Co potrzebne do instalacji wodnej?

Instalacja wodna w mieszkaniu czy w domu to bardzo istotna kwestia. Jeżeli masz problem ze swoją instalacją wodną, nie wiesz jak ją rozplanować, jak zainstalować hydrofor, czy wykonać podłączenia, tutaj znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

GREGOR__Z
Aktywny
Aktywny
Posty: 108
Rejestracja: 23 lut 2009, 20:35
Co potrzebne do instalacji wodnej?

autor: GREGOR__Z » 01 wrz 2010, 23:19

Witam
Przymierzam się do zrobienia instalacji wodnej w moim domku. Słyszałem że to nie jest zbyt skomplikowane i mogę taka instalację sam wykonać. Nie wiem na co sie zdecydować: rurki metalowe to już przeszłość. Jedni mówią żeby robić to na rurkach ktore sie klei lub zgrzewa inni mówią że można na rurkach alupex. Prosze o poradę gdyż nie wiem na co sie zdecydować i nie wiem jake przekroje rurek zastosować.

astim
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 518
Rejestracja: 25 kwie 2006, 22:39
Lokalizacja: Lublin
Re: Co potrzebne do instalacji wodnej?

autor: astim » 02 wrz 2010, 20:21

Jeśli nie masz doświadczenia to zrób z PP - system zgrzewany. Dobrze poświęcić kilka kształtek na próbę

GREGOR__Z
Aktywny
Aktywny
Posty: 108
Rejestracja: 23 lut 2009, 20:35
Re: Co potrzebne do instalacji wodnej?

autor: GREGOR__Z » 06 wrz 2010, 17:41

A jakie przkroje rurek zastosować??
a alupex nie nadaje sie do instacji wodnej??

astim
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 518
Rejestracja: 25 kwie 2006, 22:39
Lokalizacja: Lublin
Re: Co potrzebne do instalacji wodnej?

autor: astim » 06 wrz 2010, 20:12

alupex jak najbardziej się nadaje, ale najlepiej zastosować kształtki zaprasowywane. To dość drogie, ale warte ceny.
Przekroje rurek - w zależności od ilości punktów poboru, srednio można przyjąć dla alupexu woda zimna fi 20 do ostatnich rozgałęzień, ostatnie gałązki fi 16. woda ciepła - wszystko fi 16
dla systemu zgrzewanego, PP, analogicznie fi 25 i fi 20. Cyrkulację można zrobić fi 16. Rurki z woda zimną - w peszlu, z ciepłą w otulinie grubość 6mm
pozdrawiam

copper
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 77
Rejestracja: 14 kwie 2011, 15:59
Re: Co potrzebne do instalacji wodnej?

autor: copper » 03 cze 2011, 15:51

Przy wyborze materiału do wykonania instalacji wodnej warto zainwestować w rury z miedzi. Na tle tworzyw sztucznych wyróżniają się przede wszystkim właściwości anty dyfuzyjności, która zapobiega przedostawaniu się tlenu do obiegu i tym samym korozji grzejników.

renegade
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 10 cze 2011, 16:09
Lokalizacja: Lipsko
Re: Co potrzebne do instalacji wodnej?

autor: renegade » 11 cze 2011, 8:43

Cooper chodzi o instalację wodną a nie CO.
Ja usiebie robiłrm w stali ale głównie dlatego że mam wszystkie narzędzia i nie robiłem od podstaw tylko przerabiałem już istniejącą.

copper
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 77
Rejestracja: 14 kwie 2011, 15:59
Re: Co potrzebne do instalacji wodnej?

autor: copper » 19 paź 2011, 12:53

Miedź nie jest popularnym materiałem, jeżeli chodzi o instalacje wodne. Nieoficjalnie mówi się o tym, że przedostaje się do wody, co negatywnie wpływa na zdrowie - miedź jednak nie wydziela żadnych szkodliwych substancji, nie zmienia smaku, ani zapachu wody, a cząsteczki, które przedostają się do obiegu nie wpływają na pewno negatywnie, jest ich po prostu za mało.

Killatha
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 71
Rejestracja: 19 paź 2011, 6:01
Lokalizacja: Zabrze
Re: Co potrzebne do instalacji wodnej?

autor: Killatha » 21 paź 2011, 12:53

dla niedoświadczonej osoby raczej polecałabym któryś z systemów klejonych lub zaciskanych
są łatwe w montażu
coś co trzeba lutować czy zgrzewać jest dużo bardziej problematyczne - trzeba zainwestować w coś innego niż same rurki i kształtki, a po zakończonym montażu albo opchnąć na allegro albo ....., wychodzi w efekcie zbyt drogo
wiedza i doświadczenie przychodzą z wiekiem, najczęściej z wiekiem od trumny

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Co potrzebne do instalacji wodnej?

autor: Bolas » 23 paź 2011, 18:44

Zaciskarka do kształtek jest droższa niż zgrzewarka. Zawsze możesz użyć kształtek zaciskowych skręcanych. Myślę że nie wiele zaoszczędzisz wykonując instalację sam chyba że lubisz poprawki albo mieć żal sam do siebie.
Copper litości. Mówisz o miedzi lutowanej czy zaciskanej. A co z ceną? Jeszcze 10lat temu miedź była tańsza od plastiku teraz jest kilkukrotnie droższa. No ale jak będzie ktoś burzył dom to na pewno będzie recyklingował co się da :))

Wrzosek
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 38
Rejestracja: 02 paź 2011, 20:59
Lokalizacja: Płock
Re: Co potrzebne do instalacji wodnej?

autor: Wrzosek » 23 paź 2011, 21:05

Klejony odradzam calkowicie. U mnie nikt tego nie stosuje. Zgrzewanym PP wyjdzie stosunkowo najtaniej a i calkiem porzadnie.

Co do ceny to wcale nie tak malo mozna zaoszczedzic. Robota za domek ok 150-200m to cos w granicach 2000-2500 z kanalizacja. Zalezy od ilosci punktow. Ale faktycznie pozniej bedziesz sam na siebie bluznil przy poprawkach. O ewentualnych wyciekach czy zapowietrzeniach kanalizacji nie wspominajac.

copper
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 77
Rejestracja: 14 kwie 2011, 15:59
Re: Co potrzebne do instalacji wodnej?

autor: copper » 01 gru 2011, 16:53

Killatha pisze:dla niedoświadczonej osoby raczej polecałabym któryś z systemów klejonych lub zaciskanych
są łatwe w montażu
coś co trzeba lutować czy zgrzewać jest dużo bardziej problematyczne - trzeba zainwestować w coś innego niż same rurki i kształtki, a po zakończonym montażu albo opchnąć na allegro albo ....., wychodzi w efekcie zbyt drogo

Zaciskanie jest w przypadku instalacji z miedzi prostsze w montażu i nie wymaga wysokich kwalifikacji instalatora, jednak jest droższe niż w przypadku lutowania kapilarnego.

Paweł_Małek
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 993
Rejestracja: 18 kwie 2006, 22:10
Lokalizacja: Tychy
Re: Co potrzebne do instalacji wodnej?

autor: Paweł_Małek » 12 gru 2011, 23:32

Jesli PEX-AL-PEX - to tylko rury z warstwa ALU spawana doczolowo - te z wastwa ALu zgrzewana na zakladke sa badziewne. Nie kupowac rur made in china gdyz jest to badziewie.

Robert Czajkowski
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 27 gru 2011, 18:09
Lokalizacja: Poznań
Re: Co potrzebne do instalacji wodnej?

autor: Robert Czajkowski » 28 gru 2011, 20:00

Każdy system ma swoje plusy i minusy, ale o każdym można powiedzieć że jest dobry - POZA klejonym (szajs do potęgi n-tej)

PP jest dość prostym systemem oraz stosunkowo tanim. Zgrzewarka do tego systemu też nie jest specjalnie droga. Jak już wcześniej ktoś wspomniał warto kilka pierwszych zgrzewów zrobić na próbę i szczególnie uważać przy mniejszych średnicach, gdyż bardzo łatwo przegrzać i zaślepić światło rury.

Pex jest mega prostym i szybkim systemem stosowanym coraz częściej przez deweloperów. Problemem jest niestety cena. O ile sama rura to groszowe sprawy, to ceny kształtek już są w niektórych przypadkach srogo przesadzone. No i warto też zaopatrzyć się w jakąś zaciskarkę, a tanie one nie są. Jakby udało Ci się gdzieś pożyczyć na jeden dzień to bym się nie zastanawiał i brał pex.

Stal i miedź mimo iż uznawane za przestarzałe technologie też są dobre, a cały osprzęt stosunkowo tani. Miedź faktycznie jest droga, ale moim zdaniem w instalacjach z miedzi jest coś pięknego i niepowtarzalnego (dużo drogiego złomu hehe;) )

Po wykonaniu instalacji pamiętaj o wykonaniu próby szczelności. Napompuj kompresorem do 9 bar i sprawdź czy nigdzie powietrze nie ucieka.

Pozdrawiam


Wróć do „Instalacje wodne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości

Gotowe projekty domów