montaż wanny narożnej

Łazienka w stylu nowoczesnym czy klasycznym? Jaką wybrać armaturę łazienkową i kolor płytek? Wanna czy prysznic? Jak zaaranżować małą łazienkę w bloku? Takie pytania zadaje sobie każdy, kto ma przed sobą wizję remontu łazienki.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

mirek111-1972
Początkujący
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 07 wrz 2010, 7:49
montaż wanny narożnej

autor: mirek111-1972 » 15 wrz 2010, 18:53

Witam,

Zamierzam zainstalować wannę akrylową narożną asymetryczną z panelem. Moje pytanie: jak zrobić to w fachowy sposób. Z tego co wyczytalem to można od strony ścian podeprzeć ją na bloczkach Ytong, od dolu dać też bloczek i piankę montażową. Czy gdy od frontu będzie panel to wystarczy? Jak to się robi w takim przypadku, żeby wanna byla stabilna?

Picadoor
Aktywny
Aktywny
Posty: 227
Rejestracja: 02 lis 2009, 13:56
Lokalizacja: Kraina Wielkich Bajor
Re: Fachowe zainstalowanie wanny narożnej

autor: Picadoor » 15 wrz 2010, 21:54

Witam

1. Do takiej wanny powinna być przygotowana kompletna łazienka (odpowiednio ulokowany "wypuszczony" odpływ, zależnie od modelu przygotowana instalacja wodna, położone: glazura, terakota i całość wyspoinowane)
2. Wanny akrylowe powinny być wyposażone w stelaże metalowe mocowane blachowkrętami od spodu do pogrubionego dna. Stelaż winien być wyposażony w komplet regulowanych podnóżków.
3. W zestawie powinny być oryginalne metalowe wyprofilowane podtrzymki, które mocowane są od spodu do ściany, a na których opiera się punktowo kołnierz wanny. Zapobiegając w ten sposób przechylaniu się w jakikolwiek sposób.
4. Przykręcić stelaż z podnóżkami, zamontować syfon, ustawić wannę w wyznaczonym miejscu.
5. Wyregulować jej właściwy poziom i pozycję, przy czym należy bezwzględnie pamiętać o niewielkim zakresie regulacji wysokości ograniczonym rozmiarem panela maskująco-usztywniającego. Za wysoko, będziesz miał duży prześwit na dole lub na górze (zależnie od przewidzianego sposobu montażu). Za nisko, nie wstawisz panela.
6. Zaznaczyć górną krawędź wanny na płytkach, po to aby wyliczyć (wymierzyć) usytuowanie podtrzymek by je później zamocować.
7. Sprawdzić też na sucho możliwości wykonania pewnego przyłączenia odpływu (względna łatwość i pewność montażu) - czy nie wystąpią jakieś problemy, czy zapewnia szczelność, sprawdzić czy prawidłowo odprowadza wodę do kanalizy itp.
8. Rozmontować odpływ, odsunąć wannę, rozmierzyć podtrzymki wg odniesienia do górnej krawędzi kołnierza i je zamocować
9. Ruchem z góry do dołu, przy ścianie w narożniku wstawić wannę - podtrzymki to rodzaj zapinki i kołnierz powinien w nie "wpaść" i się niejako zatrzasnąć.
10. Podłączyć odpływ, posprawdzać, zrobić ostateczną solidną próbę wodną (szczelność połączeń)
11. Ruchem "w górę" wprowadzić panel maskujący w odpowiednie kanały pod kołnierzem i zależnie od typu, przykręcić albo tylko zatrzasnąć.
12. Starannie, wręcz artystycznie wysilikonować od dołu pomiędzy panelem a ścianą, pomiędzy wanną a ścianą i pomiędzy drugą stroną panela a ścianą naprawdę dobrym uszczelniaczem antygrzybicznym (dobre są takie, które dają się obrobić na idealnie gładko)

No i gdzie tu widzisz miejsce na Ytongi, pianki i inne paskudztwa? Oczywiście jak już ktoś się uprze to podpiera bloczkami, szprycuje pianką montażową (sic ?! - no bo co tam jest do montażu?). No przecież. Można też wszystko pokleić gliną, plastrami, taśmami - wykąpać się przecież będzie można. Ale czy o to chodzi?

P.S Podtrzymki, stelaże, wkręty i inne rzeczy do montażu ZAWSZE bywały na wyposażeniu.
pozdrawiam
picadoor

mirek111-1972
Początkujący
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 07 wrz 2010, 7:49
Re: Fachowe zainstalowanie wanny narożnej

autor: mirek111-1972 » 16 wrz 2010, 13:26

Dzięki za profesjonalną odpowiedz, naprawdę jestem pod wrażeniem.
Co myślisz o wannach firmy Koło i Exellent, które byś polecił ?
Jeszcze pytanie odnośnie montażu:
co podpiera wanne od frontu np. jeśli się się na niej usiądzie, panel ??

Picadoor
Aktywny
Aktywny
Posty: 227
Rejestracja: 02 lis 2009, 13:56
Lokalizacja: Kraina Wielkich Bajor
Re: montaż wanny narożnej

autor: Picadoor » 16 wrz 2010, 20:22

Oczywiście, że panel - jest nie tylko rodzajem estetycznej maskownicy ale i podporą. Poza tym jeśli ładnie, zgrabnie i fachowo wysilikonujesz, to zapewniam, sam silikon utrzymałby wannę w poziomie. Znasz to powiedzenie; "Panowie, kupą raźniej"? Właśnie, wannę utrzymuje system złożony - stelaż, podtrzymki, panel i silikon.

Którą bym polecił? Raczej proszę mnie zwolnić od tej podpowiedzi - tu niech każdy sam próbuje. Każdy ma inne oczekiwania, czego innego się spodziewa. Nie chcę być powodem rozczarowania. W domu mam wszystko od Roca, baterie od Orasa itd, itd. Przy zakupie kierowałem się ogólnie znanymi kryteriami, trwałością, niezawodnością, przystępnością cenową, estetyką i własnym rozumem.

pozdro
picadoor

mirek111-1972
Początkujący
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 07 wrz 2010, 7:49
Re: montaż wanny narożnej

autor: mirek111-1972 » 17 wrz 2010, 19:25

Ok dzięki, pozdrawiam.

Instaleks
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 06 wrz 2010, 10:03
Re: montaż wanny narożnej

autor: Instaleks » 21 wrz 2010, 17:37

Wydaje mi się,że dużo zależy od funduszy jakie posiadasz na zakup nowej wanny-to wiąże sie z wyborem konkretnej firmy. A wanne do frontu podpiera oczywiście panel. Daj znać który model ostatecznie wybrałeś.

mirek111-1972
Początkujący
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 07 wrz 2010, 7:49
Re: montaż wanny narożnej

autor: mirek111-1972 » 29 wrz 2010, 12:39

Myślę o wannie Ravak Rosa I z gotowym nośnikiem poliestrowym. jest on jednak bez żadnych otworow instalacyjnych i rewizyjnych, czy otwory te należy wyciąć? Co sądzicie o tym rozwiązaniu?

sanqi321
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 86
Rejestracja: 31 maja 2017, 11:11
Re: montaż wanny narożnej

autor: sanqi321 » 16 sty 2019, 12:54

No właśnie, jak zamontować stelaż do takiej wanny?


Wróć do „Łazienki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości

Gotowe projekty domów