ale można to dokładnie sprawdzić jak tylko będą znane wymiary ławy.
Tak, beton sam się ogrzewa, ale ciepło z hydratacji cementu przy tak małej masie ławy podniesie temperaturę tylko nieznacznie (1, może 2 stopnie, dokładnie nie powiem, bo nigdy tego nie mierzyłem), ciepło to uwzględnia się głównie przy masywnych konstrukcjach. Przykładowo ciekawostki: przy budowie zapory Hoovera było ryzyko zapłonu drewnianych szalunków więc wbudowano w nią kanały chłodzące, a przy budowie zapory Itaipu chłodzono kruszywo i wodę, zanim trafiły one do betonu.
Procent które podałeś są dobre, ale dla temperatury 20 stopni, a o taką w czasie całej doby raczej trudno na jesieni, a ciepło z procesu wiązania raczej mało daje, bo ława nie jest wystarczająco masywna.