Stukanie w okapie kuchennym

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

piotr-ch
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 17 lut 2010, 14:29
Stukanie w okapie kuchennym

autor: piotr-ch » 25 maja 2010, 9:58

Witam,
Zaadaptowałem na cele mieszkalne poddasze w domu jednorodzinnym, ostatnio zamontowaliśmy okap kuchenny i podłączyliśmy go do wolnego przewodu kominowego. Wszystko jest prawie ok, ciąg jest bardzo dobry i dobrze pochłania powietrze i zapachy, jednak jeśli na zewnątrz jest silny wiatr (lub nawet średnio silny), w okapie słychać dziwne dźwięki (wiatr wdmuchuje powietrze kominem w drugą stronę do okapu i uderzając o łopatki wirnika i inne ruchome części mechanizmu generuje uciążliwe stukanie). Rura od okapu na zewnątrz idzie najpierw 0,5m w gorę, później 0,5m w bok, po czym wchodzi do przewodu kominowego i w górę idzie jeszcze jakieś 2m. Komin jest wymurowany z cegieł, wewnątrz przewodu wentylacyjnego okapu nie ma żadnego dodatkowego wkładu, nie jest też zakończony od góry żadną przykrywką z daszkiem ani niczym takim, po prostu wychodzi pionowo w górę
Co trzeba zrobić w takim przypadku, aby zapobiec wdmuchiwaniu powietrza ku okapowi i przez to powstrzymać dokuczliwe stukanie wewnątrz okapu?
Dziękuję z góry i pozdrawiam.

samouk
Re: Stukanie w okapie kuchennym

autor: samouk » 25 maja 2010, 19:10

Witam,
Trudno tu postawić dokładną diagnozę "na odległość". Trzeba by obejrzeć całość na miejscu w trakcie takiego "koncertu". Prawdopodobnie występuje u ciebie rezonans ciśnień (nakładanie się fal generowanych przez wentylator okapu oraz wiatr w kominie wentylacyjnym). Proponowałbym na początek założenie wywiewki zabezpieczającej wylot przed wtłaczaniem wiatru do komina. Takimi wywiewkami chwali się np. firma z poznańskiego (bud-went.com.pl). Może też pomóc (ale nie musi) skrócenie lub wydłużenie któregoś odcinka tego rurociągu.

Pozdr.

piotr-ch
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 17 lut 2010, 14:29
Re: Stukanie w okapie kuchennym

autor: piotr-ch » 26 maja 2010, 12:38

Dodam jeszcze, że hałas jest generowany w czasie, kiedy wentylator okapu jest wyłączony oczywiście, nie wiem czy w takim przypadku również można mówić o rezonansie ciśnień.

Czy chodziło o element podobny do takiego?
-www.bud-went.com.pl/Pl/produkt/zefir_-_140_250/
lub takiego?
-www.bud-went.com.pl/Pl/produkt/bora/

samouk
Re: Stukanie w okapie kuchennym

autor: samouk » 26 maja 2010, 19:26

piotr-ch pisze:Dodam jeszcze, że hałas jest generowany w czasie, kiedy wentylator okapu jest wyłączony oczywiście, nie wiem czy w takim przypadku również można mówić o rezonansie ciśnień.
Witam,
No i trzeba było tak od razu :!: :lol: Ja tu kombinuję nad rezonansem ciśnień, a to może być jakiś kawałek blachy lub papy, który "kołacze" się na wietrze przy tym kanale wentylacyjnym :wink:

piotr-ch pisze: Czy chodziło o element podobny do takiego?
-www.bud-went.com.pl/Pl/produkt/zefir_-_140_250/
lub takiego?
-www.bud-went.com.pl/Pl/produkt/bora/

Tak, zgodnie z tym, co napisano przy tych wywiewkach. Zaznaczam jednak, że osobiście nie zdążyłem jeszcze ich sprawdzić.

Profesjonalna-Wentylacja
Początkujący
Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 24 lip 2010, 8:03
Re: Stukanie w okapie kuchennym

autor: Profesjonalna-Wentylacja » 07 wrz 2010, 9:44

Trudno powiedzieć co może byc wynikiem stukanie,ale podejrzewam że problem leży w wolnym przewodzie kominowym do którego został podłączony wentylator. Najlepiej byłoby sprawdzić to na miejscu,są odpowiednie firmy (oprócz kominiarza) które zajmują sie sprawdzaniem kanałów wentylacyjnych.

samouk
Re: Stukanie w okapie kuchennym

autor: samouk » 07 wrz 2010, 18:55

piotr-ch pisze:1. Dodam jeszcze, że hałas jest generowany w czasie, kiedy wentylator okapu jest wyłączony oczywiście, nie wiem czy w takim przypadku również można mówić o rezonansie ciśnień.

2. Czy chodziło o element podobny do takiego?
-www.bud-went.com.pl/Pl/produkt/zefir_-_140_250/
lub takiego?
-www.bud-went.com.pl/Pl/produkt/bora/

Ad.1 - jeszcze raz powtórzę - bez wizji lokalnej "ani rusz". Mogą być różne (nawet śmieszne) przyczyny :roll:
Ad.2 - tak, któryś z nich (najlepiej skonsultować się z producentem i przedstawić problem)

Pozdr.


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości

Gotowe projekty domów