Przeznaczenie działki

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

climk
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 20 cze 2010, 18:53
Przeznaczenie działki

autor: climk » 20 cze 2010, 19:03

Witam,
Znajdujemy się na samiutkim początku naszej walki z budową. Wybraliśmy już działkę i tu mam pytanie do bardziej doświadczonych. W księdze wieczystej oraz wypisie z rejestru gruntów działka którą kupujemy oznaczona jest jako grunty orne. z kolei wydano też zaświadczenie stwierdzające, że działka o numerze.... na całej swojej powierzchni zgodnie z rysunkiem w/w planu oznaczone są symbolem MN/U "teren zabudowy mieszkaniowo-usługowej", ponadto posiadają ustalone, nieprzekraczalne linie zabudowy.
Jaka jest zatem nasza sytuacja. Czy prawo traktuje taką działkę jako działkę budowlaną czy będziemy musieli przekwalifikować grunt lub występować o wyłączenie jej z terenów rolnych???
Z góry dziękuję za odpowiedź.

samouk
Re: Przeznaczenie działki

autor: samouk » 21 cze 2010, 21:03

Sprawdź w geodezji, czy jest dla twej miejscowości Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Jeśli jest, to poproś o wyjaśnienie twej sytuacji. Ja też kupiłem działkę na terenie rolnym (ale ze starymi zabudowaniami). Bez problemu uzyskałem odrolnienie części działki pod dalszą rozbudowę.

Pozdr.

climk
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 20 cze 2010, 18:53
Re: Przeznaczenie działki

autor: climk » 21 cze 2010, 21:21

Właśnie o to chodzi. Mam zaświadczenie z urzędu gminy, mówiące o tym że konkretne działki (między innymi te które chcę nabyć) są przeznaczone w planie zagospodarowania jako tereny pod zabudowę mieszkalno-usługową.
Pytanie czy przeznaczenie działki określa plan zagospodarowania (tak dyktuje zdrowy rozum) czy to co jest zapisane w księdze wieczystej lub rejestrze gruntów?

samouk
Re: Przeznaczenie działki

autor: samouk » 21 cze 2010, 21:50

1. Najbardziej miarodajny (i aktualny) jest ten Plan. W księgach wieczystych często zdarzają się nieaktualności, gdyż zależy to od właściciela, czy je aktualizuje (a to kosztuje, więc się nieraz ociągają z tymi uaktualnieniami do momentu, gdy to już konieczne). Bardziej aktualny powinien być rejestr gruntów, gdyż aktualizacje przeprowadza się "z urzędu".
2. Tak, Plan Zagosp. określa przeznaczenie działek (w Wydziale Geodezji powinni ci to dokładnie pokazać). Dla pewności możesz zasięgnąć informacji w miejscowym Urzędzie na temat możliwości tego odrolnienia.

Pozdr.

oleyu
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 376
Rejestracja: 18 lis 2008, 17:24
Lokalizacja: dolnośląskie
Re: Przeznaczenie działki

autor: oleyu » 22 cze 2010, 10:11

W wydziale geodezji ??? Prędzej architektury i budownictwa ;)
Pozdr.

samouk
Re: Przeznaczenie działki

autor: samouk » 22 cze 2010, 18:19

oleyu pisze:W wydziale geodezji ??? Prędzej architektury i budownictwa ;)
Pozdr.

Pierwszy raz o tym słyszę :roll:

oleyu
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 376
Rejestracja: 18 lis 2008, 17:24
Lokalizacja: dolnośląskie
Re: Przeznaczenie działki

autor: oleyu » 22 cze 2010, 23:38

Widać zależy od miasta. (przynajmniej u mnie) Wypis z Planu daje miejski architekt (tzn wydział architektury).

samouk
Re: Przeznaczenie działki

autor: samouk » 23 cze 2010, 8:32

oleyu pisze: Widać zależy od miasta.

Chyba tak. Przynajmniej tak było u mnie jeszcze rok temu.
Uwaga dla climk'a - nie trzeba od razu brać wypisu lecz dopiero w fazie projektu (bo to parę złotych kosztuje). Na początek warto udać się do Urzędu i poprosić o wgląd do Planu (także do opisu dotyczącego działki - ważne!, bo na mapie jest niewiele informacji). Taki opis zamawia się później i nosi nazwę wypisu z m.p.z.p, a mapa, to wyrys.

Pozdr.

oleyu
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 376
Rejestracja: 18 lis 2008, 17:24
Lokalizacja: dolnośląskie
Re: Przeznaczenie działki

autor: oleyu » 23 cze 2010, 12:37

Niektóre Gminy maja MPZP na swoich stronach ;)
Wystarczy poszukać

samouk
Re: Przeznaczenie działki

autor: samouk » 23 cze 2010, 20:32

oleyu pisze: Niektóre Gminy maja MPZP na swoich stronach ;)

Owszem, ale wiele znaków i symboli literowych jest znanych tylko fachowcom, dlatego lepiej udać się do Urzędu i po prostu zapytać. Obecnie w Urzędach miejskich/gminnych podobno panuje urzędowa uprzejmość :wink: , więc na pewno wszystko wyjaśnią :)

Pozdr.

buydom
Początkujący
Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 20 kwie 2010, 14:45
Re: Przeznaczenie działki

autor: buydom » 25 cze 2010, 7:45

Ma Pan rację - Wydział Geodezji
btm


Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: FB ext hit [Bot] i 21 gości

Gotowe projekty domów