Wentylacja na strychu

Adaptacja poddasza na wnętrze użytkowe jest świetnym pomysłem, jednak czasami bardzo trudnym w realizacji. Tutaj dowiesz się o wadach i zaletach urządzeniu na poddaszu na sypialni, salonu czy pokoju dziecięcego.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

pavo_82
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 24 lis 2008, 20:35
Wentylacja na strychu

autor: pavo_82 » 06 mar 2010, 12:34

Witam. Mam pytanie odnośnie wentylacji strychu nad poddaszem użytkowym : czy mogę podpiąć się do pionu wentylacyjnego w kominie, który przechodzi przez środek strychu? Nadmieniam, że pion wentylacyjny prowadzony jest z salonu na parterze, odległość między dolną kratką wentylacyjną, a górna wynosi około 5 m.

wito-pc
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 913
Rejestracja: 20 lut 2010, 18:31
Lokalizacja: Czeladż
Re: Wentylacja na strychu

autor: wito-pc » 06 mar 2010, 13:30

Witam, błędne rozwiązanie, wentylacja będzie działać na poddaszu natomiast w salonie już nie , pozdrawiam
Cezar

samouk
Re: Wentylacja na strychu

autor: samouk » 06 mar 2010, 18:15

pavo_82 pisze: czy mogę podpiąć się do pionu wentylacyjnego w kominie, który przechodzi przez środek strychu? Nadmieniam, że pion wentylacyjny prowadzony jest z salonu na parterze

Jest jedna główna zasada przy wentylacji naturalnej: na jedno pomieszczenie - jeden pion wentylacyjny. Dawnym sposobem: zrób na strychu dwa okienka zaopatrzone w siatkę nierdzewną (p.owadom i ptakom) umieszczone w ścianach szczytowych (naprzeciwko siebie, pod kalenicą). Strych będzie wentylowany a i wszelka wilgoć, która się tam dostanie z dolnych pomieszczeń będzie miała ujście.

Pozdr.

makowiaczek
Początkujący
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 20 lut 2010, 13:09
Re: Wentylacja na strychu

autor: makowiaczek » 08 mar 2010, 20:56

A jak dach jest kopertowy to gdzie te okienka??

samouk
Re: Wentylacja na strychu

autor: samouk » 08 mar 2010, 21:25

makowiaczek pisze:A jak dach jest kopertowy to gdzie te okienka??

A toś mi "klina" zadał ! :roll: No cóż, skorzystałbym z doświadczeń mieszkańców Tajlandii. Oni stosują przy takiej konstrukcji dachu otwór wywiewny w szczycie osłaniając go dodatkowym daszkiem - "grzybkiem". I działa to świetnie ! W naszych warunkach dałbym tam jedną z wywiewek pokazanych na stronie firmy "bud-went.com.pl".

Pozdr.

Awatar użytkownika
henter2
Aktywny
Aktywny
Posty: 138
Rejestracja: 25 kwie 2010, 18:58
Lokalizacja: dolnyślązk
Kontaktowanie:
Re: Wentylacja na strychu

autor: henter2 » 29 kwie 2010, 21:21

W dniu dzisiejszym mamy wywiewki prawie do wszystkich pokryć.jeśli nie to dobry dekarz zaradzi.
Patrz swoim wnętrzem a zobaczysz więcej..

ConvertStudio
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:28
Re: Wentylacja na strychu

autor: ConvertStudio » 18 maja 2018, 16:51

Witam potrzebuje informacji jak w moim przypadku najlepiej wykonać wentylację strychu. Zacznę od opisania jak to wygląda u mnie. Domek z użytkowym poddaszem, ocieplonym [wełna i płyta osb] i ogrzewanym strychem nad poddaszem. Zastanawiam się czy dawać pod osb na wełnę i krokwie folię paroizolacyjną? W ścianach szczytowych nie mam okien oraz żadnych otworów [dopiero zacząłem docieplać ściany], mam zamontowany grzejnik aby zimą było tam około 20 stopni. Dach pokryty blachodachówką z pełnym deskowaniem i membraną paroprzepuszczalną. Deskowanie przy kalenicy jest z przerwą około 2cm przykryte membraną na to taśma kalenicowa i gąsior. Dodam jeszcze że w podłodze mam tam 100m2 i 2.5m do kalenicy, nachylenia dachu dwuspadowego 45stopni. Jakie rozwiązanie w takim przypadku było by najlepsze???Myślałem o rekuperatorze ściennym, tańszym nawietrzaku albo zwykłą kratką wentylacyjna w ścianie szczytowej, okna niestety odpadają. Chodzi tu bardziej o porę zimową, jak zapobiec żeby zimne powietrze nie dostawało się do środka.


Wróć do „Wnętrza na poddaszu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości

Gotowe projekty domów